Veidi, kā cīnīties pret klepu

Pievienot komentāru
Veidi, kā cīnīties pret klepu

  Klepus – labs vai slikts? Lai organismu sargājošais klepus nepārvērstos nopietnā slimībā, svarīgi zināt, kad klepum ļaut pāriet pašam un kad lūgt ārsta palīdzību. Konsultē Ineta Grīsle, pneimonoloģe, alergoloģe.

Ja ir klepus, tas nozīmē – organisms sevi aizsargā un attīra elpošanas ceļus, jo klepojot organisms attīrās no visa liekā: putekļiem, dažādām kairinošām vielām, gļotu daļiņām, arī no vīrusiem un baktērijām. No otras puses, klepus ir arī simptoms, kas liecina par elpceļu slimību.

Klepus reflekss ir labi izpētīts: elpošanas ceļos notiek receptoru kairinājums, par to tiek signalizēts galvas smadzenēm, un sākas klepošana. Klepus receptori atrodas elpceļos, pleirā, perikardā un barības vadā. Klepojot saspiestais gaiss no plaušām kopā ar gļotām, putekļiem un mikrobiem tiek izvadīts iespaidīgā ātrumā – virs 160 kilometriem stundā.

Foto: flickr.com

Foto: flickr.com

Bet kāpēc klepus īsti sākas? Daktere Grīsle skaidro: Latvijas klimatiskie apstākļi elpceļiem ļoti nepatīk – pazemināta temperatūra un liels mitrums tiem ir lielākais kaitnieks. Tā ietekmē gļotādas gandrīz bez jebkādas cīņas padodas vīrusiem un baktērijām, kas regulāri ir ap mums. Vēl viens elpceļu kaitnieks ir sauss gaiss, ko rada apkures ierīces. Bet trešais kaitnieks, kuru parasti vaino gandrīz visu slimību gadījumā, ir stress, bez kura mūsu ikdiena diemžēl nav iedomājama. Jau viena šāda komponente elpceļiem sagādā pamatīgas problēmas, kur vēl tad, ja apvienojas visas trīs. Tādā gadījumā nesaslimt ir īsta māksla. Parasti gan imunitāte katru organismā ienākušo ienaidnieku tūlīt pat noķer un izvada laukā, bet tā dēvētajās slimību sezonās – rudenī un ziemā – gadās saslimt pat stiprākajiem.

Ārstēt vai ne?

Kā skaidro daktere Grīsle, vīrusu izraisītam klepum īpašas ārstēšanas nav, pēc būtības tā arī nav vajadzīga – organisms pats lieliski tiek galā, jo šūnām piemīt brīnumaina spēja ražot aizsargvielas, dabiskās antibiotikas. Ja imūnsistēma labi strādā, klepus pāries pats no sevis.

Cita lieta, ja jūties slikti, – tad var palīdzēt gan zāļu tējas, gan klepus sīrupi un arī dažādi tautas līdzekļi. Parasti klepus iziet vairākas fāzes: sākumā tas ir sauss un kairinošs, pamazām sāk veidoties krēpas, kuras izklepojot, tu jutīsies vieglāk. Daktere gan aicina pievērst uzmanību tam, vai klepus ar krēpām lielā daudzumā nav visu laiku, – šis ir nopietns signāls tam, ka jālūdz ārsta palīdzība. ”Galvenais, lai klepus gadījumā ir dinamika – sākumā klepus kļūst stiprāks, izteiktāks un tad mazinās. Ja klepus tikai pieaug un pieaug, tad gan ir jāmeklē palīdzība,” norāda daktere Grīsle.

Kamēr klepus iestrēdzis tā dēvētajā sausajā periodā, ļoti ieteicamas ir zāļu tējas: māllēpju, liepziedu, arī aveņu, gaiļpiešu un pelašķu. Šai laikā vispār svarīgi dzert daudz šķidruma, jo tas palīdz veidoties krēpām, atkrēpoties – tātad elpceļiem ātrāk izveseļoties.

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Pret sausu klepu labi palīdzēs arī preparāti – tabletes, izsmidzināmi vai pilināmi līdzekļi, kuru sastāvā ir eļļas, kas gan pasargā gļotādu no kairinājuma, ko rada sauss gaiss, gan mitrina rīkles gļotādu, gan arī mazina iekaisumu.

Klepus ir kaitinošs, traucējošs un ļoti apgrūtinošs, tāpēc gribas ātrāk tikt no tā vaļā. Vai pret klepu tiešām var palīdzēt aptiekā nopērkamie sīrupi? Varbūt tas ir tikai kārtējais mārketinga triks? ”Ja sīrups garšo, tā lietošana noteikti nekaitēs – sastāvā parasti ir dabiskas vielas. Sīrupi ir ar atšķirīgu iedarbību – viens nomāc klepus refleksu, cits mīkstina klepu, veicina krēpu izdalīšanos. Pērkot sīrupu, farmaceitam vajadzētu konkrēti norādīt, ko tad tu no šā sīrupa gaidi. Apgalvot, ka klepu kāds sīrups patiešām ārstē, gan nevaru. Tāds pats efekts būs jau pieminētajām zāļu tējām un medum. Taču liela nozīme ir ticībai – ja cilvēks tic, ka sīrups palīdzēs, tas arī palīdzēs. No savas puses varu ieteikt nepirkt ļoti dārgus sīrupus un tos, kuru sastāvā ir liels spirta daudzums. Ja klepus ir īpaši mokošs un, kā saka, mute ciet neveras, uz to brīdi, kad tas jānomāc, īslaicīgi var lietot preparātus ar kodeīnu, kas nomāc klepu. Šādi līdzekļi gan nav piemēroti bērniem un veciem cilvēkiem.”

Ja sākusies atklepošanās, vari uzskatīt: esi uz izveseļošanās ceļa. Daktere uzskata – tāpat kā ikviena cita slimība, arī klepus signalizē: tavam ķermenim, organismam nepieciešama atpūta. Tāpēc vismaz klepus sākumā svarīgi palikt pāris dienu mājās, gultā, nestresot, dzert zāļu tējas.

Ja klepus ieilgst

Viens no svarīgākajiem jautājumiem, kam jāseko līdzi, – cik ilgs ir klepus. Parasti tam būtu jāpāriet divu nedēļu laikā, nu labi, pieļaujamas arī trīs nedēļas, bet, ja klepus ievelkas, noteikti jādodas pie ārsta. Kāpēc tas tik svarīgi? Jo klepus var būt arī bīstamu slimību priekšvēstnesis – vēža, tuberkulozes un citu. Ja ir ieildzis klepus, pirmais izmeklējums ir rentgens, kurā var redzēt gan tuberkulozi, gan vēzi, gan arī plaušu iekaisumu jeb pneimoniju.

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Nākamais solis, kas jāsper, – jāveic spirometrija, kas ļauj objektīvi novērtēt plaušu ārējās elpošanas funkciju un tās traucējumu pakāpi. Daudzu slimību gadījumā, piemēram, astmas, spirometrija ne tikai palīdz apstiprināt diagnozi, bet arī ļauj novērtēt slimības smagumu un lietojamo medikamentu efektivitāti. Spirometrijas laikā pacients speciālā iemutī, kas ir pieslēgts pie datora, veic atkārtotus mierīgas un maksimāli straujas ieelpas un izelpas manevrus, tādējādi nosakot plaušu tilpumu un gaisa plūsmas rādītājus. Iegūtie dati tiek salīdzināti ar tā dēvētajiem normatīvajiem rādītājiem, kas atkarīgi no cilvēka auguma, dzimuma un vecuma. Visbiežāk ieilguša klepus cēlonis ir nediagnosticēta astma un tā dēvētais HOPS jeb hroniski obstruktīvs plaušu sindroms jeb elpceļu sašaurināšanās. Bet, ja spirometrijas rādījumi atbilst normai, iespējams, klepus cēlonis meklējams ārpus plaušām.

Visbiežāk klepu izraisa kuņģa problēmas – sausu klepu rada kuņģa skābes atvilnis, kā arī deguna blakusdobuma problēmas. Sekrēts, kas sakrājas deguna blakusdobumos, pa rīkles aizmuguri tek uz leju (sevišķi naktīs) un no rīta rada klepu, kas dienas gaitā mazinās.

Neīstais klepus

Sauss, karinošs klepus parasti rodas, ja vīruss vai baktērija kairina klepus receptorus un tādējādi izraisa klepus refleksu. Daktere Grīsle skaidro: ir gadījumi, kad klepu izraisa paaugstināts receptoru kairinājums, nevis vīrusi un baktērijas. Kas tad izraisa paaugstinātu receptoru kairinājumu? Piemēram, ieildzis sauss klepus, kas sākotnēji bija vīrusu un baktēriju izraisīts. Ieildzis sauss klepus paaugstina receptoru jutīgumu – lai gan infekcija jau attālinājusies, jutīgums vēl turpinās un reizēm pāriet tikai mēneša laikā. Lielāks receptoru jutīgums ir daudzām sievietēm pusmūžā – viņas pastiprināti reaģē uz gaisa temperatūras maiņu, dažādām smaržām, tādējādi attiecīgos apstākļos rodas sauss klepus. Sausu klepu var izraisīt arī asinsspiediena zāļu lietošana. Ja konstatēts, ka klepus cēlonis ir tieši medikamenti, tie noteikti jāmaina pret citiem. Vēl viens sausa, ieilguša klepus cēlonis var būt nediagnosticēta astma.Lai precīzi zinātu, kā rīkoties katrā minētajā situācijā, jāapmeklē ārsts.

Palīdzība pie ārsta jāmeklē tūlīt, ja:

 • krēpās redzamas asinis vai asins stīdziņas;
 • klepus iet kopā ar elpas trūkumu, sāpēm vai svilpšanu krūtīs;
 • mokošs klepus ir arī naktī – tas varētu būt astmas simptoms;
 • kļūst grūti atklepoties;
 • ilgi nekrītas temperatūra.

Ja ir klepus, pie ārsta burtiski tūlīt jādodas cilvēkiem, kas slimojuši vai slimo ar onkoloģiskām vai autoimūnām kaitēm.

Tautas metodes pret klepu

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Pret sausu klepu

 • Grauzdēts cukurs To uzber uz pannas, uz mērenas uguns karsē un maisa. Kad cukurs pakusis un apbrūnējis, ņem nost un sūkā kā ledeni;
 • rutks ar medu – Tam viducī jāizgrebj caurums, tajā jāieliek medus un jāļauj pastāvēt, lai izdalās rutka sula. Sulu lieto divas trīs reizes dienā;
 • zāļu tējas –  linsēklu, liepziedu, pelašķu, salvijas, kliņģerīšu, ceļmallapu, kumelīšu;
 • alvejas sula ar medu – Sagriež alveju gabaliņos, sajauc ar medu un ļauj tai atsuloties. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3 reizes dienā.

Lai labāk atklepojas:

 • Slima vieta grib siltumu. Sinepju plāksteri, silti kartupeļi un citi silti apliekamie, kāju karsēšana veicina asins cirkulāciju un parasti arī atklepošanu. Taču labāk apliekamos likt uz muguras, nevis krūtīm;
 • silts piens ar medu un sodu. Uzskata, ka labi veicina atklepošanu. Tikai medu nedrīkst karsēt vairāk par 50 grādiem, tad tas zaudē savas labās īpašības.

Atceries! Svarīgi regulāri kārtīgi izklepoties, lai veicinātu krēpu izdalīšanos. Tāpat vēlama kārtīga izkustēšanās, nevis gulēšana gultā. Kustības veicina arī plaušu izkustēšanos un līdz ar to atkrēpošanu. Ja nav temperatūras vai citu slimības simptomu, ļoti noderīga ir pastaiga svaigā gaisa, kas veicina skābekļa pieplūdumu plaušām, tātad arī ātrāku atveseļošanos.

 

Lasi vēl