Sapņotāja. Sieviete, kas dienasgaismā izcēla pikantu seksu un garas rindas pie veikaliem

Pievienot komentāru
Sapņotāja. Sieviete, kas dienasgaismā izcēla pikantu seksu un garas rindas pie veikaliem
Foto: AĢENTŪRA/LETA

Vienalga – esi izlasījusi visas trīs Greja piecdesmit nokrāsu grāmatas vai romānu ignorēji, tev tas lika sajūsmā notirpt vai dziļi riebās –, tu noteikti būsi kaut ko dzirdējusi par šo pikanta seksa caurausto mīlas stāsta triloģiju. Grāmatas autori E. L. Džeimsu žurnāls Time ierindojis starp simts ietekmīgākajiem cilvēkiem pasaulē. Kas slēpjas aiz šī atturīgā pseidonīma?

Mīkstās čībās

Simts miljonu dolāru. Tāda, lūk, ir summiņa, ko, pēc aplēsēm, par savu skandalozo garadarbu nopelnījusi E. L. Džeimsa, kuras īstais vārds ir Ērika Mičela. Simts miljonu. Vēl ne tik sen Ērika bija pavisam parasta mājsaimniece parastā sarkanu ķieģeļu rindu mājā pavisam parastā Londonas rajonā.

Foto: flickr.com

Foto: flickr.com

Pusmūža sieviete, kurai vakaros mīkstās čībās pie televizora ekrāna patika izdzert kādu glāzi ne gluži smalka baltvīna, slepus apēst smalkmaizīti vai šokolādes tāfelīti, lasot sieviešu žurnālu rakstus par tievēšanu, kurai vienmēr trūka laika, lai ieviestu kārtību mājās, vai naudas, lai nopirktu jaunu automašīnu. Klusībā viņai jau labu laiku gribējās savā dzīvē piedzīvot vēl kādu “ah!” brīdi. Arī Ērikas personīgā dzīve bija kā rāms dīķītis, tālu no kaislību bangām, kurās tagad, piecus gadus vēlāk, tiek svaidīti viņas apdullinoši veiksmīgās triloģijas Greja piecdesmit nokrāsas galvenie varoņi Anastasija un Kristians. Gluži saticīga, vairāk nekā divdesmit gadu ilga laulība un divi pusaugu dēli. Tīņu audzināšanas izaicinājumi ikdienas mutulī tad arī bija vienīgais iemesls Erikas asinīm kaut drusku uzbangot. Un pat te – nekādu dramatisku satricinājumu, ja nu varbūt kāds par tādiem uzskata nesakārtotas istabas, netīras, izmētātas drēbes un pārrašanos mājās pārāk vēlā stundā.

Lai pasaka turpinās

Foto: AĢENTŪRA/LETA

Foto: AĢENTŪRA/LETA

Un tad nāca Krēsla, kādas citas mājsaimnieces uzrakstīts romāns par vampīra un cilvēkmeitenes mīlestību, kas – tāpat kā pašai Ērikai – pilnīgi negaidīti bija pārvērties miljonus dējošā zelta pīlē. Patiesībā par tīņu un mājsaimnieču aizrautīgi lasīto sāgu Ērika nemaz nenojauta līdz brīdim, kad nejauši noskatījās pirmās daļas ekranizāciju. Naivais un kaislīgais stāsts viņu burtiski apreibināja. Uz karstām pēdām ielēkusi mašīnā, Ērika devās uz grāmatnīcu, nopirka visas grāmatas daļas un lasīja bez apstājas. Izrāva vienā elpas vilcienā, tā teikt. “Jā, varbūt šis stāsts nebija pats meistarīgākais literārais darbs, ko esmu lasījusi,” viņa kādā sarunā atzina,” taču tas paveica ko tādu, kas sen nevienam nebija izdevies. Tas manī pamodināja to aizrautīgo pusaudzi, kas es kādreiz biju. Pamodināja manī ilgas. Ticību pasakai, mūžīgai, visu varošai mīlestībai.” Jau tuvojoties grāmatas finālam, Ērika sāka skumt – par to, ka skaistā pasaka būs galā uz visiem laikiem. Tāpēc, kad tika aizvērts grāmatas pēdējais vāks, viņa piegāja pie datora un sāka rakstīt. Un tā arī nepārtrauca. Panākumi? Nē, tas bija pēdējais, par ko viņa tobrīd sapņoja. Kā rakstniece pati atzīst – viss, ko viņa vēlējās, bija turpināt sevī izdzīvot skaisto mīlas stāstu un izlaist ārā visu to emociju un fantāziju sprādzienu, ko grāmata viņā bija modinājusi. Kas viņā bija piebriedis kā rūgstoša pīrāgmīkla.

Rakstot izliku visas savas nerealizētās fantāzijas – manuprāt, tas arī ir grāmatas veiksmes noslēpums. Dedzinoši karstas seksa ainas kombinācijā ar prasmi katru nodaļu pabeigt ar daudzpunkti, liekot lasītājam nepacietībā lauzīt rokas – kas būs tālāk?

Sniegkaralienes Leduspūķis

Foto: AĢENTŪRA/LETA

Foto: AĢENTŪRA/LETA

Anastasija un Kristians tobrīd vēl nebija dzimuši. Pirmie stāsti, ko Ērika radīja Krēslas eiforijā, bija žanrs, ko dēvē par fan fiction (fanu fikciju) – kāda literāra darba fanu rakstītu oriģināldarba pagarinājumu, kas parasti tiek radīts tāpat vien, sava prieka un sirdsmiera dēļ, pēc tam ar interneta starpniecību padots tālāk domubiedru vērtēšanai. Tobrīd Ērikas pseidonīms bija Icequeens Snowdragon – Sniegkaralienes Leduspūķis, bet stāstu varoņi – Krēslas sāgas personāži Bella un Edvards, viņa vampīru ģimene, lietainās pilsētiņas Forksas iedzīvotāji un pārējie. Pamazām Leduspūķa fantāzijas ieguva aizvien erotiskākas aprises, varoņi pārcēlās uz citām dekorācijām, ieguva arī citus vārdus un personības. Un izauga par māmiņu pornogrāfijas šedevru.

Zelta krīze

Foto: AĢENTŪRA/LETA

Foto: AĢENTŪRA/LETA

Kad Ērika bija nokļuvusi līdz idejai par Greja piecdesmit nokrāsām, viņai bija četrdesmit pieci. Neko garāku par vēstuli kopš vēstures studiju beigšanas viņa nebija rakstījusi. Patiesībā ģimenes rakstnieks vienmēr bijis Ērikas vīrs scenārists Niels Leonards. Arī viņa strādāja televīzijā – sākusi par filmēšanas studijas administratori un uzkāpusi līdz televīzijas direktores krēslam. Tagad viņa teic, ka šī grāmata, tāpat kā arī viņas vīra pievēršanās grāmatu rakstīšanai, dzima neapmierinātībā. Abiem bija lieliskas karjeras televīzijā, tobrīd jau ilgākas par divām dekādēm, taču prieka no rītiem mosties bija aizvien mazāk. Parasta ikdiena, parasts darbs. Rakstot Ērika pirmo reizi pēc ilgiem gadiem sajutās patiesi laimīga – šeit un tagad. Tāpēc tastatūras klabināšana aizņēma katru viņas brīvā laika minūti, pat nakts stundas.

Sajūtas bija līdzīgas kā izslāpušam cilvēkam, kas ticis pie bezgalīga daudzuma vissvaigākā, visgaršīgākā ūdens. Gribējās no tā iedvesmas avota dzert visu laiku.

Vīra rakstnieka iemaņas Ērikai izrādījās ārkārtīgi noderīgs palīgs. Ar lielu prieku par sievas jauno aizraušanos Niels palīdzēja ar gramatiku un elementārām stila kļūdām – viņa atrādīja katru uzrakstīto nodaļu. Taču attiecībā uz saturu gan viņam nekādus labojumus ieviest neizdevās. Viņš smiedamies stāsta, ka ik reizi, kad Ērika nav spējusi atšķetināt kādu sižeta samezglojumu, viņa sākumā lūgusi padomu vīram. Viņš savukārt allaž ieteicis kādu vīrišķīgu atrisinājumu – vienkāršu, loģisku, elegantu un tik nepareizu, ka Ērikai uzreiz rokā bijis labāks variants.

Foto

Misters piecdesmit nokrāsas

Vai vīru – rakstnieks taču! – nemoka greizsirdība par sievas panākumiem? Tas viņam intervijās jautāts simtiem reižu. Un viņš visbiežāk atjoko: kā varu būt greizsirdīgs par to, ko pats nekad nebūtu varējis izdarīt? Ērikas vīra lauciņš taču ir scenāriji un nu arī kriminālromāni, bet šis ir romantisks gabals. Un zināt, kāda bija viņa pirmā pieredze pikantajā seksā? Ērika viņa to dusmās draudēja iebāzt, paši zināt, kur! Tikpat bieži Džeimsas kungam jeb misteram Piecdesmit Nokrāsas jāpacieš jautājumi par intīmo dzīvi kopā ar pikantā romāna autori. Vai jums patīk sadomazohistisks sekss? Vai jūsu mājās ir moku kambaris? No visiem šiem jautājumiem Niels ir pamanījies smalki izgrozīties, piemēram, pajokojot ar mazajām angļu mājām, – sak, kur tad tādā vēl slepenam kambarim vieta? Taču kādā intervijā Ērika, gan pa pusei jokojot, atzinās, ka, gatavojot materiālu romānam, esot vīru piespiedusi – tikai pētnieciskos nolūkos! – darīt tādas lietas, par ko viņš iepriekš pat nebija sapņojis.

Papīra krīze

Foto: AĢENTŪRA/LETA

Foto: AĢENTŪRA/LETA

Gaidīti vai ne, bet panākumi pār Ērikas Mičelas un viņas vīra galvu novēlās kā sniega lavīna. Kad Ērikas romāns internetā sāka gūt lielu atsaucību, viņa nolēma riskēt un savu darbu iespiest. Pirmie signāli par to, ka gaiss satricināts, bija baumas, ka amerikāņu paraugmāmiņas pa kluso apmainoties ar grāmatu Greja piecdesmit nokrāsas. Autorei tas šķita ļoti mīļi, taču īpašu uzmanību šīm runām viņa tobrīd vēl nepievērsa. Tad kādā skaistā rītā Ērika lasīja atsauksmes par savu romānu interneta vietnē amazon.com un pārsteigumā izmeta no rokām kafijas tasīti. Ikviena sieviete katrā Ņujorkas skaistumkopšanas salonā vai nu ir izlasījusi šo grāmatu, vai arī šobrīd to dara, – tā tur bija rakstīts, un tas jau izklausījās nopietni. Pēc neilga laika Ērikas izdevējkompānija – mazītiņš uzņēmums kaut kur Austrālijā, viens no trijiem, kas bija gatavs uzņemties Ērikas grāmatas publicēšanu, – ar lielo pieprasījumu vairs netika galā. Grāmatas tirdzniecību pārņēma Ņujorkas izdevniecība Random House – lielākā pasaulē. Un pat tā pirmo reizi savā pastāvēšanas vēsturē saskārās ar tādām grūtībām kā, piemēram, papīra deficīts visā valstī – kokzāģētavām pat vajadzējis pieņemt atpakaļ darbā iepriekš atlaistos strādniekus, lai varētu saražot papīru.  Šobrīd grāmata ir pārdota septiņdesmit miljonos eksemplāru visā pasaulē, un skaitlis turpina augt. No rītiem ierasto ziņu vietā Ērika Mičela saņem ziņojumus par to, kādus jaunus rekordus viņas grāmata atkal pārsniegusi. Galu galā – tas ir visveiksmīgākais erotiskais romāns pasaules vēsturē.

Laimīgā biļete

Foto: AĢENTŪRA/LETA

Foto: AĢENTŪRA/LETA

Apgalvot, ka romāna panākumi būtu pārvērtuši Ērikas dzīvi, īsti nevar. “Grāmata mani iekšēji atbrīvoja, tas arī viss. Patiesībā tas ir ļoti, ļoti daudz,” viņa ir stāstījusi vienā no retajām televīzijas intervijām. Citu pēc cita viņa ir noraidījusi piedāvājumus piedalīties televīzijas sarunu šovos – gan Anglijā, gan arī Amerikā. Televīziju savā dzīvē viņa jau ir atskatījusies, savukārt grāmatai nekāda publicitāte nav vajadzīga. Tāpat arī informācija par viņas biogrāfiju ir, maigi izsakoties, skopa. Māte – čīliete, tēvs – skots, televīzijas BBC operators. Studijas, darbs televīzijā. Tas arī viss. Savu pēkšņo slavu un bagātību rakstniece uztver ar apbrīnojami skaidru galvu. Viņa dzīvo turpat, kur iepriekš, – savā sarkanajā ķieģeļu mājā – un ļoti augstu vērtē savus diskrētos, saprotošos kaimiņus. Reti parādās publiski, visbiežāk atsaka aicinājumiem piedalīties smalkos burziņos un literātu saietos. Jo labi saprot – notikušais lielā mērā ir tikai laimīgas apstākļu sakritības rezultāts. Kā veiksmīgi nopirkta loterijas biļete, kuras laimīgie skaitļi izrādījušies tā brīža sabiedrības noskaņojums un kutelīgais, fascinējošais romāna temats.