VIDEO: cīņa ar lieko svaru var beigties letāli! Anoreksijas neredzamā daļa

Pievienot komentāru
VIDEO: cīņa ar lieko svaru var beigties letāli! Anoreksijas neredzamā daļa
Foto: Flickr

Anoreksija turpina uzvaras gājienu un savus upurus izvēlas ne tikai ārzemēs vien. Arī pie mums Latvijā šī slimība joprojām ir aktuāla, bet iemesls, kāpēc par to tik maz runā, ir pavisam vienkāršs.

Rīgas psihoneiroloģijas un narkoloģijas centra psihiatre Anna Pamše – Romāne stāsta, ka Latvijā slimo ne tikai ar anoreksiju, bet arī ar bulīmiju, bet šie pacienti ir tie, kuri ilgi vien neuzskata, ka ir nopietni slimi, tādēļ laicīgi nevēršas pie speciālista. Viņi bieži vien maldīgi domā, ka ievēro veselīgu dzīvesveidu, skaita kalorijas, nodarbojas ar sportu…

Foto

Ēšanas traucējumu upuri parasti ir pusaudzes un jaunietes. Nereti ar to slimo arī pieaugušas sievietes, bet tas norāda, ka šī slimība ir citas psihopataloģijas redzamā daļa.

Gan bulīmija, gan anoreksija rada nopietnas veselības problēmas, tostarp smadzeņu darbības izmaiņas. Neraugoties uz svara zudumu, slimības upurus vajā uzmācīgas domas par korpulenci.

Fotogrāfs Aleksandrs Sokolovs, kurš esot fotografējis vairāk kā 4000 sieviešu, atzīst, ka ir iemūžinājis ļoti daudz sieviešu, kuras ir daudzkārt vairāk kā tievas. Visbiežāk šīs jaunās dāmas tik ļoti aizrāvušas ar tievēšanu, ka vairs nevar apstāties.

Lai ēšanas traucējumus  izārstētu, bieži vien nepietiek ar psihoterapeita palīdzību vien, bet mēnešiem ilgi jāpavada stacionārā. Kad kāda 18 gadus jaunā rīdziniece sāka strauji pieņemties svarā, meitene gribēja no liekajiem kilogramiem atbrīvoties. Vispirms saslima ar bulīmiju, tagad ir anoreksijas slimniece. Viņa atzīst, ka nav spējusi pieņemt sevi tādu, kāda viņa ir. Pirms diviem gadiem viņai ienācis prātā, ka varētu pēc ēdienreizēm visu apēsto izvemt. Gājis laiks un meitene vairs nespējusi šos procesus kontrolēt un nespēj vēl tagad. Taču bēdīgākais, ka desmit līdz piecpadsmit procentos gadījumu slimība var beigties  letāli.

Video

Lasi vēl