Kāpēc kļūt par saimnieci Bengālijas kaķim jeb minileopardam?

0 Komentāru
Kāpēc kļūt par saimnieci Bengālijas kaķim jeb minileopardam?
Foto: Flickr.com/Aditi Rao

Bengālijas kaķis ir viena no dārgākajām un arī jaunākajām kaķu šķirnēm – oficiāli atzīta vien pirms 20 gadiem. Šie kaķi ir apbrīnas vērti dzīvnieki. No citiem kaķiem tie atšķiras ar neparasto leoparda raksta kažoku, izsmalcinātām ķermeņa līnijām, augsto intelektu un uzticīga drauga raksturu. Par spīti savvaļas kaķa ārienei, Bengālijas kaķi ir tikpat mīlīgi, cik parastie mājas kaķi. Tas, starp citu, arī bija galvenais šīs šķirnes radītāju mērķis. 

Divdesmit procenti leoparda

Audzētāja Inga Veličko stāsta, ka Bengālijas kaķa raksturu (aptuveni 20%) joprojām nosaka viņu priekšteču – leopardu – asinslīnijas. Tomēr tas nebūt nenozīmē, ka mīluļi ir mežonīgi vai slikti socializēti. Tas izpaužas, piemēram, viņu aktivitātē – šie dzīvnieki ir ļoti aktīvi, un spēlēties tiem patīk līdz sirmam vecumam. “Cilvēkam, kas savā ģimenē vēlas redzēt Bengālijas kaķi, jārēķinās, ka viņi ir ļoti rotaļīgi, turklāt tas nenozīmē kārtīgi pamestu un atpakaļ atnestu mantiņu, tas nozīmē, ka šie dzīvnieki lec, skrien, kāpj visur, kur acis rāda. Turklāt sava spēcīgā auguma dēļ šīs atrakcijas dažkārt pāraug īstās trakulībās. Ir ļoti būtiski, lai bengālietim būtu koki, kur kāpelēt un izlēkāties. Viņi var dzīvot arī mazā dzīvoklī ar nosacījumu, ka ir atvēlēts stūrītis viņu rotaļām,” stāsta Inga. Bengālijas kaķis ir draudzīgs un ārkārtīgi uzticams saviem saimniekiem, ļoti pieķeras visiem ģimenes locekļiem.

Kad mājās ienāk kaķēns

Bengālijas kaķi ļoti ātri adaptējas jauniem dzīves apstākļiem un tikpat ātri pieķeras saviem saimniekiem. Tāpat arī jaunajā dzīvesvietā veikli apgūst nosacījumus, kas no dzīvnieka tiek prasīts. Apmācīt mazu bengālieti ir ļoti viegli. Viņi, līdzīgi suņiem, ir spējīgi atcerēties gan komandas, gan aizliegumus. Ja nevēlaties, lai kaķis kāptu uz galda, pietiks, ja pāris reižu šīs darbības laikā sasitīsiet plaukstas un pateiksiet dusmīgu nedrīkst. Jo vairāk uzmanības pievērsīsiet mazajam bengālietim, jo gudrāks un taktiskāks kaķis būs pieaugušā vecumā. Bengālijas kaķis labi saprot un apgūst pamata dresūru. Viņi ir spējīgi atnest zobos priekšmetus, stāvēt uz pakaļkājām, kā arī viņus ir viegli iemācīt doties pastaigā ar pavadiņu. Bengālieša audzināšanā svarīgākās trīs lietas ir sarunas ar dzīvnieku, rotaļas un uzslavas.

Kopšana

Bengālijas kaķis nav kaprīzs mājdzīvnieks, un viņa kopšana saimniekam nekādas grūtības nesagādā. “Apmatojums ir īss, un pietiek, ja reizi vai divreiz nedēļā to izķemmē ar gumijas suku vai cimdu, atda- rinot glāstīšanu. Nagu apgriešana un ausu tīrīšana – tāpat kā ikvienam kaķim. Vēlams gan pie visām šīm lietām kaķi pieradināt jau no mazotnes,” stāsta Inga. Interesanti, ka bengāļi no saviem priekštečiem savvaļas kaķiem, mantojuši mīlestību pret ūdeni, tāpēc mazgāšanas procedūra viņiem nekādu stresu nerada.

Veselība

Bengālijas kaķi kopumā ir ļoti veselīga šķirne. Tomēr ir novērota hipertoniskā kardiopātija – sirds slimība. Diemžēl tās pirmais un vienīgais simptoms ir pēkšņa un neizskaidrojama nāve. Taču procentuāli šī slimība sastopama salīdzinoši reti. Šai šķirnei ir tipiski – kaķiem ir ļoti jutīgi kuņģi un gremošanas sistēma. Tāpēc saindēties ar pārtiku bengāļi var daudz vieglāk nekā vairums citu kaķu šķirņu. Lai no tā izvairītos, bengāļu ēdienkartei jābūt izsmalcinātai – 80% no viņu uztura ir svaiga gaļa, arī nedaudz sausās pārtikas, vēlams, tādas, kas paredzēta kaķiem ar jutīgu gremošanas sistēmu. Obligāti pieejams svaigs ūdens, ko vēlams nomainīt bļodiņā pat vairākas reizes dienā.

Kur iespējams iegādāties?

Latvijā oficiāli reģistrētas Bengālijas kaķu audzētavas: Buhaki, Jumangi Jewel, Bismarck Rings, Safari Sun, Arches Stars, STORMSONG. Nopirkt bengālieti var arī Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, taču pēdējās divās valstīs cenas būs nedaudz augstākas kā pie mums vai Lietuvā.

0 Komentāru