Komentāri
Februārī Rīgā uzstāsies Emirs Kusturica un No Smoking Orchestra
Publicitātes foto

24. februārī koncertzālē Palladium uzstāsies leģendārā Balkānu mūzikas apvienība Emir Kusturica and No Smoking Orchestra. Skurbinošs čigānu mūzikas, Balkānu folkloras, rokenrola un serbu pankroka kokteilis, kura pavadījumā ”nevienas pēdas nespēs palikt mierīgi uz vietas”, informē L Tips Agency pārstāve Maija Tomkalne.

Radusies Sarajevā 1981. gadā kā viena no iezīmīgākajām ”jaunā primitīvisma” muzikālajām izpausmēm, kas vērsusies pret tai laikā pastāvošo iekārtu, kopš 1986. gada grupa saistīta ar pasaulslavenā režisora un apvienības basģitārista Emira Kusturicas vārdu.

Serbu izcelsmes režisors E. Kusturica, kurš pavisam nesen nosvinēja 60. jubileju, uzņēmis tādas Eiropas un visas pasaules kino pērles kā Čigānu laiks, Arizonas sapnis, Underground, Melnais kaķis, baltais kaķis, Dzīve ir brīnums u.c. 1981. gadā, brāzmaini iesoļojot pasaules kino ar filmu Vai atceries Dolliju Bellu?, kas atklāj bosniešu jauniešu problemātiku, Emira Kusturicas talants uzreiz tiek novērtēts ar Venēcijas festivāla Zelta lauvu. Turpmākajos gados kritiķu un skatītāju nedalīta sajūsma un visdažādākie apbalvojumi birst kā no pārpilnības raga. Viņa atzinību kontā ir divi Kannu festivāla Palmu zari (ārkārtīgs retums), Berlīnes kinofestivāla Sudraba lācis, Oskara nominācija un plaša citu apbalvojumu plejāde.

No Smoking Orchestra un Emira Kusturicas ceļi krustojas 1986. gadā, kad pēc neskaitāmiem koncertiem un diviem pieprasītiem albumiem grupa piedzīvo Dienvidslāvijas cenzūras represijas. Ierastās pretvalstiskās grupas līdera Neles Karajliča replikas un sarkasms koncerta laikā noveda pie likumsakarīgām represijām no varas puses. Tāpēc Kusturicas vārds, kurš tai laikā jau bija pasaulē atzīts režisors, palīdzēja kolektīvam atgūt jaunu elpu.

80. gadu beigās apvienība saraksta vēl divus albumus, bet drīzā Dienvidslāvijas sadalīšanās un tai sekojošie militārie konflikti ietekmē kolektīva darbību. Pēc daļējas sastāva maiņas 90. gadu otrajā pusē grupa izdod Dienvidslāvijas karos cietušo piemiņai veltītu albumu.

1998. gadā No Smoking Orchestra saraksta mūziku Emira Kusturicas filmai Melnais kaķis, baltais kaķis, kas togad saņem Venēcijas kinofestivāla Sudraba lauvu.

Šī gadsimta sākumā iznāk nākamais ievērojamais orķestra albums Unza Unza Time. Tāpat grupa sacerējusi mūziku filmai Dzīve ir brīnums.

Aktīvā grupas koncertdarbība padarījusi viņus daudzviet Eiropā slavenākus nekā pašu zemē. Arī Latvijā Emir Kusturica and No Smoking Orchestra ir vienmēr gaidīti viesi.

Biļešu iepriekšpārdošana no 3. decembra plkst. 10.00 bilesuserviss.lv un Biļešu servisa kasēs. To cena – sākot no 29 eiro.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl