Orķestris “Rīga” atklās ziemas koncertsezonu

Komentāri
Orķestris “Rīga” atklās ziemas koncertsezonu
Foto: Edijs Pālens, LETA

Profesionālais pūtēju orķestris “Rīga” 3. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē ar koncertu “Rīga – mazā Parīze” atklās ziemas koncertsezonu.

Koncerta “Rīga – mazā Parīze” programmu veidojis orķestra mākslinieciskais vadītājs Mārtiņš Ozoliņš,Kizvēloties divus orģinālmūzikas skaņdarbus, kas veltīti Parīzei un raksturo mūsdienas rakstības stilu simfoniskajam pūtēju orķestrim, kā arī vairākus populārus franču mūzikas skaņdarbus.

Kā informē orķestra pārstāve Anete Stuce, koncertā skanēs mūsdienu britu komponista Martina Ellerbija (Martin Ellerby) skaņdarbs pūtēju orķestrim “Parīzes skices” (1994), kurš divdesmit gadu laikā kļuvis par vienu no komponista zināmākajiem skaņdarbiem. Ellerbijs to veltījis savai iemīļotajai pilsētai, katru daļu nosaucot kāda Parīzes rajona vārdā – Saint-Germain-des-Prés, Pigalle, Pere Lachaise un Les Halles.

Kā otrs mūsdienu skaņdarbs koncertā skanēs franču komponista Serža Lancena (Serge Lancen) Parīzes simfonija (1973). Komponists ved klausītāju muzikālā pastaigā caur dzimtās Parīzes daudzveidīgajiem kvartāliem, iepazīstinot ar populāro kvartālu neviltoto prieku, lielo bulvāru burzmu, latīņu kvartāla dinamiskumu, Elizejas lauku eleganci un Sēnas krastu poētisko šarmu vērienīgās Dievmātes katedrāles klātbūtnē. Parīzes simfonijas noslēgumā klausītājam ļauts palūkoties uz krāšņo pilsētu no Eifeļa torņa augstumiem.

Profesionālā pūtēju orķestra “Rīga” mūziķi piedalās pavasara festivāla “Windstream”, kas veltīts Johana Sebastiana Baha daiļradei, interaktīvajā atklāšanas pasākumā “Šahs un Bahs” Rīgas Kongresu namā. Foto: Edijs Pālens, LETA

Programmā iekļauta arī 20.gadsimta flautas repertuārā iecienītā Frēnsisa Pulenka (Francis Poulenc) Sonāte flautai un klavierēm, ko interpretēs izcilā latviešu flautiste Dita Krenberga: “F. Pulenka sonāte manā flautistes dzīvē ir īpaša, jo saistās ar pašu pirmo starptautisko konkursu “Concertino Praha”, kurā piedalījos un ieguvu laureātes titulu un balvu kā jaunākā dalībniece. Kad ierakstīju Pulenka sonāti Latvijas Radio, man bija tikai 11 gadu, un flautu pie pedagoga Imanta Sneibja mācījos tikai otro gadu. Jaukākais tas, ka šis ieraksts ir saglabājies Latvijas Radio fonotēkā. Trīspadsmit gadu vecumā es izpildīju šo skaņdarbu ar pūtēju orķestri “Rīga” leģendārā Gunāra Ordelovska vadībā. Tagad ar nepacietību un prieku atkal gaidu sadarbību ar lielisko orķestri un diriģentu Mārtiņu Ozoliņu, spēlējot man tik īpašo F. Pulenka flautas Sonāti neparastā pārlikā.” 3.septembra koncertā sonāte būs klausāma nīderlandiešu komponista E. van Groningena (Egbert van Groningen) klavieru partijas pārlikumā simfoniskajam pūtēju orķestrim.

Gabriela Forē Elēģija čellam skanēs virtuozā latviešu čellista Ērika Kiršfelda emocionālā sniegumā. Elēģijas klavieru partijas pārlikumu simfoniskajam pūtēju orķestrim veicis nīderlandiešu komponists J. van de Brāks (Jos van de Braak). Koncerta programmu noslēgs Morisa Ravēla (Maurice Ravel) Bolero jaunā simfoniskā pūtēju orķestra versijā, ko veidojis itāļu komponists M. Tamanīni (Marco Tamanini).

Biļetes uz koncertu “Rīga – mazā Parīze” var iegādāties visās “Biļešu paradīzes” kasēs par demokrātiskām cenām.

Aktuālākā informācija ir pieejama music.lv/riga, facebook.com/RIGAorchestra, draugiem.lv/pporiga.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl