Maģiskā otrdiena. Neredzamības losjoni, lāsti, raganas, amuleti un burvestības

1 komentārs
Maģiskā otrdiena. Neredzamības losjoni, lāsti, raganas, amuleti un burvestības

Krupji asociējas ar raganām — gan kā brū­vējumu sastāvdaļas, gan palīgi. Krupju ādu klāj dziedzeri, kas izdala biezu, baltu indi, kad krupi kaitina vai ievaino. Inde bu­fo­tenīns, ko folklorā sauc arī par krupju pienu, ir halucinogēna viela. Atkarībā no krupju sugas indei var būt vienkārši nelāga garša vai tā var arī nogalināt.

Kopš Zaratustras laikiem, ap 600.g. pr. Kristus, krupji tikuši saistīti ar ļaunumu. Za­ratustra paziņoja, ka šī iemesla dēļ tie visi nogalināmi. Krupis esot elles radījums — pretēji vardei, kura senajiem ēģiptiešiem bijusi aug­lības un augšāmcelšanās simbols.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Viduslaikos un vēlāk krupjus uzskatīja par sātaniskiem radījumiem.

Ļaudis ticēja, ka raganas spēj pārvērsties par krupjiem. Krupji arī uzskatīti par raganu palīgiem, kuros mitinājās dēmoni. Mēdza teikt, ka raganas sūtot palīgus – krupjus indēt cilvēkus un izraisīt negadījumus un kautiņus. Krupji tika plaši izmantoti kā sastāvdaļa dažādās maģiskās receptēs. Folklora vēsta, ka ra­ganas tiem nogrieza galvu un novilka ādu, pēc tam vārīja kopā ar citām dīvainām sastāvdaļām. No krupja siekalām un mīkstpienes sulas pagatavots losjons varēja raganu padarīt neredzamu. Valdīja uzskats, ka ar tautas maģijas lī­dzekļi — sadedzināta krupja pelniem, kas sajaukti ar brendiju, var sekmīgi ārstēt dzērāju.

Foto

Krupjus lietoja arī kā amuletus ne­kro­mantijā un melnajā maģijā. Lai nogalinātu ienaidnieku, ragana vai burvis nokristīja krupi, dodot tam šī ienaidnieka vārdu, un pēc tam spīdzināja dzīvnieku līdz nāvei. Upuri, domājams, piemeklēja tāds pats liktenis. Ļaudis ticēja, ka krupji nēsā dārg­ak­meni, sauktu par krupjakmeni, ar kuru var konstatēt noindēšanu — indes klāt­būtnē ak­mens sakarsa. Krupjakmeni vai nu ieguva no krupja galvas, vai arī krupis to izvēma. Kā amulets pret indēm tas vislabāk iedar­bojās, iestrādāts gredzenos.

Viduslaiku un renesanses fantastiskajos stāstos par raganu sabatiem bija teikts, ka raganas, pielūgdamas velnu, pārkoda, sa­kropļoja un pārplēsa krupi.

TOP komentāri

  • Skolnieciņš
    0 0 0

    Skolnieciņš

    Velns ir Jahves dāvana mums. Jo pirms 9.gs. neviens šeit nenojauta par velna eksistenci.... Sado-mazo....
    Ir arī citas tradīcijas. Un tā nav izklaide. Jo nāve ir reizē nopietna un iracionāla ar humoru....

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl