Noskaidro, vai attiecībās abiem iniciatīva jādala uz pusēm

Komentāri
Noskaidro, vai attiecībās abiem iniciatīva jādala uz pusēm
Foto: Flickr.com/@sage_solar

Teorētiski par pieņemamāko attiecībās tagad uzskata modeli 50:50. Lai iniciatīva, ieguldījums un atbildība tiek dalīta uz pusēm.

Kā ir realitātē

Realitātē daudziem pāriem veicas kā pāru deju nodarbībās iesācējiem. Mums tikai šķiet, ka esam ļoti progresējušas, patiesībā gandrīz visās sievietēs vēl joprojām mīt no patriarhālās sabiedrības uzbūves mantotā vēlme, lai vīrietis vada un sieviete viņam ļaujas. Kas arī, iespējams, ir īstais iemesls, kāpēc abi atnākuši uz deju nodarbībām (ja tas noticis pēc sievietes iniciatīvas). Jo tas, lai vīrietis vada, uz deju grīdas taču pat tiek pieprasīts, tas ir legāli, ka vīrietis ir galvenais par 100%. Sieviete neapzināti cer, ka nu beidzot izjutīs to, pēc kā ilgojas ikdienā. Vīrietis ar kādu no senčiem mantotu apziņas daļu arī jūt, ka viņš te ir galvenais, bet prasmju, kā to īstenot, nav. Tāpēc iesācēju nodarbībās sieviete parasti ir tā, kas klusi saka priekšā, kas jādara, vēl pastumj, pavelk. Reāli ik pa laikam vada viņa, pati kļūdama arvien neapmierinātāka. Un vīrietis – tāpat. Kļūst arvien neapmierinātāks, jo viņam ir izjūta, ka partnere neļauj justies kā galvenajam. Vēl deju skolotājs jaucas pa vidu, un nodarbības beigās ir puņķi, kreņķi un asaras. Protams, šis stāsts ir pārspīlēts, bet ne tik ļoti, lai neparādītu reālo ainu. Taču – stāstam var būt labs turpinājums, ja abi iemanās sadejoties, dalot vadīšanas lomu. Piemēram, sieviete skaita ritmu, jo vīrietim šajā ziņā lācis uz ausīm uzminis, bet viņš izlemj, uz kurieni stūrēt pa deju zāli, un vada kustības. 50:50 ir īstenojies. Ja tev izdosies saprast un samierināties, ka ilgas attiecībās tikt vadītai par 100% mūsdienās velkas līdzi kā atmirstoša pagātnes palieka, kam maz sakara ar realitāti, viss būs kārtībā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tikai ne sarakstu!

Veidojot attiecības, par to, cik un kurās jomās katrs uzņemsies iniciatīvu, pārpratumu rodas ne mazums. Ne jau tāpēc, ka spēja veidot attiecības evolūcijas gaitā būtu zudusi. Nē, ir zuduši pieturas punkti – skaidrība, kāda ir sievietes loma attiecībās, kāda – vīrieša. “Mums visiem gribētos, lai attiecībās viss uzreiz ir skaidrs un līdzsvarots. Bet attiecību veidošana ir kā ceļš, pa kuru jāiet kopā, turklāt nezinot, kas sagaida priekšā. Svarīgi ir nesākt strikti dalīt, kurš uzņemsies iniciatīvu vienā vai otrā jomā, izveidot sarakstu un paveikto mērīt ar lineālu,” iesaka psiholoģe Inguna Griškēviča. “Ja tevi kaut kas neapmierina, ja tev šķiet, ka partneris izrāda par maz iniciatīvas vai uzņemas par maz atbildības, tava atbildības daļa ir par šo situāciju runāt. Un partnera atbildības daļa – reaģēt uz to, ko tu saki.”

Kas noteikti ir tavā ziņā

Pētnieki konstatējuši, ka sievietes rokās jau kopš senseniem laikiem bijusi iniciatīva savstarpējo attiecību veidošanas, līdzsvarošanas, virzīšanas jomā. Tāpēc evolūcijas gaitā smadzenes sievietēm izveidojušās nedaudz citādas kā vīriešiem. Bet, lai arī tavas smadzenes spēj saskatīt vai izgudrot labākus veidus, kā virzīt attiecības, var gadīties, ka arī šajā jomā tu sāc gaidīt iniciatīvu no vīrieša. Jo tevi pārņēmušas neskaidras ilgas, kaut arī attiecību ziņā viņš visu nokārto. Gaidīt jau vari, bet šoreiz necik cerīgi tas nav, un īstajā vietā ir teiciens: “Gaidi ar maisu!” Tāpēc pieņem mierīgi un ar smaidu, ka tu allaž būsi tā, kas sāks sarunas un sekos līdzi, vai attiecībās nav kādi mezgliņi jāatpiņķerē.

Kā to pateikt?

Vai vīrietis gaida, ka tu uzņemsies iniciatīvu attiecību virzīšanas jomā? No vienas puses – jā. Bet, no otras, – nekas vīrieša ausīs neskan tik biedējoši kā mīļotās teiktais: “Mums jāaprunājas!” Šis ir brīdis, kad neviens vīrietis nespēj justies kā zivs ūdenī, tāpēc esi saprotoša. Un gudra. Ja sāksi kaut ko pieprasīt, tev garantēta neveiksme, jo attiecībās vispār pieprasīt neko nav iespējams. Tu vari tikai izteikt savas vēlmes, bet nedrīksti to darīt ar attieksmi, ka viņam šīs tavas vēlmes būs jāpiepilda. Tāpēc, iespējams, daudzos gadījumos labāk nostrādās psiholoģijas likums, ka tad, ja kaut ko vēlies saņemt, vispirms sniedz to otram pati. Piemēram, mīlējoties vai mīļojoties. Diemžēl šis ieteikums nav īstenojams tad, ja gribi mīļoto informēt par kādu jomu, kurā nespēj uzņemties iniciatīvu, tāpēc gaidi to no viņa. Tad vislabāk sākt sarunu ar to, ka tu jautā vīrietim par viņa vēlmēm. Katram patīk, ja otrs no sirds interesējas par tavām vajadzībām un vēlmēm. Ja tev no sirds izdodas painteresēties par otru, tev ir daudz lielāka iespēja sagaidīt, ka viņš painteresēsies par tavām vēlmēm.

