2 komentāri

To, ka pavasarī  lielais spēks un veselība “ir pumpuros”, zina jau teju kurš katrs. Tādēļ šodien Bez Tabu žurnāliste Skaidrīte Nitiša skaidro, kādi pumpuri ir vislabākie pret dažādām slimībām. Konsultē farmācijas doktore, augu un zāļu pazinēja Vija Eniņa. Un Veselības centra 4 ģimenes ārste Karīna Vernere.

Tagad ir īstais laiks, kad vākt priežu pumpurus, – tikai ne no galotnes. Vislabāk, – no jau nocirstām priedēm vai vietās, kur tās jāretina. “Priežu pumpurs skaitās ļoti laba droga pret saaukstēšanos, klepu un bronhītu,” stāsta Vija Eniņa. Priežu pumpurus pārlej ar ūdeni, nedaudz pavāra un ļauj ievilkties pāris stundas. Jādzer pa pusglāzei 3–4 dienas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ģimenes ārste Karīna Vernere stāsta, ka priežu pumpuri palīdz arī pret gremošanas traucējumiem. Priežu pumpurus var ēst arī tāpat, iepriekš nežāvējot un nevārot.

Izrādās, ka šobrīd ir pēdējais brīdis vākt bērzu pumpurus. Vispopulārākais šo pumpuru izmantošanas veids ir kā urīna dzenošs līdzeklis. No bērzu pumpuriem gatavo vieglu novārījumu: uz tējkaroti pumpuru – vienu glāzi ūdens.  

Foto

Pacienti bieži interesējoties, vai šos tautas līdzekļus var lietot kopā ar tradicionālo ārstēšanos. Karīna Vernere atbild, ka pamata terapijai no ārstniecības augi ir labs līdzeklis papildu terapijai.

Augu lapas tējām vāc vasarā, izņemot brūkleņu lapas, kuru ievākšanas laiks ir tieši tagad. Vija Eniņa skaidro, ka brūkleņu lapas ir labs urīndzinējs. Labs līdzeklis, lai skalotu no organisma dažādus kaitīgus noguluma sāļus. Piemēram, podagras slimniekiem brūkleņu lapu tēja būtu jādzer vairākas reizes gadā, izejot veselu ārstniecības kursu. Arī upeņu pumpuriem ir pretiekaisuma iedarbība, taču tie vairs nav derīgi, tiklīdz sāk spraukties lapiņas. Upeņu pumpuri ir laba askorbīnskābes droga.

Svaigā veidā var ēst liepu pumpurus, kas ļoti patīk kuņģa gļotādai. Ceriņu pumpuri ļoti labi der kā pretiekaisuma līdzeklis, piemēram, aizkuņģa dziedzera iekaisuma slimniekiem.

Karīna Vernere:

Cilvēkiem ir aplama domāšana tādā ziņā, ka daudzi, ja saaukstējas, tad domā, ka jāsāk uzreiz ārstēties ar antibiotikām. Parasti lielākā daļa saaukstēšanās slimību ir vīrusu inducētas. Tur antibiotikas īsti neko nepalīdz. Pirmajā periodā, tiklīdz parādās pirmie simptomi, kā reiz, ļoti veselīgs būs šķidrums.

Ar pumpuru tēju lietošanu jāuzmanās vienīgi cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām un grūtniecēm. Pirms lietot stipru uzlējumu, labāk konsultēties ar ģimenes ārstu.

Video

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl