Vai slimību var noteikt pēc rakstura īpašībām? Var!

Komentāri
Vai slimību var noteikt pēc rakstura īpašībām? Var!
Foto: Flickr.com/Daniel Zedda

Pēdējos gados veikti vairāki apjomīgi pētījumi, kas konkrētas cilvēka īpašības sasaista ar dažādu slimību veidošanos. Vai tiešām pēc rakstura var prognozēt, ar kādām veselības problēmām ar laiku var nākties saskarties?

Kādas īpašības – tādas slimības

Pirmo reizi rakstura īpašības ar konkrētām slimībām sasaistīja Helēna Flandersa-Danbara, divdesmitā gadsimta sākuma dāma ar grādiem teoloģijā, filozofijā un medicīnā. Danbara uzskatīja – katram cilvēkam atkarībā no tā rakstura ir lemta konkrēta slimība, atliek vai nu izkopt savu raksturu, tādējādi cenšoties no sava likteņa izšmaukt, vai arī – atmest ar roku un gaidīt savu slimību atplestām rokām. Pēdējos gados ir notikuši vairāki plaši pētījumi, kuros apskatīta un pierādīta sakarība starp personības rakstura iezīmēm un fizisko veselību. Tas, cik ticami ir šo pētījumu rezultāti, protams, ir diskutabls jautājums, taču statistikas dati kopumā liek secināt – zināma sakarība patiešām pastāv!

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Agresivitāte

Sirds un asinsvadu slimības jau labu laiku tiek uzskatītas par regulāru dusmu, nemiera, naidīguma un nomāktības sekām. Pirms pāris gadiem Djūka Universitātes Medicīnas centra pētījumā šī sakarība tika apstiprināta, turklāt secināts, ka īpašā saslimstības riska grupā ir tie ļaudis, kam piemīt divi vai vairāki no šiem netikumiem. Secinājums bija nepielūdzams: neirotisms, naidīgums, nepacietība un agresivitāte – īpaši, ja nāk komplektā, – dubulto risku piedzīvot sirdstrieku. Agresivitāte, jādomā, ir veselībai viskaitīgākā iezīme, jo dažādos pētījumos tiek saistīta ar veselu lērumu dažādu slimību: gremošanas problēmām, žultspūšļa iekaisumiem un pat zarnu audzēju rašanos!

Impulsivitāte

Dzīve impulsīviem cilvēkiem sola daudz pārsteigumu, taču diemžēl arī pastiprinātu risku iedzīvoties kuņģa čūlā. Tā vismaz apgalvo somu zinātnieki pēc vairāk nekā četru tūkstošu kuņģa slimnieku aptaujāšanas. Izrādās, impulsivitāte risku iedzīvoties kuņģa problēmās palielina vairāk nekā divas reizes! Tas tiek skaidrots divējādi. Pirmkārt, uzskata, ka impulsīviem cilvēkiem piemīt tendence biežāk iedzīvoties stresa situācijās, kas saistās ar pastiprinātu kuņģa skābes izdalīšanos. Otrkārt, izpētīts, ka impulsivitāte gandrīz vienmēr maršē rokrokā ar haotiskiem ēšanas paradumiem.

Kautrīgums

Kautrīgiem, nesabiedriskiem un introvertiem cilvēkiem ir visai lielas izredzes saķert vīrusu slimības, paziņojuši ASV Losandželosas Universitātes pētnieki. Skaidrojums ir šāds: introvertiem cilvēkiem vājāk funkcionē limfātiskā sistēma, kas ir atbildīga par organisma attīrīšanu, cita starpā arī no infekciju vīrusiem un kaitīgām baktērijām. Īsāk sakot – kautrīgiem cilvēkiem ir vājāka imūnsistēma. Un it kā ar to vēl nebūtu gana, Čikāgas Universitātes zinātnieki apgalvo, ka kautrīgums ievērojami samazina arī dzīves ilgumu, norādot, ka tas nozīmē pastāvīgu stresu, tātad pastiprinātu stresa hormonu kortizola un peniefrīna izdalīšanos, kas novājina organismu, paaugstina asinsspiedienu un veicina sirds slimības.  Bailes un kautrīgums tiek saistīti arī ar elpceļu slimību, tai skaitā bronhiālās astmas, veidošanos. Tēlaini izsakoties, bailes ir nespēja elpot pilnu krūti. Interesanti, ka bronhiālā astma nereti saasinās brīžos, kad nepieciešama drosme, piemēram, jāmaina dzīve, jāpamet darbs vai jāpārtrauc attiecības.

Optimisms

Dzīve ir tāda, kā tu to redzi, un optimisti ir šā teicieni skaists piemērs. Kalifornijas Universitātes pētnieki nākuši klajā ar ziņu, kas optimistu skatu uz dzīvi padarīs vēl gaišāku, proti, optimisti dzīvo vidēji septiņus gadus ilgāk nekā tie, kas no dzīves neko labu negaida. Amerikāņiem piebalso arī nīderlandieši – Vāgeningenes Universitātes veiktajā pētījumā atklāts, ka iespēja pāragri nomirt slimības dēļ optimistiem uzglūn par 55% retāk nekā pārējiem mirstīgajiem. Par optimistu spēcīgāko ieroci tiek uzskatīta vēlme dzīvot, taču par ļaunu nenāk arī optimista stresa hormonu līdzsvars, bet tas nozīmē – izturīgāka imūnsistēma.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl