Žurnāliste Baiba Runce: Marokas sievietes patiešām ir stilīgas

1 komentārs
Žurnāliste Baiba Runce: Marokas sievietes patiešām ir stilīgas
Foto: no personīgā arhīva

Raidījuma Bez Tabu korespondente Baiba Runce šovasar padevās vilinājumam, kā pati saka – aizbēgt no realitātes, un aizceļoja uz Maroku, lai “iekarotu” Ziemeļāfrikas augstāko (4167m) virsotni Tubkalu. Protams, ka visspilgtākais ceļojuma iespaids – izvirzītā mērķa sasniegšana, taču ne mazāk krāšņu un interesantu pārsteigumu Baiba piedzīvoja arī pārējā atvaļinājuma laikā. Viens no tiem – Marokas dāmas. 

Braucot uz kādu konkrētu valsti, visbiežāk nedomājam, kas būs tas, kas “iekritīs acīs” un pievērsīs mūsu uzmanību. No tava sacītā saprotu, ka šoreiz tās bija Marokas sievietes…

Jā, var teikt, ka viņas tiešām pievērsa manu uzmanību, es par viņām pat jūsmoju. Esmu ceļojusi arī uz citām valstīm, kur valda musulmaņu ticība. Es negribu aizvainot neviena reliģisko pārliecību, bet uz musulmaņu sievietēm man parasti bija nedaudz skumji skatīties. Viņu garo drēbju dēļ, kurās viņas ir “paslēpušās”, tā dēļ, ka viņas neko nedrīkst darīt, nekur piedalīties. Tāpēc rodas sajūta, ka viņu vispār nav. Aizbraucot uz Maroku, es biju ļoti pārsteigta, ka tur ir citādi. Jā, viņas visas valkā savus garos tērpus, mati ir nosegti, bet viņas ir tik stilīgas un modīgas savos tradicionālajos tērpos džalabās, ka prieks skatīties.

Tava sajūsma tiešām ir neviltota…

Jā…Viņu džalabas ir visvisādās krāsās – spilgtas, košas, svītrainas, ar puķēm, ar kapucēm, ir pat šķēlumi. Pat, ja džalaba ir melna, ieskatoties var redzēt, ka tā ir no vairākiem plīvuriem. Audumi visdažādākie – zīds, kokvilna utt. Garām piedurknēm un īsākām piedurknēm, izšūtas ar dažādiem akmentiņiem. Acis žilbst!  Jau pirmajā dienā, ieraugot šo viņu tradicionālo tērpu, man bija skaidrs, ka es arī tādu sev gribu un nopirku zilu džalabu, kas skaitās īsā džalaba ar īsām piedurknēm.

Un jau tur vilki mugurā?

Es zinu, ka tur skaitās nepieklājīgi staigāt plikām kājām, tāpēc es neatļāvos vilkt šortus. Kas latvietim atliktu? – Vilkt garās bikses. Tāpēc es iegādājos džalabu, kas ir plāna, liela un tajā nemaz nebija karsti. Ir daudz un dažādi veikali, kur šos tērpus var iegādāties. Gan ar lētākām cenām, gan dārgākām. Ir veikali, kur var redzēt, kā šuvējas strādā un šuj džalabas. Vispirms es nopirku lēto, bet jau drīz vien sapratu, ka gribu arī dārgo džalabu. Dārgākie tērpi tur maksā ap 30 eiro, bet savu pirmo džalabu es nopirku par 6 eiro. Nokaulējot, protams, no 20 eiro( smejas). Otrs mans ieguvums,  – sarkans, garš tērps ar kruzuļiem un pērlēm. Vēl man gan nav īsti skaidrs, kur es to vilkšu (smejas). To arī es nokaulēju no 25 uz 15 eiro.

Foto

Vēl mani ļoti  patīkami pārsteidza tas, ka Marokas sievietes aktīvi piedalās sadzīvē – iepērkas, strādā, komunicē. Pienāk uz ielas klāt un izsaka, piemēram, komplimentu par manu džalabu. Viņu rūpala tur ir hennas zīmējumi.

Un visaizraujošākais – viņas visas, tērpušās savās džalabās, braukā ar rolleriem. Vienīgi, es nevaru pateikt, vai sievietes Marokā “dzīvojas” pa kafejnīcām, jo mēs tur bijām Ramādana laikā, līdz ar to tur šādi izklaidējās tikai tūristi.