Komentāri
Šova Izklausies redzēts grima meistare: Vissarežģītāk ir pārveidot degunus
FOTO: Toms Norde

Šovā Izklausies redzēts par dziedātāju vizuālo tēlu rūpējas četras grimētājas. Tieši, patiecoties viņām, šova dalībnieki, iznākot no pārvērtību lifta, var iejusties savos tēlos tieši tik labi, cik mēs to redzam. Skaties.lv/Sievietei piedāvā interviju ar stilisti un grima meistari Unu Bernatoviču par šovā piedzīvotajiem izaicinājumiem, jauniem, radošiem meklējumiem un uzvarām.

Šis jau ir otrais pārvērtību šovs. Atceroties arī pagājušās sezonas grima meistardarbus, kāds līdz šim ir bijis grūtākais uzdevums?

Laikam jau no tieva cilvēka uztaisīt resnu, bet no resna – tievu. Taču, ja godīgi – katrs raidījums ir izaicinājums. Mēdz būt vieglāki varianti, bet gandrīz katrā raidījumā ir kaut kas tiešām ļoti grūts, kad ir jāsaspringst un jāliek galvas kopā. Mēs viena otrai palīdzam, ja kāda ideja ienāk prātā. Interesanti…

Tātad arī jums šis šovs ir izaicinājums, ne tikai māksliniekiem?

Pārveidot vienu cilvēku par citu – tā gluži nav mūsu ikdiena. Parasti mums nav jāizmanto materiāli, kas padara lielākus vaigu kaulus vai pilnīgāku kaklu.

Grima mākslu kā tādu var apgūt arī šeit, Latvijā. Kur jūs apgūstat šeit vajadzīgās metodes?

Mēs neviena šajā jomā nestrādājam pirmo gadu. Ir liela pieredze. Daudz braucam ārpus Latvijas uz dažādiem kursiem un semināriem. Tur pārbaudām un izmēģinām, mācāmies no citu valstu kolēģiem.
Šova vajadzībām ir viens mākslinieks ir jāpārveido par citu. Pasaules pieredzē – kā radās šīs metodes un cik aktuālas tās ir šobrīd?

Kamēr vien pastāvēs teātris un kino, kas ir galvenie avoti, kur tikušas izstrādātas šī grima metodes, iemaņas un prasmes, tik ilgi tās arī būs aktuālas. Latvijā šādu šovu joma līdz šim nav bijusi ļoti attīstīta. Grima meistari ir, bet pārsvarā viņi strādā ar ikdienas smukuma grimu. Šeit mēs nodarbojamies ar īstu transformāciju – jāliek lietā nevis vienkāršie grima līdzekļi, bet jau īpaši specefekti – lateks, silikoni un citas detaļas.
Krāsainas kontaktlēcas un grims jau ir zināmi līdzekļi, bet kas ir šie silikoni, ko liek uz sejas? Kur tos var iegādāties?

Mēs pasūtam. Ir firmas, kuras piegādā. Dažas detaļas saņemam no Pēterburgas, kur es no turienes kolēģiem mācījos arī tās pielietot. Pasūtam arī no Amerikas un Austrijas.

Ir pamatīgi jāsagatavojas..

Īsti iepriekš jau neko nevaram sagatavoties, jo nav zināms, kādi būs tēli. Es, piemēram nezinu, ko vajadzēs radīt no jauna nākošnedēļ. Tas prasa laiku, ir jāatlej sejas formas. Mēs mēģinām ar pēc iespējas mazākiem līdzekļiem panākt maksimālo efektu, liekot lietā visu savu fantāziju. Jo, lai atlietu sejas masku ir nepieciešam laiks. Vispirms ir jāatlej forma, tad jāmodelē. Tam visam ir jāsacietē. Tas ir laikietilpīgs process. Vispār veidot šīs silikona maskas ir ļoti smags darbs, tāpēc ārzemēs pārsvarā pie grimēšanas strādā vīrieši.

Kā mūziķi paši reaģē uz šīm pārvērtībām? Vai nepietrūkst pacietības sagaidīt, kad grims būs pabeigts?

Mūziķiem pašiem ir ļoti interesanti. Pacietības nepietrūkst, jo nekas cits jau viņiem neatliek. Viens ir, ka vienkārši iemācās dziesmu un notēlo – otrs, ko mēs izveidojam, lai palīdzētu radīt šo tēlu. Ja nebūs pacietības, kamēr mēs izdarām savu darbu, arī rezultāta nebūs. Jābūt labai komandai. Viņiem grūti un mums ir grūti.

Cik stundas pirms šova ierodas visi mākslinieki?

Katram grimētājam vienā raidījumā jāstrādā ar diviem dziedātājiem. Nākam jau no paša rīta. Pirms raidījuma ir mēģinājums, kurā var redzēt, vai kaut kas grimā nav jāpielabo. Viena lieta, ka varam salipināt uz sejas visu ko, bet cilvēks jau tajā brīdī nekustas. Kad mākslinieks uzkāpj uz skatuves – viņš kustas, viņam strādā mīmika. Viņiem ir jākustas, dziedātājiem ir jāelpo. Ja ir uzlipināts deguns, tad tas nedrīkst traucēt dziedātājam elpot. Tajā pašā laikā, ja dziedātājs sāk pārmērīgi strauji un nemitīgi kustēties, tad viss grims sāk lipt vaļā. Arī gaismas šeit ir spēcīgas, un ne katrs materiāls var to izturēt, sāk lipt vaļā un tecēt nost.
Kurš attēlojamais mākslinieks līdz šim šosezon bijis viscietākais rieksts?

Luīss Ārmstrongs no Jāņa Auzāna bija jāuztaisa. No balta melnu dabūt – tas ir tas mazākais, bet no mataiņa – plikpauri? No šaura, smalka deguntiņa ir jāuztaisa ļoti varens deguns un lieli vaigi. Tās ir pilnīgi citas etniskās iezīmes un sejas vaibsti. Tas arī mums šovā tāds izaicinājums – iemācīties dažādus etno – tipus.

FOTO. Ieskaties, kā pārtop tavi iemīļotie mākslinieki

Vidējā latvieša seja ir pateicīga pārmaiņām?

Kā kura. Ja nav kaut kādas specifiskas īpatnības, tad tas nav neizdarāms darbs, bet kādreiz ir tik ļoti izteiktas īpatnības, kas tieši konkrētajam cilvēkam ir raksturīgas. Tad to ir ļoti grūti dabūt nost, jo – deguna forma, zobu sakodiens – tur mēs neko nevaram darīt. Jo neitrālāks ”oriģināls”, jo vieglāk strādāt un no viņa kaut ko izveidot. Ja ir sava sejas specifika, tad no tās vispirms jātiek vaļā, un tad tikai kaut ko jaunu var lipināt. Ja tās līdzības ir dzīvē, tad ir viegli. Visproblemātiskāk ir ar deguniem, jo tā ir sejai visraksturīgākā vieta un arī viskustīgākā. Tad mēs domājam kā salipināt tos degunus, jo mums nav pieejamas gatavas formas, mums tās ir jātaisa. Tas ir grūtākais. Pārējo piezīmēt, pielīmēt nav liela problēma. Bet deguni ir tie, kas ir priekšplānā un viskustīgākie. Jādomā ne tikai par formu, ber arī par to, lai dziedātājam ir ērti.

Vai, pateicoties šovam, tagad ir lielāki pieprasījumi pēc pārvērtībām?

Cik zinu, ir audzis pieprasījums, lai dziedātāji un aktieri uzstājas tieši šovā redzētajos tēlos. Tad viņi nāk pie mums un saka: ”Glāb! Ir korporatīvā ballīte, es tur bez tevis kā bez rokām. ”

Lasi vēl