Vai Jāņos jāģērbj tautastērps? Atbild folkloriste Janīna Kursīte

0 Komentāru
Vai Jāņos jāģērbj tautastērps? Atbild folkloriste Janīna Kursīte
Foto: LETA

Ar katru gadu kļūst arvien vairāk to līgotāju, kas ar lepnumu paziņo: “Es šogad ģērbšu savu tautastērpu!” Līgosvētku svinēšana un tradicionālie rituāli norisinās tikai un vienīgi brīvā dabā, tādēļ rodas jautājums, vai tiešām savas goda drēbes senatnē mūsu senči atļāvās tik vieglprātīgi sasmērēt, piemēram, lecot pār ugunskuru.

Folkloriste Janīna Kursīte-Pakule domā, ka visi tomēr Līgosvētkos uzposās goda drēbēs – tautastērpos, jo Jāņi agrāk ir bijuši otri lielākie godi tūlīt pēc kāzām. Visticamāk, lai vārtītos pa rasu, svētku drānas novilktas. Taču par to, kā tautastērpiem neskādējis ugunskurs, kam jālec pāri, vai arī kā saglābtas izmirkušās drēbes pēc mūžīgā Jāņu lietus, folkloriste pati ļoti brīnās un daudz par to domājusi:

Bija, protams, bagātas saimes, kur sievām bija pa trīs un četri tautastērpi, kā arī pārmantoti vairākās paaudzēs. Varam tikai minēt un brīnīties, kā viņi uzturēja tautastērpus kārtībā. Mūsdienās – aiznes uz ķīmisko tīrītavu, bet toreiz… Mēs ekspedīcijās esam atraduši pūra lādēs tautastērpus, kas saglabājušies no 19. gs. beigām un 20. gs. sākuma. Velc kaut šodien! Kā tas panākts, nezinu. Man tagad būtu jāfantazē, ja es stāstītu, kā to izdarīt.

Foto

0 Komentāru