Neuzbāzīgs un rotaļīgs. Tas ir Norvēģijas meža kaķis

5 komentāri
Neuzbāzīgs un rotaļīgs. Tas ir Norvēģijas meža kaķis
Foto: Flickr.com/Rob124

Viņš ir lielisks kompanjons, kas saprot, mīl un ciena savu saimnieku, gatavs pielāgoties viņa dzīves ritmam un nosacījumiem. Bet viņa izskatā un kustībās ir arī kaut kas no savvaļas kaķa mežonīguma, izveicības un ziemeļu dabas skarbā skaistuma. Latvijā Norvēģijas meža kaķus vislabāk iepazinusi šīs šķirnes kaķu audzētāja Anita Štelfa, kuras mājā norvēģi dzīvo jau astoto gadu. 

Latvijā tikai ducis

Norvēģijas meža kaķu šķirne ir vienīgā kaķu šķirne, kas ir patentēta. Tas nozīmē, ka ikvienam īstenam norvēģim senākos radurakstos obligāti ir jāparādās kaķim, kas reģistrēts Norvēģijas kaķu audzētāju ciltsgrāmatā. Šķirnes ciltstēvs un skaistuma etalons runcis Pan’s Truls, kas ir dzimis 1973. gadā, ir tāls sencis arī visiem Anitas Štelfas kaķiem. Pie mums šo dižciltīgo kaķu šķirne nav īpaši populāra. Latvijā oficiāli ir vien 12 Norvēģijas meža kaķu. Visvairāk kvalitatīvu šīs šķirnes pārstāvju, protams, ir Norvēģijā, tā ir iecienīta šķirne Somijā, Zviedrijā, Dānijā, kā arī citās Eiropas valstīs un ASV. Pārot savas kaķenes Anita braukusi uz Zviedriju un Somiju, bet sākumā pagājis diezgan ilgs laiks, iekams iegūta atpazīstamība un sava vieta šīs šķirnes mīļotāju vidū. Pirmais iespaids, ieraugot Norvēģijas meža kaķi, – cik tas ir liels un spēcīgs! Ķermenis ir garš, muskuļots ar masīvu skeletu. Runči var sasniegt pat līdz desmit kilogramu svaru, kaķenes ir mazliet mazākas un sver ap sešiem septiņiem kilogramiem. Varbūt šis kaķis nešķistu tik varens, ja tam nebūtu tāda kažoka. Taču, kā jau Norvēģijas dabas veidotam, viņam tas dots izdzīvošanai salā un aukstumā. Apmatojums ir divslāņains – virsējā zīdainā kārta atgrūž ūdeni un pasargā no izmirkšanas, bet pavilna spēj sasildīt arī mīnus 30 grādos un vēl lielākā salā. Spalvu kušķīši pirkstu starpās gādā, lai nesaltu ķepas, tāds pats siltinājums sargā arī kaķa ausis. Ziemas nogalē un pavasarī, kad laiks kļūst arvien siltāks, norvēģim biezajā kažokā kļūst par karstu un viņš sāk izģērbties. Apmatojums top pavisam plāns – paliek tikai garais akots. Bet no skata arī tad tas ir kupls un grezns. “Uz vasaru mūsu norvēģi uzvelk savu visskaistāko kažoku. Tas tāpēc, ka apkure beigusies un vasaras pie mums ne vienmēr ir ļoti karstas. Tad arī labi redzamas viņa krāšņās bikses. Bet diemžēl tieši šajā laikā nav izstāžu, kur varētu šo skaistumu izrādīt,” nopūšoties saka Anita.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Labi pielāgojas un rotaļājas mūža garumā

Norvēģijas meža kaķis ir nosvērts, līdzsvarots, ļoti draudzīgs un tolerants pret visiem – cilvēkiem, kaķiem un arī citiem dzīvniekiem, tostarp suņiem. Norvēģim svarīga ir saimnieka uzmanība, viņš gatavs sekot visam, ko saimnieks dara, taču nav uzbāzīgs. Labprāt pielāgojas saimnieka dienaskārtībai. Anita stāsta, ka viņas kaķi no rīta vienmēr pacietīgi gaida, kad viņa celsies, nekad nemēģinās viņu modināt un pieprasīt brokastis. “Īsts norvēģis ir ļoti sirsnīgs un pļāpīgs, bet nekad nav skaļš. Pļāpāšana vairāk izpaužas kā murrāšana saimnieka tuvumā. Nekad neviena no manām kaķenēm nav skaļi brēkājusi, pat ne meklēšanās laikā.” Norvēģijas meža kaķi labi izprot un ielāgo mājas noteikumus un zina, par ko saimnieki dusmosies. Ja pastrādāts kāds nedarbs un vēlāk saimnieks to pamana, tad kaķis, ausis pieglaudis, metīsies pazust no acīm. Audzētāja atgādina, ka norvēģis ir arī gana neatkarīgs un nav nekāds klēpja kaķītis – labprāt ierāpsies klēpī, kad to pats vēlēsies, bet ne pēc saimnieka pieprasījuma. Šie kaķi ir gana pašpietiekami, ar spilgti izteiktu pašcieņu un savu domāšanu. Parasti tiek uzsvērts, ka Norvēģijas meža kaķis vēlu kļūst pieaudzis – aptuveni četru gadu vecumā [kaķu audzētāju asociācijas (The Cat Fancier’s Association) mājaslapā publicētajā šķirnes aprakstā pat teikts, ka piecu gadu vecumā – red.]. Bet savu rotaļāšanās prieku viņš saglabā visu mūžu. Pie norvēģu labajām īpašībām var pieminēt arī to, ka viņi nav greizsirdīgi un īpaši nekašķējas savā starpā. Anitas kaķi lieliski saraduši, un viņiem izveidojusies hierarhija, kas tiek ievērota.

Vesels kā rutks

Norvēģi var dižoties ar ļoti labu veselību. Arī aptaukošanās tiem nav raksturīga, ja vien iespējams gana izkustēties. Problēmas var rasties, pārāk salaizoties savu apmatojumu, jo viņiem tīk daudz mazgāties. Labākais risinājums – dot speciālo barību, kas palīdz norīto apmatojumu pārstrādāt un izvadīt. Var arī laiku pa laikam iebarot laksatīvo pastu.

TOP komentāri

 • Dzintars
  +1 +1 0

  Dzintars

  Ganjau ka savāktos vairāk kā ducis, jo man arī ir šādas sugas runcītis:)
 • janis
  +1 +1 0

  janis

  norvegijas meza kakis ,latvija esot ducis tadu SUPERIGU Dzivnieku./ ....musu majas ari dzivo tads kakis ,labaka kakene pasaule.
 • Kartupelju meitene
  0 0 0

  Kartupelju meitene

  Beerniiba mums bija shis kakis, tiesa gan visticamaak ,ka krustojums, bet savubizmeeru un izskatu pilniibaa mantojis no norveegijas kakiem. Runcis bija iists draugs mums beerniem, nabadzinsh pacieta pat viscieshaakos apskaavienus, nekad neskraapeeja, bet noveerojaam,ja vinsh vareeja buut atriebiigs,ja pret to vardarbiigi iztureejaas. Inteligents un skaists kakjisun kas ir svariigi,ka taa ir viena no dabiigajaam skirneem, nu vismaz bija

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl