Komentāri
Atklāta Riga IFF dokumentālo filmu programma Artdocfest/Riga
Foto: Andrejs Strokins

Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF) sadarbībā ar Krievijas prestižāko neatkarīgo dokumentālo filmu festivālu Artdocfest, kas pazīstams ar savu brīvdomību un atklāto vēršanos pret valsts oficiālo politiku, piedāvā izcilu dokumentālo autorkino – Artdocfest/Riga, informē festivāla komunikācijas vadītājs Kaspars Beķeris.

Riga IFF dokumentālo filmu programmu Artdocfest/Riga 4. decembrī kinoteātrī K.Suns atklāja igauņu režisora Mēlisa Muhu (Melis Muhu) filma PMR un Alīnas Rudņickajas kinolente Asinis.

Artdocfest/Riga ir septiņu spēcīgu dokumentālā autorkino filmu Latvijas pirmizrādes, kas Riga IFF ietvaros notiks kinoteātrī K.Suns. Tā ir arī iespēja satikt vairāku filmu režisorus un veidotājus klātienē pirms filmu seansiem. Jau atklāšanas seansā skatītājiem bija iespēja satikt igauņu dokumentālo filmu režisoru Mēlisu Muhu, kurš uz Rīgu atbraucis izrādīt savu filmu PMR. Filma PMR ir igauņu režisoru Mēlisa Muhu un Kristīnes Normanas spilgts politisks farss par pirms 25 gadiem pašpasludināto, bet tā arī neviena neatzīto Piedņestras Republiku Moldovā. Šis darbs ir gandrīz kā laika mašīna, kas mūs pārceļ tāda veidojuma kā Jaunkrievija nākotnē un parāda, kas gaida tās iedzīvotājus pēc pārdesmit gadiem.

Artdocfest prezidents, uz Rīgu atvestās programmas kurators kinorežisors Vitālijs Manskis, iepazīstināja skatītājus ar Alīnas Rudņickajas kinolenti Asinis, kas kopš pagājušā gada uzvaras Artdocfest paspējusi plūkt laurus neskaitāmos prestižos kinofestivālos. Programmas centrālā filma Asinis zīmē noasiņojušas valsts tēlu. Mobilās asins pārliešanas stacijas melnbaltā ikdiena kļūst par stāstu par to, kā šķidrums, kas nodrošina dzīvību, daudziem Krievijas iedzīvotājiem kļūst par iztikas avotu un preci.

No 5. decembra skatītājus vēl gaida vairāku aizraujošu un starptautisku atzinību guvušu dokumentālo filmu Latvijas pirmizrādes. Artdocfest prezidenta Vitālija Manska darbs Caurule ir vēl viena pagājušā gada filma, absolūtā līdere starptautiskos kinofestivālos saņemto balvu skaita ziņā, kā arī nacionālās kinobalvas Nīke ieguvēja. Filma seko Transsibīrijas gāzes vadam cauri Krievijai un Eiropai. Kamerai ceļojot gar gāzes vadu visā tā garumā, skatītājam ļauts ielūkoties dzīvēs un ainavās, kurās gāzes vadam ir centrālā loma. Ar Vitāliju Manski skatītāji varēs satikties pirms viņa režisētās filmas Caurule Latvijas pirmizrādes 5. decembrī plkst. 19.45 kinoteātrī K.Suns.

Filma Kijeva-Maskava – grupas SROK jaunais projekts – paralēli rāda divu galvaspilsētu dzīvi, kurās autori atrod un apspēlē līdzīgas, identiskas situācijas. Interesanta versija par nesenajiem Ukrainas notikumiem redzama filmā Eiromaidans. Melnā montāža. Pirms pirmizrādes 6. decembrī plkst. 18.00 kinoteātrī K.Suns skatītājiem būs iespēja satikt vienu no filmas veidotājiem – montāžas režisoru Romanu Bondarčuku.

Par privāto dzīvi runā arī Madinas Mustafinas filma Vēl mazliet, draņķi! Šis darbs izpelnījās Artdocfest 2013 žūrijas īpašo atzinību un satrieca skatītājus ar neiedomājami ciešu, pat galēju autores satuvināšanos ar savu varoni. Kazahstānas režisore Madina Mustafina ienirst aizliegtā, tabu teritorijā un stāsta par 18 gadus vecu meiteni Žeņu, kas patiesībā ir zēns. Arī šīs filmas režisore ierodas, lai tiktos ar skatītājiem 6. decembrī plkst. 19.30 kinoteātrī K.Suns.

Pilnu Artdocfest/Riga piedāvāto dokumentālo filmu sarakstu un seansu laikus var atrast Rīgas Starptautiskā kino festivāla mājaslapā: rigaiff.lv, biļetes nopērkamas kinoteātru un Biļešu servisa kasēs.

Lasi vēl