Peonijas – sezonas skaistākie ziedi ar maģiskām spējām

Komentāri

2. Der zināt!

2/5

Mīlestības un veiksmes simbols

Foto: liz west, Flickr

Foto: liz west, Flickr

Savvaļas peonijas jau pirms vairākiem tūkstošiem gadu dārzos sāka stādīt Ķīnā. Tur arī uzsākta peoniju krustošana un izveidotas pirmās to šķirnes. Eiropā pirmais peonijas aprakstījis Aristoteļa skol­nieks, botānikas tēvs Teofrasts. Romiešu zinātnieks Plīnijs Vecākais pats audzējis augus, arī ārstniecisko peoniju (Paeonia officinalis) un ieteicis to daudzu slimību ārstēšanai.

Ir versija, ka puķes nosaukums cēlies no Trāķijas novada – Peonija. Taču vairāk atbalstītāju ir citai versijai. Grieķu ārstnie­cības dievam Asklēpijam bijis ļoti spējīgs skolnieks Peons, kas Trojas kara laikā grieķu karavīrus ārstējis ar no ārstnieciskās peonijas ga­tavotiem līdzekļiem, kurus viņam iedevusi Apolona māte. Peonam izdevies izārstēt arī valdnieku Plūtonu, ko bija savainojis Herkuless. Par to Asklēpijs savu skolnieku tik ļoti apskaudis, ka noindējis. Bet dievi Peonam bijuši labvēlīgi un atdzīvinājuši viņu puķes izskatā.

Ķīnā peonijas uzskata par imperatora ziediem, tās ir gan Ķīnas, gan arī mīlestības un veiksmes simbols. Šajā valstī neatrast nevienu dārzu, kurā neaugtu kaut viens peoniju krūms; daudzās pilsētās ik gadu notiek peoniju svētki. Pastāv bezvārdu vēstījums – ja neprecēts jauneklis jaunavai uzdāvina peoniju, tad tas nepārprotami vēsta: es tevi mīlu! Ja jaunava ziedu pieņem, tad arī bildinājums pieņemts!

2. Der zināt!

2/5
Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lasi vēl