Vienu karotīti par mammu, vienu par tēti… Pie negausīgas rijības pierodam jau bērnībā

Pievienot komentāru
Vienu karotīti par mammu, vienu par tēti… Pie negausīgas rijības pierodam jau bērnībā
FOTO: Saxbald Photography, Flickr.com

  Lai arī šobrīd ir ļoti karsts laiks, kad, kā zināms, ēst gribas daudz mazāk, tikko kā nonāc pie bagātīgi klāta galda, tā secini, ka apetīte rodas ēdot. Maz ticams, ka, piemēram, no kāzu mielasta karstā laika dēļ pāri paliks daudz vairāk ēdiena nekā vēsā laikā. Kādēļ daudziem cilvēkiem ir atkarība no ēšanas jeb tautā dēvētā rīšanas kaite, vai zinātniski sakot – kompulsīvā pārēšanās?

Dietoloģe Lolita Neimane uzskata, ka vissvarīgākais ir tas, kā bērns no mazotnes tiek pieradināts pie ēšanas. Visbiežāk, ja bērns vairs negrib ēst, tad vecāki ar dažādiem paņēmieniem mudina viņu izēst tukšu šķīvi. Īstenībā bērniem sāta sajūta parasti ir ļoti labi attīstīta, bet pieaugušie paši viņu pieradina ēst vairāk, nekā viņš vēlas. Vislielākais pārbaudījums cilvēkam ir svētku dienas, kad ēšana nebeidzas ar viena vakara maltīti, bet turpinās arī nākamajā un aiznākamajā dienā. Viens no ēšanas maratona iemesliem ir alkohols. Jo vairāk svētku dienās tiek lietots alkohols, jo vairāk arī ēsts. Vēl viens negausīgas ēšanas iemesls – bezmiegs. Gastroenterologs Hosams Abu Meri akcentē, ja cilvēks kārtīgi neizguļas, viņš miega badu kompensē ar ēšanu. Mūsdienām raksturīgākais pārēšanās bubulis ir stress. Dažiem stress palīdz novājēt, bet visbiežāk stresa apstākļos cilvēki sāk virināt ledusskapi.

Detalizētāk par pārēšanās iemesliem un iespējām, kā ar šo netikumu cīnīties, skaties raidījuma Bez Tabu sagatavotajā sižetā!

 

Skaties video!