Komentāri
Neatkarīgs un aktuāls dokumentālais kino krievu valodā – Riga IFF programmā Artdocfest/Riga
Kadrs no filmas Vēl mazliet, draņķi!. Publicitātes foto

Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) programmā Artdocfest/Riga kinoteātrī K.Suns tiks piedāvātas septiņu spēcīgu dokumentālā autorkino filmu Latvijas pirmizrādes, informē Riga IFF komunikācijas vadītājs Kaspars Beķeris.

Rīgas Starptautisko kino festivālu 2. decembrī atklās ievērojamā Latvijas dokumentālo filmu meistara Herca Franka pirms vairāk nekā 10 gadiem iesāktā filma Baiļu robeža, kas šogad kļūs par atklāšanas filmu vienlaikus divos starptautiskos kinofestivālos – vienlaikus ar pirmizrādi Rīgā tā atklās Krievijas prestižo neatkarīgo dokumentālo filmu festivālu Artdocfest, kas pazīstams ar savu brīvdomību un atklāto vēršanos pret valsts oficiālo politiku.

Artdocfest uz Rīgas Starptautisko kino festivālu atvedīs arī vairākus viesus – šonedēļ Rīgā viesosies filmas Baiļu robeža Krievijas puses producents, kinodokumentālists Vitālijs Manskis un filmas režisore Marija Kravčenko. Citu starpā V. Manskis ir arī kinofestivāla Artdocfest prezidents un uz Latviju atvestās programmas kurators.

Artdocfest/Riga ir septiņu spēcīgu dokumentālā autorkino filmu Latvijas pirmizrādes, kas Riga IFF ietvaros notiks kinoteātrī K.Suns. Tā ir arī iespēja satikt vairāku filmu režisorus un veidotājus klātienē pirms filmu seansiem.

Dokumentālo filmu programma Rīgas festivālam veidota no dažādām pagājušā un šā gada Artdocfest festivāla programmām. Sešas visspilgtākās autorfilmas (Latvijā visām būs pirmizrāde), kas veido pilnasinīgu tās pasaules portretu, kuras centrā ir Krievija un kas atspoguļo tās visaktuālākās problēmas un cerības.

Filma Kijeva-Maskava – grupas SROK jaunais projekts – paralēli rāda divu galvaspilsētu dzīvi, kurās autori atrod un apspēlē līdzīgas, identiskas situācijas. Pirms pirmizrādes skatītājiem būs iespēja satikt vienu no filmas veidotājiem, montāžas režisoru Romanu Bondarčuku. Bet filma PMR ir igauņu režisoru Mēlisa Muhu un Kristīnes Normanas spilgts politisks farss par pirms 25 gadiem pašpasludināto, bet tā arī neviena neatzīto Piedņestras Republiku Moldovā. Šis darbs ir gandrīz kā laika mašīna, kas mūs pārceļ tāda veidojuma kā Jaunkrievija nākotnē un parāda, kas gaida tās iedzīvotājus pēc pārdesmit gadiem. Ar režisoru Mēlisu Muhu varēs tikties pirms filmas PMR seansa 4. decembrī plkst. 18.00 kinoteātrī K.Suns.

Programmas centrālā filma ir pagājušā gada Artdocfest galvenās balvas ieguvēja, režisores Alinas Rudņickajas lente Asinis, kas zīmē noasiņojušas valsts tēlu. Mobilās asins pārliešanas stacijas melnbaltā ikdiena kļūst par stāstu par to, kā šķidrums, kas nodrošina dzīvību, daudziem Krievijas iedzīvotājiem kļūst par iztikas avotu un preci. Pirms filmas 4. decembrī plkst. 20.00kinoteātrī K.Suns ievadvārdus teiks V. Manskis.

Artdocfest prezidenta Vitālija Manska darbs Caurule ir vēl viena pagājušā gada filma, absolūtā līdere starptautiskos kinofestivālos saņemto balvu skaita ziņā, kā arī nacionālās kinobalvas Nīke ieguvēja. Filma seko Transsibīrijas gāzes vadam cauri Krievijai un Eiropai. Kamerai ceļojot gar gāzes vadu visā tā garumā, skatītājam ļauts ielūkoties dzīvēs un ainavās, kurās gāzes vadam ir centrālā loma. Ar Vitāliju Manski skatītāji varēs satikties pirms filmas Caurule Latvijas pirmizrādes 5. decembrī plkst. 19.45 kinoteātrī K.Suns.

Par privāto dzīvi runā arī Madinas Mustafinas filma Vēl mazliet, draņķi! Šis darbs izpelnījās Artdocfest 2013 žūrijas īpašo atzinību un satrieca skatītājus ar neiedomājami ciešu, pat galēju autores satuvināšanos ar savu varoni. Kazahstānas režisore Madina Mustafina ienirst aizliegtā, tabu teritorijā un stāsta par 18 gadus vecu meiteni Žeņu, kas patiesībā ir zēns. Arī šīs filmas režisore ieradīsies, lai tiktos ar skatītājiem 6. decembrī plkst. 19.30 kinoteātrī K.Suns.

Pilnu Artdocfest/Riga piedāvāto dokumentālo filmu sarakstu un seansu laikus var atrast Rīgas Starptautiskā kino festivāla mājaslapā rigaiff.lv, biļetes nopērkamas kinoteātru un Biļešu servisa kasēs.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl