Vēlies sevi pasargāt no “ļaunās acs”? Spļauj, rādi pigu vai radziņus!

Komentāri
Vēlies sevi pasargāt no “ļaunās acs”? Spļauj, rādi pigu vai radziņus!
Foto: pixabay.com

Noteikti esi dzirdējusi savu vecmāmiņu vai vecvecmāmiņu stāstām par sievām vai vīriem, kuriem bijusi “ļauna acs.” Turklāt ticība ļaunajiem skatieniem nekur nav zudusi. Ja dzīvē cilvēkam iestājusies melnā svītra,  mēdz teikt, ka kāds uz viņu greizi paskatījies vai noskaudis. 

Ticējums par ļaunu aci pastāvējis visā pasaulē jau kopš seniem laikiem. Vissenākās rakstītās lie­cības par to rodamas šumeru, babiloniešu un asīriešu ķīļraksta tekstos, kuri attiecināmi uz 3000. g. pr. Kristus. Senie ēģiptieši ticēja ļaunai acij un lietoja acu ēnas un lūpu krāsu, lai aizkavētu ļauna skatiena iekļūšanu acī vai mutē. Bībelē par to minēts gan Vecajā, gan Jaunajā Derībā. Tas ir arī viens no senākajiem indiešu tautas ticējumiem. Ar ļaunu aci saistītie ticējumi joprojām spēcīgi vēl mūsdienās, it īpaši — Vidusjūras zemēs, piemēram, Itālijā, kā arī Meksikā un Centrālamerikā.

Tīšā un netīšā Ļaunā acs

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Ir divu veidu ļauni skatieni: tīšs un netīšs. Tiek uzskatīts, ka vairumā gadījumu ļauns skatiens ir netīšs — cilvēkam, kas uzmet skatienu, nav ļauna nodoma, un viņš varbūt to nemaz neapzinās. Šādas briesmas netiek atriebtas.

Tīšu ļaunprātīgu skatienu sauc par “noskatīšanu”, un šī burvestības forma var izraisīt nelaimi: slimību, nabadzību, ievainojumu, mīlestības zaudējumu utt.

Viduslaikos uzskatīja, ka raganas ar ļaunu skatienu apveltījušas visus, kas stājušies viņām ceļā, un to likušas lietā, noburot tiesnešus, lai tie raganas nenotiesātu.

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Tipiskos netīša ļauna skatiena gadījumos kāds, it īpaši — svešs, cilvēks apbrīno citas personas bērnus, lopus vai īpašumus, vai arī ilgi nopēta jebkuru cilvēku. Ja tūlīt pat neveic piesardzības pasākumus, bērni saslimst, dzīvnieki nobeidzas, īpašums tiek nozagts vai darījumu veiksme atstāj cilvēku. Ja ļaunu skatienu nevar atvairīt, upurim jāvēršas pie zinātāja ģimenē, parasti vecākas sievietes, kura zina kādu slepenu līdzekli. Protams, var izmantot uzticama vārdotāja, dziednieka, ekstrasensa palīdzību.

Kur slēpjas ļaunums

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Ja neskaita skaudību, ļaunu skatienu var uzmest pat svešinieks pilsētā vai jebkurš, kam ir ne­parastas vai atšķirīgas krāsas acis, piemēram, zilacains svešinieks zemē, kur visiem cilvēkiem ir brūnas acis. Bet tā nebūt vēl nav noskatīšana.

Leģendas stāsta, ka dažas nelaimīgas dvēseles kopš dzimšanas pastāvīgi apveltītas ar ļaunu skatienu un nolemj postam visu, ko ierauga. Bieži uzskata, ka ar šādu likstu no­sodīti ļaudis, kuri ieņem augstu sabiedrisko stāvokli, piemēram, dižciltīgie vai pat garīdznieki. Piemēram, uzskats par to, ka pāvestam Pijam IX (1846-1878) ir ļauns skatiens, no­stiprinājās drīz pēc viņa stāšanās pāvesta amatā 1869.gadā. Braucot pa Romu vaļējā au­tomašīnā, viņš uzmetis skatienu kādai auklei, kura stāvējusi pie atvērta loga un turējusi rokās bērnu. Pēc dažām minūtēm bērns pakrita bez dzīvības, un kopš tā brīža šķita, ka viss, kam pāvests deva svētību, beidzās ar nelaimi. Runāja, ka arī pāvestam Leonam XIII (1878-1903) bijis ļauns skatiens.

Nelaime laimē

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Ļauns skatiens, visticamāk, ķer cilvēku, kad viņš ir vislaimīgākais — tā vien šķiet, ka veik­sme izaicina nelaimi. Īpaši vārīgi pret to ir mazi bērni un dzīvnieki. Daudzos ciemos valda uzskats, ka nav gudri bērnus pārāk daudz rādīt sabiedrībā vai piesaistīt uzmanību viņu skaistumam. Līdzīgā kārtā nav ieteicams izrādīt īpašumus vai lielīties ar panākumiem.

XIX gadsimtā Īrijā par dzīvniekiem, kurus iespaidojis ļauns skatiens, teica, ka tie esot “noskausti”. Lai izglābtu šādus dzīvniekus, parasti lūdza kādas vietējās sievietes, kas zināja rituālus kā pretlīdzekli, palīdzību.

Aizsardzība pret ļauno aci – amulets vai spļāviens

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Galveno aizsardzību pret ļaunu skatienu nodrošina amulets, ko var pagatavot no gandrīz jebkāda materiāla. Izplatītas formas ir vardes un ragi — pēdējie liek domāt par vareno Māti dievieti (viņas dzīvesbiedrs ir bullis). Vēl viens populārs amulets ir piga — sažņaugta dūre, starp vidējo un rādītājpirkstu izbāzts īkšķis.

Starp aizsardzības līdzekļiem ir zvani un sarkanas lentes, ko piesien lopiem, zirgu iemauktiem un bērnu veļai, lai novērstu ļauna skatiena uzmanību. Dārzus, kā aizsargājošs amulets, ieskauj kāršu pupas. Arī citi augi noder par amuletiem: baltais āboliņš Īrijā un ķiploki Grieķijā. Hindu folklorā dievu dots universāls aizsargājošs līdzeklis ir mieži, arī kara dieva Indras zibens šautra novērsīs ļaunu skatienu.

Ja nav amuleta, ļauna skatiena brīdī svarīga ir ātra rīcība. Jārāda žesti, piemēram, piga vai “ragi” (turot uz augšu mazo un rādītājpirkstu). Arī spļāviens ir iedarbīgs līdzeklis, kas mantots no senajiem romiešiem un grieķiem.

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Līdzekļi pret ļaunu skatienu parasti saistīti ar slepenu buramvārdu skaitīšanu, ko ģi­menē māte visbiežāk nodod meitai. Itālijā vārdotāja konstatē ļaunu skatienu un veic vārdošanu ar ūdens trauku, olīveļļu un reizēm — ar sāli. Ūdenī (dažreiz sālsūdenī) iepilina dažas eļļas lāses. Eļļa var izplūst, veidot plankumus vai nogrimt dibenā. Šos veidojumus tulko, lai noteiktu ļaunuma radītājiem. Vārdotāja ūdenī vēl iepilina eļļu, skaitīdama buramvārdus un uzvilkdama krusta zīmi uz upura pieres. Ja šīs darbības upurim nelīdz, viņu ļaunuma noņemšanai sūta pie citas burves.

 

Lasi vēl