Komentāri
Festivālā Eiropas Ziemassvētki koncertēs klavieru kvartets RIX
Publicitātes foto

Festivālā Eiropas Ziemassvētki pirmssvētku noskaņu koncertā Ziemassvētki sveču gaismā šodien, 18. decembrī, Mazajā ģildē plkst. 19.00 klavieru kvartets RIX atskaņos Vīnes klasiķa Ludvigs van Bēthovena, amerikāņu komponista Džona Heribsona un čehu komponista Jozefa Suka skaņdarbus, informē Latvijas Koncertu pārstāve Rinta Bružēvica.

RIX klavieru kvarteta mūziķi: Jānis Maļeckis – klavieres; Sandis Šteinbergs – vijole; Ilze Kļava – alts; Reinis Birznieks – čells.

Koncertā dzirdēsim Ludviga van Bēthovena Klavieru kvartetu, kura tapšanu iedvesmojis Volfganga Amadeja Mocarta Kvintets, kas arī rakstīts tādam pašam atskaņotāju sastāvam.

Viens no atzītākajiem mūslaiku amerikāņu komponistiem Džons Herbisons izglītību ieguvis elitārās mūzikas mācību iestādēs – Hārvarda Universitātē un Prinstonas Universitātē. Viņa skaņdarbs November 19, 1828 saistīts ar romantisma laika komponistu Franci Šūbertu, kurš šo pasauli atstāja 1828. gada 19. novembrī. Komponists uzsvēris, ka skaņdarbs ir nevis nostalģiska kavēšanās atmiņās par Šūbertu un viņa laiku, bet gan cildinājums viņa devumam, kas aktuāls arī mūsdienās. Par šo kompozīciju tās autors stāsta: ”Pirmajā daļā Šūberts ienāk nākamajā pasaulē (it kā sākas Šūberta otrā dzīve) trīs reizes dzirdamas nāves fanfaras. Šūberts sāk savu ceļojumu skaņu pavadībā, kas nav viņa mūzika, bet nav arī pretrunā ar to. Otrajā daļā, kur Šūberts nonāk spoguļu zālē, arī mūzika viņam skan iepriekš nedzirdēti. Trešās daļas rondo sākumā dzirdams vienīgais fragments šajā skaņdarbā, ko Šūberts pats sacerējis savas ”pirmās” dzīves laikā. Ceturtajā daļā Šūberts atkal pievēršas fūgai par tēmu S-C-H-U-B-E-R-T, ko viņam ieteica darīt teorētiķis Sehters. Īsi pirms nāves komponists gāja pie viņa konsultēties par fūgas ronālā plāna risinājumiem. Saprotot, ka nevar Šūbertam neko iemācīt, Sehters viņam lika uzrakstīt fūgu, kur tēma būtu viņa paša uzvārda atspoguļojums mūzikā. Šūberts gan nepaspēja šo uzdevumu veikt, jo nomira nedēļu vēlāk.”

Čehijas nacionālo kolorītu varēsim izbaudīt Jozefa Suka mūzikā. Klavieru kvertets op. 1 tapis Suka daiļrades sākumā 1891. gadā un veltīts Dvoržākam, kurš arī savā daiļradē pievērsies klavieru kvarteta žanram. Mūzikā nemitīgi mijas dziedošas, kantilēnas epizodes ar dramatiskām, heroiskām un maršveidīgām noskaņām.

RIX klavieru kvartets dibināts 1993. gadā, kad altiste Ilze Kļava, čellists Reinis Birznieks un vijolnieks Sandis Šteinbergs satikās pianista, profesora Jāņa Maļecka kameransambļa klasē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Radošās sadarbības veiksmes un savstarpējās sapratnes vieglums visiem četriem kaldināja pārliecību, ka savi mūziķa talanti jāapvieno un jākļūst par pastāvīgu kameransambļa vienību.

Gūstot atzinību un ievērību, kvartets uzstājies Latvijā, Skandināvijā un Čehijā. 2004. gadā kameransamblis saņēmis Latvijas augstāko apbalvojumu mūzikā – Lielo mūzikas balvu kā apliecinājumu savai muzikāli inteliģentajai un izcilajai spēles mākslai. 2006. gadā RIX klavieru kvartets devies koncertturnejā uz ASV.

Kvarteta mūziķu pamatdarbs ir pazīstamos Eiropas orķestros, taču vismaz pāris reizes gadā viņi satiekas Rīgā, lai iestudētu, atskaņotu un ierakstītu daudzveidīgas koncertprogrammas. Ansambļa repertuārā ir speciāli viņiem veltīti skaņdarbi, kā arī pasaules klasiskās mūzikas pērles – kvarteti, trio un sonātes.

RIX klavieru kvartets ieskaņojis trīs ierakstu albumus: O. Mesiāna Kvartetu laika galam (1999), Pētera Vaska un Tālivalža Ķeniņa klavieru kvartetus (2003), kā arī albumu ar Riharda Štrausa, Johannesa Brāmsa un Kamila Sensānsa skaņdarbiem klavieru kvartetam (2008).

Biļetes nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs.

Festivālu Eiropas Ziemassvētki rīko VSIA Latvijas Koncerti.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl