Uz tirgu ar savu burciņu! Sabīne atklāti par pirmo mēnesi ”bez iepirkšanās”

9 komentāri
Uz tirgu ar savu burciņu! Sabīne atklāti par pirmo mēnesi ”bez iepirkšanās”
Foto no privātā arhīva

Janvāra pirmajās dienās vietējo sabiedrību saviļņoja uzņēmējas un blogeres Sabīnes apņemšanās iepirkties mazāk jeb 365 centieni dzīvot videi draudzīgāk, saglabājot dzīves kvalitāti, jeb trijos vārdos – ”gads bez iepirkšanās”. Nu, kad mēnesis aiz muguras, sarunā ar portālu Skaties.lv Sabīne akcentē, ka patiesībā cilvēkam pietiek ar mazumiņu, un atklāj, kas pašai bijis pagaidām lielākais izaicinājums.

30 gadus vecās uzņēmējas un blogeres Sabīnes Koklačovas ”gads bez iepirkšanās” sākās ar atvilktņu un skapju izrevidēšanu. Tagad viņa tos izskatījusi otro reizi.

”Vēlreiz pārvērtēju, kas man tiešām ir nepieciešams, kas nē. No nevajadzīgajām mantām pamazām atbrīvojos gan caur ”Facebook” grupām, gan atdodot tās draugiem un paziņām.

Arī maks tika stipri patukšots no lojalitāšu kartēm, kuponiem, uzlīmēm… Vairs nav aktuāli.

Mājās viss sāk izskatīties pat pārāk kārtīgi un simetriski – it kā man būtu OCD (obsesīvi kompulsīvie traucējumi – trauksmes traucējumi ar uzmācīgām domām, kas rada neērtumu, bažas, bailes un uztraukumu – red.). Visur, kur skaties, kļūst tukšāks, paturu tikai nepieciešamās lietas.

Pat kustības kļuvušas automātiskākas, kad izvēles ir mazāk un tu precīzi zini, kur kas ir nolikts. Atceros, kā iepriekš no rītiem šķirstīju drēbju skapi vai meklēju piemērotāko krēmu skapītī… Tagad tā ir pagātne. Kļuvis patiešām ērtāk un ātrāk izvēlēties.

Mazāk lietu, vairāk dvēseles! Sabīne apņēmusies gadu dzīvot bez iepirkšanās

Tāpat dienasgrāmatā sīki un skrupulozi pierakstu visus savus tēriņus, lai saprastu, kādi ir mani paradumi un kam tērēju visvairāk,” par ”gada bez iepirkšanās” praktisko pusi sarunā ar portālu Skaties.lv stāsta Sabīne.

Pārmaiņas piedzīvojusi arī Sabīnes iekšējā pasaule. ”Cenšos aktīvāk praktizēt koncentrēšanos – uz vienu lietu, nevis ”multitaskingu”, kurā es esmu eksperts. Tam man palīdz meditācija no rītiem,” stāsta blogere.

Tāpat ”gads bez iepirkšanās” atstājis nospiedumus sievietes izskatā. ”Tā kā esmu nolēmusi matus un nagus turēt dabiskus un nekrāsotus, tad esmu tikusi vaļā no visām nagu lakām, matu lakām, atdodot tās draudzenēm un māsai.

Tāpat arī nenēsāju rotaslietas un joprojām staigāju ar vieniem auskariem. Visas manas rotas rāmi čuč atvilktnēs,” atklāj Sabīne.

Foto: Sabīne un viņas “gads bez iepirkšanās”

Īpašs izaicinājums Sabīnei bijis šī gada pirmais ceļojums uz Francijas Alpiem snovot.

”Jā, ceļošana ir lieta, no kuras es ne par kādu naudu neatteiktos. Gluži otrādi – man ir plāns ceļot vēl vairāk!

Likās, ka droši vien man gribēsies pirkt suvenīrus vai kādu sīkumu, ko parasti būtu darījusi, bet rezultātā no ceļojuma atgriezos ar vienu šokolādi kolēģēm. Un viņas nemaz neņēma ļaunā.

Rēķināju, ka esmu tērējusi tikai pārtikai un ”tukšam gaisam” – pacēlājiem, naktsmītnēm un transportam,” pārdomās pēc ceļojuma dalās blogere.

Foto: Sabīnes ceļojums uz Alpiem

Šis bijis laiks, kad Sabīne pievērsusi pastiprinātu uzmanību, kas zaļā dzīvesveida jomā aktuāls pasaulē – noskatījusies pāris filmas, video un palasījusi blogus par Zero Waste Life un minimālismu.

”Ir tik daudz foršu ideju! Esmu sapratusi, ka mūsu eko veikali ir vairāk modes lieta, jo, ja cilvēki būtu patiešām videi draudzīgi, viņiem lielu daļu produktu nemaz nevajadzētu. Pie tam Zero Waste veikalos pēc makaroniem var aiziet ar savu stikla burciņu.

Sāku pievērst vairāk uzmanību produktiem un to iepakojumam. Pērku tikai Latvijā ražotu preci. Nepērku, piemēram, ”mazgātos” burkānus, kas ietīti plēvēs, bet gan netīros pašmāju dārzeņus,” Sabīne iesāk stāstu par iepirkšanās paradumu maiņu.

Foto no privātā arhīva

Viņas nākamais solis ir samazināt atkritumu apjomu. ”Kā mani kaitina tie iepirkumu maisiņi, pakas un pudeles!

Pēc incidenta veikalā, kad visi mani burkāni no saplīsušā maisiņa izkrita uz grīdas un man nācās tos ielikt dubultajos plastmasas maisiņos, mans sirdsapziņas mērs bija pilns. Es saviem dārzeņu un augļu pirkumiem uzšuvu auduma maisus.

Nolēmu, ka arī uz tirgu pēc piena un krējuma biežāk došos ar savu stikla pudeli un burku.

Pamazām arī sāku ilgoties pēc sava dārziņa un komposta kaudzes.

Kopumā, lai arī redzu vēl izaugsmes iespējas, jūtos gandarīta par savu progresu pārtikas iepirkumu jomā.

Sāku arī manīt, ka pamazām uz beigām iet dažādas lietas – zobu pasta, zobu birsti vajadzētu nomainīt uz jaunu, sejas tīrīšanas līdzekļi un citi sīkumi. Arī tiem būs jāsāk meklēt videi draudzīgāki risinājumi.

Man patiešām ir interesanti meklēt šos risinājumus un iedvesmoties no tā, cik patiesībā to ir daudz, kā arī saprast, cik maz gan mums dzīvē ir nepieciešams,” par paradumu maiņu pārtikas un sadzīves preču iepirkumu jomā kopš gada sākuma stāsta blogere.

Lietu kārtību un daudzumu savā dzīvē Sabīne var noteikt pati, taču kā ir ar dāvanām?

”Es labprāt saņemu dāvanas, bet labāk gan ne materiālā formā. Labāk lai tie ir piedzīvojumi dabā, kino biļetes vai koncerti, jo jākrāj tie foršie momenti, nevis lietas – vai ne?

Zinādami manu filozofiju, ciemiņi man nes našķus – kafiju, dārzeņus, augļus, zaptes, pašu ceptus cepumus, arī ziedus. Šīs vienkāršās lietas mani tā priecē! Bet vēl vairāk – viņu apciemojums un smaids.

Pie tam esmu atklājusi, ka, ejot ciemos, visforšākais ciemkukulis ir burkānu sula – draugi un ģimene patiesi novērtē,” priekā dalās Sabīne.

9 komentāri