Komentāri
UgunsGrēka un citu seriālu fenomens. Aina Poiša: Seriāli ir kā kruīza kuģis
Foto: publicitātes foto

Kā vienmēr ar dramatiskiem notikumiem beigsies seriāla UgunsGrēks kārtējā sezona. Pēdējo sēriju vienmēr ar interesi vēro arī tie skatītāji, kuri sezonas vidū pat nereti uz kādu brīdi aktīvai sekošanai notikumiem TV ekrānā ir atmetuši ar roku. Toties beigu kadri atkal “uzdzen” tādu interesi, kas ar nepacietību liek visu vasaru gaidīt rudeni un jaunās sezonas pirmo sēriju. Toties tagad klāt ir vasaras seriāls Viņas melo labāk un jauni varoņi, kuriem dzīvot līdzi. Tā kā seriālu auditorija galvenokārt tomēr ir sievietes, Skaties.lv/Sievietei lūdza psihoterapeiti Ainu Poišu, lai kaut nedaudz izskaidro un ieskicē seriālu radīto fenomenu, kas spēj ilgstoši noturēt lielu pulku skatītāju.

Seriālam UgunsGrēks jau noslēgusies 15.sezona, un skatītāji uz pāris mēnešiem var izsvītrot no savas “obligātās” vakara cēliena programmas  vērošanu, kā klājas Zentai, Kristai, Gatim un Fēliksam, toties vietā nāk Marta, Margarita un Māris, un arī bez viņiem mēs savus vasaras vakarus nespējam iedomāties. Kur slēpjas TV seriālu ( ne tikai minēto) radītais fenomens?

Tā ir versija par to, ka cilvēki meklē bezgalīgu iespēju izdzīvot citu cilvēku dzīves, ko viņiem piedāvā seriālu/sāgu variants. Tie sākas un apstājas tajā vietā, kuru tu gribi visvairāk redzēt. Acīmredzot seriāla veidotāju gudrība ir atkodēt skatītāju psiholoģisko vajadzību, kad viņi it kā “ieiet” visos notikumos iekšā, identificējas ar tiem un paliek atkarīgi… . Tā ir prasme katrreiz ar kaut ko pārsteigt, it kā skatītājs atrastos tādā nebeidzamā ceļojumā – bezmaksas kruīza kuģī. Jā, seriālus varētu salīdzināt ar kruīza kuģi, tikai šajā gadījumā nav pat jāmaksā( smejas).

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
Daudzi bieži vien šķendējas, ka seriālos tiek rādītas pilnīgas aplamības, ka risinās notikumi un situācijas, kas reālajā dzīvē nekad nebūtu iespējamas, ja vien cilvēki ir pie pilna prāta… Taču tomēr seriālu turpina skatīties.

Psihologi mēdz arī teikt, ka cilvēkiem ir jādod iespēja aizbēgt no realitātes. Turklāt rodas arī vēlme skatīties, ar ko tās “muļķības” beigsies. Ko vēl var izdomāt, lai tu justos ”uz pauzes”.. Seriāli bieži vien izraisa dusmas, un cilvēkiem ir par ko runāt.  Jo katram seriālam jau ir savs skatītāju loks, “fanu klubs”. Viņiem komunicējot ir viens konkrēts temats, par kuru iespējams, vienam otru neaizvainojot runāt par trešo objektu – klāt neesošo, bet visiem labi pazīstamo. Skatītājs kļūst kā īrnieks vai kaimiņš, kurš dzīvo aiz caurspīdīgas sienas un vēro, kas blakus dzīvoklī notiek. Turklāt skatītājs jūtas arī it kā nedaudz aizsargāts, jo viņu neviens nefilmē un nerāda, bet viņš toties ir notikumu virpulī.

Nav, protams, nekāds noslēpums, ka ir liela daļa seriālu noliedzēju…

Tā ir duāla attieksme, daudzi cilvēki bieži vien mēdz liekuļot: mēs nelasām dzelteno presi, bet visi visu zina. Mēs neskatāmies seriālus, jo tas neskaitās atbilstoši mūsu intelektuālajam līmenim. Tomēr ļoti daudzi atļaujas pēc nogurdinošas darba dienas ieslēgt televizoru un nedomāt neko. Tas ir kā atpūtas un izlādes veids, tikai nezin kāpēc par to ir kauns. Kauns, ka tu vari atļauties  nedarīt neko un nebūt intelektuāli tajā līmenī, kādā esi nostrādājis pilnu darba dienu. Es domāju, ka ir brīži, kad ir tiesības būt bezrūpīgiem, mazliet muļķīgiem un mietpilsoniskiem, par kādiem tiek uzskatīti tie skatītāji, kuriem varbūt nav tik “augstvērtīga” gaume, kuri netver smagākas un nopietnākas lietas.

Galu galā cilvēka izjūtas ir tik dažādas, jo viņa vajadzības mainās. Es nesaku, ka visi, bet daudzi tomēr reizēm grib būt gudrāki un “augstākā līmenī” nekā ir patiesībā, tādēļ noliedz paši sev izklaides un “relaksa” sajūtu. Jo seriāli ir izklaides, ne kultūras žanrs, un tā tie arī būtu jāuztver.

Foto

 

 

 

 

 

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl