VIDEO: uzmanību, topošās māmiņas! Vai sonogrāfija var būt bīstama mazuļa veselībai?

8 komentāri

Ultrasonogrāfija mūsdienās ir neiztrūkstoša procedūra topošās māmiņas veselības uzraudzībā. Saskaņā ar valsts programmu sonogrāfiju veic grūtniecības 12 nedēļā, bet otro reizi – trešajā semestrī. Tomēr ir speciālisti un māmiņas, kuras apgalvo, ka šī vērtīgā procedūra nav nemaz tik nekaitīga. Vai tā tiešām ir, apņēmusies noskaidrot raidījuma Bez Tabu korespondente Skadrīte Nitiša.

Daudzbērnu māmiņa Una Gavare ir arī dūla, kura palīdz topošajām māmiņām ar padomu un interesējas par visu, kas saistīts ar dzemdniecību, tostarp ultrasonogrāfijas izmeklējumiem, un piekrīt, ka daudz kur izskan informācija, ka ultrasonogrāfijas izmeklējumi ir kaitīgi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ar ultrasonogrāfiju tiek uzsildīti augļūdeņi. Mazais auglītis nespēj pats izvairīties, aizsargāties, nespēj regulēt temperatūru.

Piemēram, Vācijā izdotās vecmātes Štadelmanes grāmatā rakstīts, ka ultrasonogrāfijas izmeklējumi grūtniecības laikā bērnu pakļauj trokšņu līmenim līdz pat 100 decibeliem. Ārste Dace Matule, kura veic sonogrāfijas izmeklējumus jau 30 gadus, noraida varbūtību, ka procedūra varētu kaitēt mazulim vai pašai grūtniecei.

Ultrasonogrāfijas kaitējums ar šo pareizo skaņas uzstādījumu, manā “mašīnā” tāds ir, es varu teikt, ka šīs sasilšanas nebūs. Arī tad, ja šī izmeklēšana būs nevis 15, bet 16 minūtes. Es nedomāju, ka būtu jārunā par sonogrāfijas kaitīgumu, jo neviens neveic to stundu ilgi, kad ir iespējama augļa ūdeņu sasilšana.

Arī Rīgas Dzemdību nama galvenā ārste Dace Rezeberga apgalvo, ka augļūdeņu sasilšana nekaitē ne mazulim, ne topošajai māmiņai, jo pretējā gadījumā tā sen jau būtu aizliegta.  Turklāt to veic bieži vien arī vairāk par noteiktajām divām reizēm, ja grūtniecības laikā rodas sarežģījumi, vai gadījumos, kad gaidāmi dvīņi.

Foto

Savukārt Una Gavare domā, ka ultrasonogrāfiju nevajadzētu veikt līdz grūtniecības 36.nedēļai. Ir iespējas, ka tāpēc dzimst daudz vairāk kreiļu, bērniem mēdz būt autisma pazīmes.

Savukārt, Dace Matule uz šīm tēzēm atbild ar pretjautājumu:

Vai Napoleonu, kurš arī bija kreilis, kāds kādreiz skenēja?

Sievietēm, kurā iepriekšējās grūtniecības ir bijušas neveiksmīgas, ir ļoti svarīgi dzirdēt, ka šoreiz nav pamata bailēm.

Savukārt, Una Gavare stāsta, ka zina vairākus bērnus, kurus māmiņām bija ieteikts abortēt, bet tagad viņi ir veseli un pilnvērtīgi cilvēki. Dzemdību nama galvenā ārste uzsver, – ja ir labs speciālists, tad kļūdas iespējas ir mazas, bet jāņem vērā, ka ultrasonogrāfija ir papildus izmeklēšana un rezultāts nevar būt simtprocentīgs.

Una stāsta, ka ļoti bieži ārsti uzdod māmiņai jautājumu, vai viņa vēlas redzēt, kā bērniņam klājas. Rezultātā ultrasonogrāfija tiek veikta gandrīz katru mēnesi un iemesls tam ir viens – ārsti vēlas pēc iespējas ātrāk atpelnīt iegādāto dārgo aparatūru. Ļoti kvalitatīvs ultrasonogrāfijas aparāts maksā pat 100 000 eiro. Lai iegūtu sonogrāfijas speciālista sertifikātu ārstam ir jāveic simtiem procedūru.

Dace Rezeberga neredz vajadzību veikt lieku reizi ultrasonogrāfiju veselai grūtniecei. Arī Dace Matule piekrīt, ka šo procedūru nevajadzētu veikt bez indikācijām, kā jebkuru citu procedūru.

Video

TOP komentāri

 • Puķe
  +2 +2 0

  Puķe

  Ja Dievs būtu gribējis, lai mēs zinām, kā bērnam klājas mammas vēderā, vēders būtu caurspīdīgs.
 • pzg
  +1 +1 0

  pzg

  nu aartsi -biznesmenji jau buus pedeejie, kuros butu jaaklausaas. zinaatnieki, kuriem baazh mutes ciet-tos ir jaaklausaas. un tie saka-NU NEIZMANTOJIET ULTRASONMOGRAAFIJ. tas kaadam ir liels pizness. vispaar. jo tas IR LJOTI KAITIIGI !!!! lasiet krievu, anglu info, tad uzzinaasiet. latviski jau tadas info nav, cik saprotu ?
 • Es
  +1 +1 0

  Es

  Kà var paskaidrot to, kad dienà bijis USG un pēc 6-9 stundām plīst augła ūdeńi ? Tas nav viens gadījums, bet deviñi . Visi gadījumi 37-38 grūtniecības nedēłā. Piekrītu , kad iegàdāts labs USG aparāts, varbūt tad tas tā nenotiek, bet tādu ir łoti maz.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl