Pārsteidzoši! Biežākais inficēšanās avots – gaismas slēdži

0 Komentāru
Pārsteidzoši! Biežākais inficēšanās avots – gaismas slēdži

Vīrusi un baktērijas ir mums visapkārt, jo īpaši publiskās vietās, piemēram, sabiedriskajā transportā, veikalos, slimnīcās, iestādēs un citur. Inficēšanās rodas no tiešas saskarsmes ar piesārņoto virsmu vai cilvēku. Savstarpējais kontakts vai pieskaršanās dažādām virsmām, piemēram, galdiem, rokturiem un citiem priekšmetiem, ir viens no vīrusu izplatības avotiem. Tādēļ, lai samazinātu inficēšanas iespēju, būtiski ir publiskās vietās nodrošināt maksimāli higiēnisku vidi. Vai zināji, ka tieši gaismas slēdži ir biežākais inficēšanās avots?

Nereti, dezinficējot telpas, tiek aizmirsts par tādām interjera sastāvdaļām kā gaismas slēdži, kuriem cilvēki pieskaras regulāri, un tieši tie mēdz būt biežākais inficēšanās avots. Aktuāls jautājums – kā nodrošināt maksimālu higiēnu gaismas slēdžiem?

Viens no variantiem ir regulāra gaismas slēdžu mazgāšana un dezinficēšana ar antibakteriāliem līdzekļiem. Tomēr, lai gan šis variants būtu pieņemams personīgajā mājoklī vai mazā birojā, kur neuzturas lielas cilvēku masas, kā arī slēdžu nav daudz, tad jebkurā publiskajā vietā, jo īpaši slimnīcās, kafejnīcās un pat skolās, cilvēku pūļi ir regulāri, kā arī gaismas slēdži mēdz būt “uz jebkura stūra”. Tas nozīmē, ka tie bieži tiek aizskarti, tādējādi atkal un atkal no jauna vairojot baktērijas. Lai no šāda riska izvairītos, slēdži publiskās vietās būtu jādezinficē vairākas reizes dienā, kas realitātē ir faktiski neiespējami.

Otrs, daudz praktiskāks un efektīvāks variants ir antibakteriālo slēdžu nodrošināšana publiskās vietās. ”Antibakteriālie slēdži tiek radīti no antibakteriālas termoreaktīvas plastmasas, kas novērš baktēriju, vīrusu un sēnīšu rašanos, izplatīšanos un pārnēsāšanu. Tieši tādēļ šāda tipa slēdži ir vērtīgs interjera elements jebkurā publiskā vietā, kur uzturas daudz bērnu vai seniori, jo viņu imunitāte ir vājāka un organisms daudz ātrāk spēj uzņemt un inficēties ar baktērijām un vīrusiem. To pierāda arī pasaules un Latvijas prakse – visbiežāk antibakteriālie slēdži tiek uzstādīti slimnīcās, veco ļaužu pansionātos, poliklīnikās, kā arī bērnudārzos un skolās,” stāsta automatizēto ēku vadības sistēmu centra JUNG pārstāvniecības Austrumeiropā vadītājs Raimunds Skurdenis.

Antibakteriālo slēdžu aizsardzība darbojas, pateicoties sudraba vai vara joniem, kas tiek iestrādāti duroplastā, no kura slēdži tiek gatavoti. Gan sudraba, gan vara joniem ir baktericīdas īpašības, kas nozīmē, ka tiek pilnībā novērsts risks, ka baktērijas varētu rasties no jauna vai vairoties. Sudraba un vara joni ir dabiski un cilvēka organismam nekaitīgi elementi, tie nespēj nelabvēlīgi ietekmēt cilvēka veselību, tieši pretēji – tie nodrošina baktēriju, vīrusu un sēnīšu neizplatīšanos.

Antibakteriālais efekts veidojas, sudraba vai vara joniem nonākot saskarsmē ar mitru gaisu, jo tādējādi tiek aktivizēta baktericīda iedarbība uz slēdžu virsmām, apstādinot baktēriju, vīrusu vai sēnīšu reproducēšanos un mutāciju. To efektivitāte ir arī zinātniski pierādīta, balstoties uz pētījumu, kas tika veikts Bona Universitātes Higiēnas un veselības fakultātē 2004. gadā. Pētījumā tika veikti testi, izmantojot vairākas baktērijas, un tā rezultāti bija pozitīvi – pieskaroties antibakteriālajiem slēdžiem, baktērijas nebija iespējams uzņemt.

Antibakteriālie slēdži ir īpaši izturīgi pret nodilumu, skrāpējumiem, temperatūras svārstībām un citām vides ietekmēm. Neatkarīgi no tā, cik bieži un ar kādiem līdzekļiem slēdži tiek mazgāti, antibakteriālo slēdžu kvalitāte un baktericīda iedarbība nemazinās. Tāpat tie ir arī mitruma necaurlaidīgi, tādēļ šāda tipa slēdžus var ierīkot telpās, kur regulāri ir paaugstināti mitrs gaiss, piemēram, baseinos.

Foto: antibakteriālie slēdži

0 Komentāru