Noderīgi! Pirmā palīdzība skaistām un veselām kājām

0 Komentāru
Noderīgi! Pirmā palīdzība skaistām un veselām kājām

Tāds vienkāršs konstatējums — pa­vasa­ros un rudeņos taču saasinās visas kaites. Protams, cēloņi var būt visdažādākie, bet sāpes — vienlīdz nepatī­kamas un traucējošas. Pamat­slimību palīdzēs konstatēt ārsts, kas ieteiks arī attiecīgo ārstēšanu, taču nevajag aiz­mirst tautas medicīnas iespējas. Lūk, daži ieteikumi, kā katrs var palīdzēt pats sev.

Noņemt kājām nogurumu pēc darba dienas palīdz masāža ar šādu balzamu:

  • pusglāzi olīveļļas sajauc ar
  • 1/3 glāzes sezama eļļas
  • 10 g A vit­amīna šķīduma eļļā (pārdod aptiekā)

Vispirms 15 minūtes kājas patur sodas ūdens vanniņā (pustēj­karote sodas uz 3 l ūdens), pēc tam pēdu virspuses ieziež ar balzamu, izmasē un uzvelk kokvilnas zeķītes (vēlams — bez gumijas valnīša).

Uztūkušas un nogurušas kājas var norīvēt ar ledus gabaliņu. Labi palīdz ledus gabaliņš, kas iegūts, sa­saldējot salviju lapu un parasto pelašķu lakstu uzlējumu (abus augus sajauc vienādās daļās, ēdamkaroti maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, atdzesē un izkāš).

Katru vakaru kājas var ierīvēt ar maisī­jumu, kas pagatavots no tēj­ka­ro­tes attīrītas petrolejas un 3 ēdam­karo­tēm rīcin­eļļas. Eļļu vispirms nedaudz uzsilda, tad pie­vieno petrolejai. Pēc ierīvēšanas uz nakti jāuzvelk kokvilnas zeķes (vēlams — bez gumijas valnīša).

Pret nogurušām, sāpošām un uztūku­šām kājām palīdz arī ārstnie­ciskas vannas. Vienādās daļās sajauc pīlādžu lapas, kliņ­ģerīšu un vībotņu lakstus un aplej ar ver­došu ūdeni (1 ēdamkaroti maisījuma uz glāzi ver­doša ūdens). Ļauj ievilkties, kamēr at­dziest, izkāš un ielej vannai piemērotā traukā ar siltu ūdeni. Kājas mērcē, kamēr ūdens atdziest.

Pret uztūkušām kājām senāk lietoja bērza lapas. No kokvilnas au­duma uzšuj kaut ko līdzīgu zābakiem (līdz ceļgaliem), piepilda tos ar bērza lapām tā, lai, uzvelkot kājās, lapas no visām pusēm apņemtu kā­jas pirksta biezumā. Šos “zābakus” velk uz nakti. Nelieli uztūkumi pazūd jau pēc vienas vai divām procedūrām.

Tautas medicīna iesaka arī šādu re­cepti: olas dzeltenumu samaisa ar 1 ēdam­karoti ābolu etiķa un ar šo mai­sījumu aktīvi masē kājas.

Ja ir cīpslu sastiepumi, lieli vai mazi, tie tiek ārstēti ar karstām piena kompresēm. Kompreses mainiet pēc iespējas biežāk, tiklīdz tās atdzisušas.

Ja ir vēnu paplašināšanās, ēdiet cied­ru riekstus un vēnas smērējiet ar ciedru eļļu, masējot tās ar pirkstu galiņiem.

Locītavu sāpes. Svaigi sagrieztus egļu (var priežu vai kadiķu) zarus sa­smalcina, ieber kastrolī (nav būtiski — cik daudz), uzlej verdošu ūdeni, ļauj ievilkties 30 minūtes. Kad uzlējums padzisis līdz 37-38 grādiem, tajā pus­stundu vanno sāpo­šās kājas vai rokas. Pēc tam kājās uzvelk siltas vilnas zeķes, bet rokās — cimdus (vai arī silti ietin) un liekas gultā. Tas jādara vakaros pirms gulētiešanas. Pie poliartrīta to veic 7-10 dienas pēc kārtas.

Ja ir varžacis, tad 5-6 dienas pēc kār­tas vanno kājas ziepjūdenī ar sodas pie­devu. Varžacis kļūst mīkstākas, tad tās nokasa.

Ja kājas stipri svīst, ieteicams tās katru dienu mazgāt ar siltu ūdeni, kam pievieno nedaudz kālija permanganāta (zilos graudiņus), ēdamkaroti ozolmizu novārījuma vai lazdu lapu uzlējuma (lapas aplej ar verdošu ūdeni un ļauj ievilkties 20-25 minū­tes). Šie līdzekļi mazina sviedru izdalīšanos.

Ja kājas īkšķis sāk noliekties, ielieciet marles valnīti starp īkšķi un otro pirkstu. Tas pasargās no deformēšanās.

Foto: iespējams, Holivudas skaistākās kājas

0 Komentāru