Gaismas pilī notiks Baltijas filmu skate

Komentāri
Gaismas pilī notiks Baltijas filmu skate
Kadrs no filmas Brīvi plūstošs. Publicitātes foto

Sagaidot Eiropas Kinoakadēmijas balvu ceremoniju, Nacionālais kino centrs aicina uz daudzveidīgu pasākumu programmu, kas ļaus iepazīt savdabīgākās pēdējo gadu igauņu un lietuviešu filmas, – Baltijas filmu skati 9. decembrī Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē, informē Nacionālā kino centra pārstāve Dita Rietuma. Uz dienas seansiem plkst. 12.00, 14.30 un 17.00 ieeja būs bez maksas.

Tāpat kā Latvijas kino, arī Lietuvas un Igaunijas filmas ir loģiska Eiropas kino sastāvdaļa. Tomēr dažādu iemeslu dēļ šo filmu aprite pat starp vistuvākajām kaimiņvalstīm ir minimāla. Lai veicinātu informētību par Baltijas valstu kino aktualitātēm un žanriskajiem meklējumiem, 9. decembrī Nacionālais kino centrs piedāvā noskatīties četras spilgtas filmas, kas veidotas mūsu tuvākajās kaimiņvalstīs.

Igauniju pārstāv jauno režisoru paaudze. Drosmīgi un vizuāli izsmalcināti ir veidota jaunā režisora Marti Heldes filma Caurvējā – tas ir igauņu izsūtījuma stāsts, pirmā filma Igaunijas pieredzē par padomju deportāciju traģēdiju. Vēl jo interesantāk, ka šo dramatisko vēsturisko pieredzi jaunais režisors ir izmantojis neparasta, pat eksperimentāla mākslas darba radīšanā. Filmas seanss – plkst. 12.00.

Igaunijas jaunās režisoru paaudzes spilgta zvaigzne ir režisors Veiko Ounpū – viņš ir viens no starptautiski atzītākajiem Baltijas valstu režisoriem, saņēmis prestižas balvas svarīgos festivālos. Turklāt Veiko Ounpū ir viens no prasmīgākajiem stilizētājiem ne tikai Baltijas valstīs, bet arī Eiropas kontekstā. Par to var pārliecināties arī viņa filmā Brīvi plūstošs (Free Range), kas ir stilizēta 60. gadu jaunā viļņa valodā, kaut filmas varonis ir mūsdienu puisis, jauns rakstnieks, kurš meklē savu vietu pasaulē. Filmas seanss – plkst. 14.30.

Uzmanības vērts ir drosmīgais un ekstravagantais lietuviešu režisores Kristīnas Božītes eksperiments fantastikas žanrā, kas ir liels retums Baltijas valstu pieredzē. Tā ir filma Zūdošie viļņi, kuras galvenais varonis veic ceļojumu kādas sievietes apziņā. Filmas seanss – plkst. 17.00.

Vakara filma, ko piedāvā Baltijas filmu izlase, ir atzītā režisora Ilmāra Rāga darbs Kertu. Mīlestība ir akla – tā ir vienīgā Baltijas valstu filma, kas bija tikusi līdz šā gada Eiropas Kinoakadēmijas “pusfinālam”, proti, bija iekļauta to 54 filmu skaitā, par kurām balsoja Eiropas Kinoakadēmijas biedri. Filmas seanss – plkst. 20.00. Biļetes – pirms seansa.

Baltijas filmu skati rīko Nacionālais kino centrs pasākuma Riga Meetings ietvaros sadarbībā ar Rīgas Starptautisko kinofestivālu, Rīga 2014, Eiropas Kinoakadēmiju u.c. sadarbības partneriem.

Lasi vēl