Kāpēc iniciatīva nobīdās, kā nevajag

Lai arī labi būtu iniciatīvu dalīt uz pusēm, dzīvē katrs rīkojas tā, kā tajā brīdī spēj. Un katrs no daudziem izvēlas tādu partneri, ar kādu jūtas saderīgs. Ja kādam ir tendence uzņemties vairāk, viņš meklē tādu, kam mazāk iniciatīvas. Labi būtu, ja tas izlīdzinātos, bet parasti notiek gluži pretēji. Ilgāk esot kopā, tas, kurš radis, uzņemas vairāk, uzņemas vēl un vēl, otrs arvien mazāk. Ja sieviete grib uzņemties iniciatīvu visās jomās, viņa riskē pazaudēt gan savu sievišķību, gan šīs attiecības. Jo pārlieka iniciatīvas izrādīšana un atbildības uzņemšanās būtībā ir kontroles forma. Un nevienam nepatīk, ja viņu kontrolē. Un, tiklīdz viens ir pārākā pozīcijā, otrs nonāk mazvērtīgākā pozīcijā. Agri vai vēlu abi būs neapmierināti. Sieviete uzskatīs, ka vīrietis ir pilnīgi bezatbildīgs, vīrietis – ka sieviete ir valdonīga. Ja viens pārākā pozīcijā, otrs mazvērtīgākā, konflikts jau ir pašā saknē. Vēl sarežģītāks ir jautājums par sievišķības pazaudēšanu. Jo, no vienas puses, vīriešiem patīk sievišķīgas sievietes un tajā ir arī neliels akcents uz nevarēšanu. No otras puses, kā mūsdienās vērtē sievietes, kuras vienlaikus nespēj būt skaistas, mīļas, ģimeniskas, profesionālas un radošas? Šis ir vistrauslākais līdzsvars, kas jānotur. Bet viens nu ir skaidrs: ja tu attiecībās uzņemies vairāk nekā pusi iniciatīvas, tava sievišķība zūd.

Ja tev kāds patīk

Te padomu vecākiem nevar prasīt, jo šajā ziņā izmaiņas patiešām ir notikušas strauji. Mūsdienās ir normāli, ja tu pirmā izrādi iniciatīvu, kad tev iepaticies kāds puisis. Jo līdzvērtība ir līdzvērtība. Ja vēlies līdzvērtīgas attiecības, tad, piemēram, teikums no veco laiku padomu grāmatām: “Vīrietis, kuram iepatikusies meitene, var viņu kaut kur uzaicināt,” lasāms tāpat, mainot vārdus personām. Bet, protams, tu ceri, ka viņš veiks atbildes gājienu. To, vai viņš tā rīkosies, savukārt nevar zināt pat tad, ja arī tu viņam esi iepatikusies. Labāk sākumā pavēro viņu. Ja viņš ir vīrietis, kurš nevienā jomā nevēlas uzņemties iniciatīvu, no tāda labāk mūc pa gabalu. Bet var izrādīties, ka viņam ir kādi īpaši pieņēmumi. Viņš, piemēram, uzskata, ka tavā ziņā ir saplānot kopējos pasākumus, bet viņa ziņā – veidot karjeru, lai pēc tam vairāk pelnītu. Katrā ziņā, jūtot, ka kaut ko nesaproti, ir labi, ja tu noskaidro, kāda tieši, viņaprāt, ir vīrieša loma, kuru viņš gatavs uzņemties. Ja tu, piemēram, vēlies ģimeni un bērnus, bet tas nav viņa plānos, ir labi, ja tu par to uzzini diezgan drīz.

Kas palīdzēs?

“Lai vīrietis un sieviete tagad varētu sadzīvot, nepieciešamas zināšanas psiholoģiskos jautā­jumos. Jo problēmas, kas rodas attiecībās, vairs nevar risināt kā agrāk, kad cilvēkus kopā saturēja pienākums un bailes, ka pa vienam izdzīvot nebūs iespējams. Kopš mīlestība un spēja sadarboties ir tas, kas vieno partnerus, jāizprot dau­dzas nianses, kā vīrietis un sie­viete uzbūvēti. Jo pie ņēmumi par to, kāda ir katra dzimuma loma, mainās ātrāk nekā cil­vēka daba. Tas rada daudzus pārpratumus un strīdus. Pie psihologa vai psihoterapeita partneri parasti vēlas pastāstīt, cik otrs ir kaut ko nejauku da­rījis. Bet tas cilvēkam ir rakstu­rīgi – neredzēt savu atbildības daļu, vien skatīties, ko otrs dara nepareizi. Tomēr jebkurā situācijā būtu veselīgi vispirms saskatīt, kas tad ir tava daļa tajā, kā problēma radusies, tajā, kā to risināt. Atkal dar­bojas 50:50,” atzīst psiholoģe  Inguna Griškēviča.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl