Māmiņ, tev jāzina!! Vai zīdainim saulē ir tikpat karsti kā pieaugušajam

Pievienot komentāru
Māmiņ, tev jāzina!! Vai zīdainim saulē ir tikpat karsti kā pieaugušajam
FOTO: Flickr.com

Karstā laikā noteikti valkā savas visplānākās drēbes, visbiežāk jaku atstājot mājās. Vai, izvēloties sava mazulīša apģērbu, rīkojies tāpat? Vai arī tevi nepamet doma: ”Vai tikai viņam mazliet nesalst?”

Karstā laikā nereti var novērot diezgan absurdu situāciju – māmiņa stumj bērna ratiņus, ģērbusies plānā vasaras kleitiņā, bet ratos ir zīdainis, kuram ir uzvilkta jaka, garās bikses, bet pēdiņas vēl pārsegtas ar pledu. Iemesls? Bieži no citām mammām un omītēm ir dzirdēta “teorija”, ka mazs bērniņš “pats sevi nesilda”, tādēļ viņam nav tik karsti kā pieaugušajam. Kā jūtas mazulis karstumā? Kas jāņem vērā, lai bērns nepārkarstu, Skaties.lv/Sievietei jautā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta virsārstei Zandai Pučukai.

Ēna + ūdens

Karstā laikā bērni nekādā gadījumā nedrīkst atrasties tiešos saules staros, īpaši viskarstākajā diennakts laikā no plkst. 10.00 līdz plkst. 16.00. Atrodoties saulē, obligāti jāliek galvā plāna cepurīte. Karstā laikā vēlams uzturēties ēnā vai labi vēdināmās telpās, protams, rūpīgi raugoties, lai bērns uzņem pietiekami daudz šķidruma, vislabāk – ūdeni.

Ratiņos – bez cepurītes

Gaisa temperatūra, kas uzskatāma par optimālu, ir 24 grādi. Ja tā ir augstāka, tad, protams, jāpievērš papildu uzmanība videi, kurā bērns atrodas. Ja tie ir rati, tad svarīgi, lai ratu atvērtā daļa netiktu pārklāta ar kādu biezu, gaisa necaurlaidīgu materiālu, piemēram, dvieli. Šādā situācijā rati papildus uzkarst, pat atrodoties ēnā. Nereti vecākiem ir priekšstats, ka, ja mazulim ir vēsas rokas, tad viņam noteikti ir auksti un tas papildus jāsasedz. Taču maza bērna termoregulācija ir specifiska, un objektīvais rādītājs, pēc kura raudzīties, vai bērnam nav auksti vai karsti, ir kakla aizmugurējā daļa. Ja pataustot jūtams, ka tā ir sasvīdusi, tātad bērniņam ir karsti, taču vienlaikus viņa ekstremitātes var būt vēsas. Atrodoties ratiņu kulbā, zīdainim cepurīte nav jāliek galvā.

Izbaudi vasaru kopā ar savu bērnu, kamēr vēl  var! Foto

Pārkaršanas pazīmes

Pārkaršanas pazīmes bērnam ir līdzīgas kā pieaugušajiem: miegainība, apātiskums, galvassāpes, temperatūra. Smagākos gadījumos var būt krampji un samaņas zudums. Ja bērns ir pārkarsis, viņš jānogādā ēnā. Uz galvas un citām ķermeņa daļām jāliek vēsas kompreses, un, protams, jāturpina lietot daudz šķidruma. Ja simptomi nepāriet pusstundas laikā un bērna elpošana kļūst apgrūtināta, obligāti jāvēršas pēc palīdzības pie ārsta.