Pagājušā gadsimta ”Tinderis”: iepazīšanās sludinājumi 20. gadsimta sākumā

0 Komentāru
Pagājušā gadsimta ”Tinderis”: iepazīšanās sludinājumi 20. gadsimta sākumā
PUBLICITĀTES FOTO

Februāri mēdz dēvēt par mīlestības mēnesi, un Latvijas Nacionālā bibliotēka ir parūpējusies, lai tas būtu kaislīgs gan tiem, kuri savu mīlu vēl tikai meklē, gan pieredzējušiem mīlniekiem. Apkopotas iedvesmojošas vārsmas no iepazīšanās sludinājumiem 20. gadsimta sākumā.

Ja mūsdienās vientuļās sirdis un draiskuļus vieno iepazīšanās aplikācija ”Tinder”, 20. gadsimta pirmajā pusē kaislības alkstošie ļaudis steidza izpirkt tādus izdevumus kā “Amora Pasts”, “Precību Avīze”, “Mīla, Laulība un Flirts”, “Vecā Mīla un Flirts”.

Ja ”Tinder” profilu viegli izdzēst uzreiz pēc īstā un vienīgā atrašanas, ”Mīla, Laulība un Flirts” un citi žurnāli vēl šobaltdien glabā saucienus pēc mīlestības, ko tur savulaik publiskojuši ”seši droši karavīri”, ”divi inteliģenti elektrotehniķi”, ”trīs kolibrijputniņi, kuri vēlas domas izmainīt ar kungiem” un citi kaislīgi latvieši.

Mīlas pilnie vēstījumi apkopoti un skatāmi bibliotēkas 3. stāva ātrija galerijā kā Periodikas lasītavas krājuma izlase – “Amora pasts”.

Izstādi veidojusi LNB Periodikas lasītavas galvenā bibliogrāfe fondu izpētes jomā Kristina Papule sadarbībā ar LNB Izstāžu centru; projekta vadītāja ir Kristīne Liniņa.

Kā atklāj bibliogrāfe, 20. gadsimta sākumā Eiropā parādījās pirmie žurnāli un laikraksti, kas bija veltīti galvenokārt privātiem sludinājumiem par iepazīšanos “precību un citos nopietnos nolūkos”. Arī Latvija, tolaik Krievijas impērijas sastāvdaļa, nebija izņēmums. 1910. gadā Rīgā iznāca žurnāla “Precību Vēstnesis” 1. numurs, iezīmējot jaunu lappusi latviešu preses vēsturē. Vēlāk parādījās citi līdzīgi izklaidējoša satura izdevumi. Tajos līdz ar romantiskiem, asprātīgiem un lietišķiem sludinājumiem tika publicēti arī mīlestības tematikai veltīti raksti, padomi, stāsti un dzejoļi.

Ja pirms Pirmā pasaules kara iepazīšanās ar preses starpniecību tika uztverta kā novitāte, tad 20. gadsimta 20. gados tā kļuva par ierastu lietu. Šajā desmitgadē laikrakstu lappusēs sastopami visu sabiedrības pārstāvju publicētie teksti: sākot ar tirgotājiem un ierēdņiem, un beidzot ar kara invalīdiem un atraitnēm. Tādējādi iepazīšanās sludinājumi kļuva ne tikai par vienu no pirmajiem pašprezentācijas līdzekļiem, bet arī par unikālu vēsturisko liecību, kas ļauj iegūt priekšstatu par tā laika sabiedrību.

Arī pēc simts gadiem iepazīšanās dažādos veidos un vietās ir aktuāla – tostarp LNB nereti tiek izmantota kā iepazīšanās un satikšanās vieta. Daži vissaderīgākie pāri gadu gaitā šeit atgriezušies, nu jau rīkojot greznas kāzu fotosesijas.

Krājuma izlase aplūkojama līdz 2020. gada 8. augustam. Ieeja bez maksas. Vairāk lasi TE!
0 Komentāru