Uzzini! Kas jāņem vērā, pērkot sēklas gan veikalos, gan internetā

1 komentārs

Čaklākajiem dārzkopjiem dārza sezona ir sākusies, un pirmās sēklas jau ir iesētas kastītēs uz palodzēm un siltumnīcās. Arī sēklu paciņas lielveikalos parādījās uzreiz pēc tam, kā vietu atbrīvoja Ziemassvētku rotājumi. Raidījuma Bez Tabu korespondente Skaidrīte Nitiša skaidro, kas jāņem vērā, pērkot sēklas, lai dārznieks sagaidītu pēc iespējas labāku rezultātu.

Sižetā ieteikumus un skaidrojumus sniedz LOSP  biedrības Latvijas dārzs priekšsēdētājs Jānis Bērziņš, Valsts augu aizsardzības dienesta sēklu kontroles departamenta direktore Velta Evelone un agroķīmiķe konsultante Irēna Šmukste.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lai, pērkot sēklas, nenopirktu kaķi maisā, kā dažkārt gadās pat pieredzējušiem dārzkopjiem, speciālisti iesaka iepirkties pie profesionāliem sēklu izplatītājiem, jo tā ir garantija, ka ir drošs audzētājs.

Sēklas kontrolējošā institūcija Latvijā ir Nacionālā sēklu kontroles laboratorija. Valsts augu aizsardzības dienesta sēklu kontroles departamenta direktore Velta Evelone: ”Pārkāpumi ir, bet, tā kā mēs esam sēklaudzētāju valsts, kas ir lauksaimniecības sugām, tad pārsvarā tas ir sertifikācijas process. Tās sēkliņas vienkārši neiegūst dokumentu, ja tās nedīgst vai nav tīras. Par sīkpaciņām ir atbildīgs saiņotājs, kas norādīts uz iepakojuma. Tādēļ vienmēr rūpīgi jāiepazīstas ar sēklu aprakstu, kurā ir jābūt gan saiņotāja nosaukumam, gan sēklu sugas un šķirnes nosaukumam. Kā arī noteikti – tirdzniecības gadam, atsaucei uz Eiropas tiesību aktiem.”

Jāņem vērā, ka sēklu dīdzības procents, kas minēts uz paciņām, ietekmē cenu. Tomēr speciālisti akcentē, ka nevar gaidīt, ka 100% uzdīgs visas sēklas, jo sēklas ir “dzīvas” un var nedīgt, ko pieļauj arī normatīvais regulējums.

Foto

Ja iepērkamies internetā, jānoskaidro piegādes izmaksas. Var gadīties, ka tās ir ļoti augstas, un pirkums sanāks finansiāli neizdevīgs.

Gan veikalā, gan internetā iepērkoties, ir svarīgi noskaidrot sēklu derīguma termiņu. Sēklām par atlaižu cenām derīguma termiņš ir krietni vien īsāks. Puķu sēklas bieži vien ir derīgas tikai gadu, bet gurķu – reizēm pat desmit gadus.

Jānis Bērziņš iesaka nopirkt šogad sēklas jau nākamajam gadam. Proti,  ja dārznieks ir iesējis, pārliecinājies, ka šī konkrētā sēklu šķirne patīk, labi dīgst, tad nākamgad var audzēt atkal.

Agroķīmiķe konsultante Irēna Šmukste iesaka pievērst uzmanību, vai uz sēklu paciņas ir norādīts derīguma termiņš, apraksts latviešu valodā, kā arī tam, kāds ir iepakojuma svars. Uz vienām paciņām var būt norādīts svars gramos, uz citām – sēklu skaits. Tādēļ ir svarīgi noskaidrot, cik sēklu ir vienā gramā. Jaunās sēklu šķirnes parasti ir dārgākas, bet izturīgākas pret slimībām, temperatūras svārstībām.

Nekādā gadījumā nedrīkst izmest iepakojumu tūlīt pēc tam, kad sēklas ir iesētas. Jāsaglabā līdz ražai, lai redzētu, vai viss kas rakstīts uz paciņas, atbilst patiesībai.

Video

TOP komentāri

  • Dārta
    0 0 0

    Dārta

    Es vienreiz sēklu veikalā nopirku sēklas no kurām gurķus gaidu vēl tagad

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl