Noskaidro! No cik gadu vecuma neprecēta sieviete ir vecmeita

Komentāri

Divdesmit pieci, astoņpadsmit, trīsdesmit – šādas atbildes var dzirdēt mūsdienu sabiedrībā, ja tiek jautāts: “No cik gadiem var uzskatīt, ka sieviete ir vecmeita, bet vīrietis – vecpuisis?”  Izskan arī doma, ka tagad gan vecmeitas, gan vecpuiši kļūst vecāki. Kā ir patiesībā – raidījums Bez tabu dodas vaicāt ļoti gudriem cilvēkiem.

Latviešu tautas mutvārdu daiļradē vārdus “vecpuisis”un “vecmeita” ir grūti sameklēt. Profesore Janīna Kursīte:

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Nevarēja izdzīvot. Kāpēc agrāk senos laikos bija plašas, lielas ģimenes? Protams, mīlestība pret bērniem bija, ir un būs, bet bērni un ģimene bija pirmais un galvenais izdzīvošanas priekšnosacījums.

Zemes apstrādāšana nevarēja balstīties tikai uz ģimenes tēvu, kur nu vēl uz sievieti. Agrāk pie altāra meitas devās uzreiz pēc iesvētībām. Vecpuiši un vecmeitas uz dzīves skatuves parādījās tad, kad vientuļš cilvēks, pieprotot savu amatu, varēja izdzīvot.

Profesore Ausma Cimdiņa veras skaidrojošajā vārdnīcā, kurā arī pie skaidrojuma vārdam  “vecmeita” nav norādīts konkrēts vecums.

Foto

Mūsdienās nav nekāds negods, ja pašapzinīgas, izglītotas sievietes izvēlas kāpt pa karjeras kāpnēm, bet tikai otrajā vai trešajā vietā atstāj ģimenes pavarda kurināšanu. Arī vecpuisis ar nesalāpītām biksēm ir dziļa pagātne, jo laiku, ko veltīt sievas un bērnu pulciņa uzturēšanai, kungi nereti labāk velta sev. Un tomēr  – pat netiešas norādes vēsta, ka būt neprecētam kungam skaitās daudz cienījamāk nekā neprecētai dāmai.

Sabiedrībā zināmas ļaudis, kam sen jau pāri trīsdesmit un kuri jau vairākus gadus pēc kārtas tiek ierindoti iekārojamāko dāmu un kungu topos, cits tiešāk, cits netiešāk intervijās cenšas norādīt, ka gan jau pienāks arī “viņu laiks”. Diriģents Ints Teterovskis joko, ka labprātāk dzīvotu harēmā, Laurim Reinikam joprojām galvenais ir kāpiens pa karjeras kāpnēm, tieši tāpat kā viņa amata māsai – dziedātājai Lindai Leen. Savukārt režisore Žaklīna Cinovska uzskata, ka viņas pašmērķis nebūt nav par visu varu apprecēties, lai tikai būtu līdzās kāds, “kam bikses kājās”.

Video

Lasi vēl