Komentāri
Noskaidro, kuras barības tehnoloģiskās piedevas ir kaitīgas tavam mīlulim
Foto: Flickr.com/Georgie Pauwels

Uz dzīvnieku barības iesaiņojumiem bieži vien ir norāde, ka produkts satur tehnoloģiskas un organoleptiskas piedevas. Dažkārt nosauktas arī konkrētas piedevas, bet citreiz – tikai mīklains numurs. Kas tad tās īsti ir par piedevām?

Tie paši vēži

Pēc būtības tehnoloģiskās piedevas ir tās pašas pārtikas piedevas jeb E vielas. Proti, par tehnoloģiskajām piedevām dēvē dažādas ķīmiskās vielas, kas barībai tiek pievienotas ražošanas procesā, lai sastāvdaļas labāk sajauktos, iegūtu vajadzīgo konsistenci, produkts ilgāk saglabātos lietošanai derīgs. Tie ir stabilizētāji, emulgatori, konservanti, antioksidanti, cietinātāji, pretsalipes vielas un vēl dažādas citas. Savukārt par organoleptiskajām piedevām dēvē visas tās vielas, kuru pievienošana uzlabo vai izmaina barības īpašības, ko iespējams uztvert ar degunu, acīm, garšas kārpiņām. Tās ir krāsvielas, aromatizatori, garšas pastiprinātāji. Pasaulē pārtikas produktu apstrādei, garšas, izskata uzlabošanai un derīguma termiņa pagarināšanai lieto aptuveni 20 000 dažādu mākslīgu vielu, Eiropas Savienībā izmantojamo piedevu skaits ir krietni mazāks. Visas vielas, ko ražotāji drīkst pievienot cilvēku un dzīvnieku uzturam, atrodamas oficiālā starptautiski zināmā pārtikas piedevu jeb E vielu sarakstā. Tajā ir gan kopš seniem laikiem lietotas dabiskas izcelsmes vielas, piemēram, E 162 – sarkanā krāsviela, ko satur bietes, – vai E 160c, kas ir sarkanajos piparos, gan salīdzinoši nesen radītas sintētiskas piedevas. Pie sintētiskajām pieder lielais vairums E vielu, turklāt dažas no tām pat var nopietni kaitēt veselībai, īpaši, ja tiek regulāri uzņemtas. Dzīvnieku produktos bieži tiek
izmantotas vielas, par kuru nelabvēlīgo ietekmi ārzemju dzīvniekmīļu interneta lapās parādās brīdinājumi. Tie ir antioksidants etoksikvīns (E 324), nātrija nitrāts (E 251) un nātrija nitrīts (E 250), propilēna glikols (E 1520), BHA jeb butilēts hidroksianizols E 320 un BHT jeb butilēts hidroksitoluols E 321, kā arī sintētiski iegūta benzoskābe un tās atvasinājumi (E 210, E 211, E 212, E 213). Uz barības iepakojuma reti ir norādīta pilna informācija par vielām, kas iekļautas tehnoloģisko un organoleptisko piedevu sarakstā, jo ražotāji nav ieinteresēti šādu informāciju izplatīt. Pilnīgākas ziņas pārsvarā norādītas uz barības, kas tiešām satur dabiskus un nekaitīgus konservantus, piemēram, vitamīnu E, vitamīnu C, citronskābi, rozmarīna ekstraktu un zāļu eļļas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Svarīgi! Pret mākslīgajām piedevām sevišķi jutīgs ir kaķa organisms.

Pārtikas piedevu E numuru grupas Piešķirot piedevām starptautiski zināmus numurus, tās tiek dalītas grupās pa simtiem. Dažās grupās iekļautas vairāku veidu piedevas, piemēram, trešajā simtā ietilpst gan antioksidanti, gan stabilizatori, gan skābju regulētāji. E numuri ir piešķirti arī vitamīniem, piemēram, vitamīns E apzīmēts ar E  307, vitamīns D3 – E 671, vitamīns A – E 672.

Dzīvnieku barībā biežāk sastopamās grupas:

  • E 100–182 – krāsvielas
  • E 200–299 – konservanti
  • E 300–399 – antioksidanti, kas kavē produktu skābšanu un pasargā tos no bojāšanās (uz barību iedarbojas līdzīgi kā konservanti, stabilizatori, skābju regulētāji)
  • E 400–499 – stabilizatori (saglabā produkta konsistenci)
  • E 500–599 – emulgatori (saglabā produktu noteiktu struktūru, darbības ziņā līdzīgi stabilizatoriem)
  • E 600–699 – garšas un aromāta pastiprinātāji
  • E 1000–1999 – aromatizatori un citas ķīmiskas vielas

Ņem vērā!

Kaķu barībā kā tehnoloģiskā piedeva nereti ir minēti kasijas sveķi. Tā tiek iegūta no auga kasijas jeb citā vārdā sennas. Šo piedevu, kam piešķirts numurs E 427, Eiropas Savienībā ir atļauts pievienot dzīvnieku barībai (ne cilvēku uzturam!). To atļauts izmantot arī Japānā, ķīnā, ASV, taču, piemēram, Krievijā un vēl vairākās valstīs kasijas sveķus drīkst lietot tikai ar īpašu atļauju. Par to ir vērts aizdomāties.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl