Komentāri
Viņas melo labāk zvaigznes Evija Skulte un Alise Polačenko jau bērnībā spēlējušas teātri. Ved savu bērnu uz bērnu teātra studiju
Aktrise Evija Skulte, radio Skonto moderatore Rita Paula, žurnālists Dīvs Reiznieks teātra "Zīļuks"50.gadu jubilejā. (FOTO: no teātra 'Zīļuks" arhīva)

Latvieši ir lieli teātra spēlētāji, tādēļ teju katrā novada centrā ir savs Tautas teātris un bērnu teātra studija. Turklāt, ja bērns spēlē teātri, tas nenozīmē, ka viņam obligāti jākļūst par profesionālu aktieri. Taču teātra studijās iemācītais noteikti dzīvē noderēs. Turpinot tevi iepazīstināt ar iespējām, kā tavs bērns var pavadīt savu brīvo laiku, saruna ar Rīgas Skolēnu pils teātra ”Zīļuks” režisori Lauru Paegli.

No cik gadu vecuma bērni var sākt spēlēt teātri?

Savā studijā uzņemam bērnus no piecu gadu vecuma, taču mācīties spēlēt teātri bērni var sākt arī agrāk. Pašiem mazākajiem ir dažādas rotaļas un spēles, kuras, protams, uzreiz nevar saukt skaļajā vārdā ”teātris”, bet tās ir nodarbības, kas uz to virza. Teātra spēlēšanā var iesaistīties jebkurā vecumā. Arī 10.-12. klašu audzēkņi, kuriem pēkšņi parādījusies vēlme izjust un saprast, kas īsti ir teātra māksla. Mūsu teātrī dalībnieki turpina darboties arī tad, kad skola jau pabeigta un sākušās studijas vai darba gaitas.

Vai bērni paši grib spēlēt teātri, vai arī tā ir vecāku izvēle?

Pavisam mazos bērnus parasti atved mammas vai vecmāmiņas. Tīņu vecumā bērni nāk paši. Turklāt teātri spēlēt ir ļoti grūti, ja pats nevēlas. Iestājoties teātra studijā, atlases nav. “Dabīgā” atlase notiek darba gaitā, kad bērni iepazīstas un redz, kas teātra studijā tiek darīts. Bez teātra nodarbībām jeb aktiera meistarības pamatiem studijā ir arī kustību nodarbības, muzikālās nodarbības. Sākumā tas ir nopietns darbs ar sevi. Teātrī strādājam pie vispusīgas bērna attīstības, nodarbības ir noderīgas jebkuram bērnam. Tiek strādāts ar uzmanības, koncentrēšanās un atmiņas vingrinājumiem. Ir darbs grupiņās, lai izjustu, ko nozīmē darboties komandā un kopīgi veikt kādu uzdevumu, vai pat nospēlēt kādu etīdi. Tas ir sarežģīts darbs.

Vai gadās, ka atnāk ļoti kautrīgs bērns un pēc kāda laika šī īpašība ir pazudusi?

Jā, ir nākušas pie režisoriem vecmāmiņas un pateikušās par to, ka mazbērns tagad vairs nekautrējas aiziet viens uz veikalu.

Cik garš ceļš ir līdz brīdim, kad bērns uzkāpj uz skatuves?

Dažādi. Divus gadus bērni mācās studijā, bet jau pirmā gada laikā sākam viņus vērot. Kuri ir droši, nesamulst uz skatuves, tiem dodam nelielus uzdevumus jau pirmajā sezonā Ziemassvētku uzvedumos. Uz pavasara pusi Annas Brigaderes lugā ”Sprīdītis” cenšamies visu grupu iekļaut skatā, kurā ir Lutausis un bērni. Tā ir izrāde, kurā iespējams kāpt pa ”karjeras kāpnēm”.

Vai no Zīļuka aktieriem ir izauguši arī kādi profesionālo teātru aktieri?

Teātra ”Zīļuks” gadus skaitām no 1962. gada. Režisori un aktieri Edmunds Freibergs un Valdis Lūriņš iestājās teātra studijā tās pirmajos gados. Mūsu teātrī ir spēlējušas aktrises Evija Skulte, Alise Polačenko, Ieva Aniņa, žurnālisti Ansis Bogustovs, Dīvs Reiznieks, vairāki kultūras darbinieki un daudzi citi.

FOTO. Vai pazīsti seriāla Viņas melo labāk aktrisi Alisi Polačenko vēl uz “Zīļuka” skatuves?

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl