1 komentārs
Drīzumā nāks klajā grāmata par grupu Jauns mēness
Grupa Jauns mēness 25 gadu jubilejas koncertā. Foto: LETA

Februāra beigās vai marta sākumā izdevniecība Dienas grāmata laidīs klajā pašmāju rokgrupas Jauns mēness autorizētu biogrāfiju Piekūns skrien debesīs, kuru sarakstījis mūzikas kritiķis un žurnālists Jānis Žilde, aģentūru LETA informēja izdevniecības pārstāve Ieva Grabe.

Viņa pastāstīja, ka Jauna mēness stāsts Latvijas kultūrvēsturē ir būtisks ne tikai šaurā populārās mūzikas jomā, bet daudz plašāk, gan laižot saknes folkmūzikā, popularizējot folkloras ekspedīcijās pierakstītas melodijas, gan sadarbojoties ar profesionāliem orķestriem, gan saņemot atzinību valsts un starptautiskā mērogā. Savos pirmsākumos 80.gadu otrajā pusē grupa paguvusi izbaudīt vēl pēdējo padomju gadu ačgārno sistēmu, vēlāk izdzīvojusi Atmodu, sajutusi juku laikus – 90.gadu skarbo realitāti – naudas maiņu, vispārējo sabiedrības apjukumu. Grupa izgājusi gandrīz visus mūzikas biznesa un grupas attīstības “elles lokus” – ārzemju mūzikas ietekmju uzsūkšanu, sastāva maiņu, starptautiskus panākumus (uzvara Sopotas festivālā), došanos koncertturnejās ārpus Latvijas, stila maiņu, dziedāšanu angļu mēlē un tad atkal atgriešanos pie latviešu valodas, iekšējus konfliktus, mūzikas izdevniecību maiņu, izjukšanu un galu galā atkalapvienošanos trīs pēdējiem koncertiem.

“Caur grupas biogrāfiju centos atsegt vairāku gadu desmitu kultūrvides iezīmes, ilūzijas un realitāti,” pastāstīja grāmatas autors. “Mēness, līdzīgi kā daudzas astoņdesmito gadu rokgrupas, bija starp tautas Atmodas kustības redzamākajiem lāpnešiem, neapšaubāma Latvijas kultūras kanona sastāvdaļa. Jauna mēness stāsts savā ziņā varētu būt ikvienas Latvijas rokgrupas stāsts. Izstāstot grupas vēsturi, aprakstot kāpumus un kritumus, jaunās paaudzes mūziķi varētu gūt vērtīgu mācību, noderīgas atziņas un padomus,” norādīja Žilde.

Grāmatas vizuālajam noformējumam, līdzīgi kā daudziem grupas albumu vākiem, savu artavu sniedzis godalgotais mākslinieks Ilmārs Blumbergs.

1977. gadā dzimušā mūzikas kritiķa un žurnālista Jāņa Žildes spalvai pieder teju divi tūkstoši mūzikas albumu recenziju un vairāki simti koncertapskatu. Paralēli mūzikas apskatnieka darbam viņš ir pazīstams arī kā vairāku godalgotu muzikālu projektu dalībnieks. Vien no tiem ir Satellites LV (agrāk The Satellites). Žilde komponējis mūziku gan animācijas, gan pilnmetrāžas filmām. Piekūns skrien debesīs ir viņa pirmā grāmata.

TOP komentāri

  • das
    0 0 0

    das

    Forši. Sen bija laiks sākt arhivēt mūsu roka varoņus. Žēl, ka par "Līviem" tā arī neiznāca grāmata... tagad vairs nav neviena, ko intervēt.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl