Vecākā fotomodele Latvijā – 91 gadus vecā Mirdza – arvien jauneklīga sirdī un moža garā

Evita Bandere

Autors: Evita Bandere

15 komentāri
Vecākā fotomodele Latvijā – 91 gadus vecā Mirdza – arvien jauneklīga sirdī un moža garā
Pritāvais arhīvs

Vietējo rotu mīļotāju uzmanības lokā jau kādu laiku nonācis skaistais kristāla kroņu projekts ”Crown Me”. Viena no majestātiskā projekta sejām ir Mirdza Uburģe. Interesanti, ka Mirdza pirmos soļu fotomodeles karjerā spērusi tikai pirms diviem gadiem – 89 gadu vecumā.

Mirdzas kundzes darba mūžs pagājis, strādājot par rasētāju rūpnīcā ”VEF”. Šodien viņas prieka avots ir rūpes par pieciem mazbērniem un astoņiem mazmazbērniem. Možumu vairo arī rosīšanās savā Rīgas piemājas dārziņā, bet prātu asina ar krustvārdu mīklu palīdzību.

Mirdzas nokļūšana kroņu projektā nav nejauša. Sirmā kundze ir rotu mākslinieces un ”Crown Me” radītājas Madaras Uburģes vecmāmiņa.

”Mana vecmāmiņa ir brīnišķīgi skaista, sirdī un uztverē jauneklīga, aktīva, dzīvespriecīga, un es vēlējos viņu iepriecināt, sagādāt pārmaiņas viņas ikdienā un pateikt paldies, ka viņa mums ir. Sapucēšana, safrizēšana, ”kronēšana” un iemūžināšana izrādījās vislieliskākais veids, kādā to izdarīt, un vēl vairāk – 89 gadu jaunībā Mirdza uzsāka savu fotomodeles karjeru,” portālam Skaties.lv stāsta Madara.

Mirdzas pievilcība un grācija profesionālajā vidē pamanīta plašāk, un šarmantā kundze pieaicināta arī citos projektos. Nesen viņa fotografējusies “Annas Kilpes” sveču* reklāmā, bet pērnā gada izskaņā piedalījusies apģērbu zīmola ”Amoralle” Ziemassvētku fotosesijā. Šarmantā kundze ar prieku piedalītos arī citos projektos.

Foto: Privātais arhīvs

”Mirdzai ir dabisks talants, kas ļauj viegli pielāgoties apstākļiem, notikumu uztvert viegli, patīkami un fotogrāfijās izskatīties tik cēli.

Viens no vecmammas sapņiem ir ceļošana, tādēļ viņa izmanto katru iespēju aizbrauktu uz kādu skaistu vietu Latvijā un pasaulē. Protams, tikai kopā ar kādu no mīļajiem, kas sniedz drošības sajūtu. Fotosesijas ir vedušas no Rīgas studijām līdz Tūjas krastiem, kas ir īpašs piedzīvojums,” stāsta Madara.

Pati Mirdza par to, kas viņu aizrauj foto projektos, ar ko iemantojusi popularitāti un atpazīstamību, daudz nav prātojusi. Katru piedāvājumu viņa īsi apdomā un piekrīt.

Foto: Mirdza Uburģe – Latvijā vecākā fotomodele

”Ja nepieciešams, tad jādara! Tā ir izkļūšana no ikdienas rutīnas, citas domas, vide, uztvere, darbi – tas viss sagādā prieku, gandarījumu un pozitīvas emocijas. Tie viņai ir kā mazi svētki,” vecmammas nostāju skaidro Madara.

Mirdzai, dzimušai rīdziniecei, pucēšanās nekad nav bijusi sveša. Tagad viņa priecājas par iespēju iejusties atšķirīgos stilos un tēlos. Arī komanda un kopējā darba noskaņa ir tas, kas Mirdzu arvien vilina un sagādā daudz jauku atmiņu.

Madara neslēpj, ka vecmamma visvairāk gaida mirkļus, kad pati ieraudzīs rezultātu – vai tās būtu drukātas fotogrāfijas vai intervija kādā žurnālā.

”Ar šīm fotogrāfijām, rakstiem, kuros viņa atspoguļota, vecmamma var palepoties. Es domāju, viņa pati šos materiālus pārcilā ik pārdienu,” norāda Mirdzas mazmeita.

Lai arī Mirdza skaļi nesaka, tomēr viņa jūtas lepna un sievišķīgi priecīga par iespēju piedalīties šajos fotoprojektos, ieraudzīt savas bildes, izdrukāt tās, rādīt mazbērniem, mazmazbērniem, radiem un ģimenei, prāto Madara.

”Visskaistākie ir mirkļi, kas ir emocionāli piesātināti, ko nodrošina kopā būšana ar tuvajiem arī projektos,” teic rotu autore.

”Crown Me” aicinājums “Esi savas dzīves karaliene” ietver paaudžu, sakņu un izcelsmes, savas unikālās esības apzināšanos, norāda Madara.

Madara Uburģe
Rotu māksliniece

”Radot ”Crown Me” kroņus, vienmēr esmu vēlējusies izteikt dvēseli. Kronis ir simbols – izredzētības, cēluma, mīlestības, karaliskuma, varas un spēka, bet visbūtiskāk – pieredzes simbols.

Senlaikos galvas rotas bijis jānopelna, un jaunietis nebija iedomājams valkājam viedā cilts vecākā rotu. Arī mūsdienās senči ir jāgodā, ko gan nereti piemirstam. Mūsu mātes un vecmāmiņas ir karalienes, kuras pelnījušas to zināt un baudīt, pirmkārt, savā ģimenē, tad arī sabiedrībā,” akcentē rotu autore Madara un uzsver, ka ”Crown Me” mērķis ir izcelt personības karaliskumu, izredzētību, unikalitāti un individualitāti.

”Šķiet, ka kroņa simboliskā vērtība iesakņojusies apziņā, pašai visu apzināto mūžu dejojot tautas dejas TDA “Zelta sietiņš” un “Rotaļa”. Tad vainags vai kroņi jānēsā katrā koncertā. Kroņa likšana galvā iedveš pienākuma apziņu, stāja kļūst staltāka, zods pacelts debesīs, pleci nolaisti…” stāsta Madara.

Projekta autore vēlējās šo sajūtu kultivēt, sievietēm liekot apzināties savu vērtību gan ikdienā, gan svētkos, jo īpaši tādos dzīves notikumos kā dzimšanas diena, kāzas, mičošana, izlaidumi.

Foto: Privātais arhīvs

“Anna Kilpe” ir mājas aromātu un rokām lietu sveču studija, kas atrodas Rīgā. Sveces radītas, apvienojot aizrautību izzināt aromātus ar Baltijas dizainu un dārgakmeni dzintaru. Aizdedzinot “Anna Kilpe” sveces, top gaismas spēles, ko saucam par gaismas čukstiem.

15 komentāri