Lielākā attiecību kļūda: cilvēks paļaujas uz “taureņiem”, nevis domā ar galvu. Skaidro socionikas pasniedzēja Evija Čeprova

Pievienot komentāru
Lielākā attiecību kļūda: cilvēks paļaujas uz “taureņiem”, nevis domā ar galvu. Skaidro socionikas pasniedzēja Evija Čeprova

Vai esi kādreiz domājusi par to, kā tas nākas, ka ir cilvēki, kas ar visiem tik lieliski saprotas? Kā tas ir iespējams, ka man tas ir tik sarežģīti un sagādā zobu sāpes, bet citiem tas ir tīrais nieks? Šoreiz par socioniku. Iespējams, šo vārdu dzirdi pirmo reizi, tomēr par tās būtību pavisam noteikti esi dzirdējusi iepriekš. Sazinājāmies ar Eviju Čeprovu, cilvēku tipu konsultanti, socionikas pasniedzēju.

Īsumā, kas ir socionika?

Socionika izskaidro, kā katrs no mums domā un saprot lietas apkārt, veido attiecības, reaģē uz apkārt notiekošo, un kā veidojas attiecības cilvēku starpā.  Gudri runājot – socionika ir zinātne par cilvēka informatīvo metabolismu, to, kā mēs uztveram, apstrādājam un nododam tālāk informāciju.

Pavisam dabā ir 16 tipu cilvēki, tātad ir 16 veidi, kā varam “sagremot” informāciju. Atkarībā no šīs dabas ieliktās spējas uztvert veidojas arī mūsu savstarpējās attiecības – ar kādu cilvēku smadzeņu zobratiņi saķeras labi un viss iet kā pa diedziņu, bet ar citiem “neklapē”.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Kādi ir cilvēku tipi? 

Pavisam dabā ir 8 iezīmes, kas var veidot cilvēka dabu, katrā no mums ir četras no tām.

  1. Ekstraversija vai introversija (piemēram, es esmu introverta)
  2. Loģika vai ētika (piemēram, es esmu loģiska)
  3. Sensorika vai intuīcija (piemēram, es esmu intuitīva)
  4. Racionalitāte vai iracionalitāte. (piemēram, es esmu iracionāla)

Katru tipu veido četras no šīm iezīmēm – viena no katra pāra.

Beigās iegūstam 4 iezīmes, piemēram, INTROVERTA, LOĢISKA, INTUITĪVA, IRACIONĀLA, kas rezultātā veido tipu ar pseidonīmu Balzaks. Ikvienam tipam ir pieejams plašs apraksts.

Kāda ir tipiskā latviešu sieviete?

Latvijā ir sastopami pilnīgi visi 16 sociotipi. Tāpēc arī sievietes ir pilnīgi visi tipi. Cita lieta, ka no latviešu sievietes sabiedrība sagaida noteiktu īpašību kopumu, kas veido kādu vienu vai divus tipus.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Jūs rīkojat seminārus. Kas cilvēkiem parasti interesē, nākot uz semināriem? Varbūt ir kādas atšķirības starp sievietēm un vīriešiem?

Uz semināriem nāk galvenokārt attiecību dēļ. Tas interesē gan vīriešus, gan sievietes, nav nekādas atšķirības.

Sākumā cilvēki “piesedzas”, sakot, ka nāk tāpēc, ka interesē karjeras attīstība vai biznesa vajadzībām, bet beigās visi nonāk pie viena – cilvēki vēlas dzīvot mīļās attiecībās un meklē veidus, kā tādas izveidot.

Kā notiek semināri? Ar kādiem populārākajiem jautājumiem cilvēki nāk pie jums?

Semināri notiek diezgan līdzīgi (emocionāli) – sākumā visi ir klusi un piesardzīgi, neticīgi. Šajā laikā es varu pastāstīt, kas ir socionika, teoriju, pielietojumu. Pēc tam, kad es sāku stāstīt par iezīmēm, kas veido tipus, par izpausmēm, rādu bildes un video, cilvēki atveras, sāk atpazīt sevi, līdzcilvēkus, sāk “iebraukt”, ka tas taču ir par dzīvi un tad katrs sāk dalīties, stāstīt kā ir viņam, kā māsai, kaimiņam kolēģim… Sāk uzdot jautājumus – “Vai tā var būt, ka tips dzīves laikā mainās?”, “Kas ir mans saderīgais – tāds pats kā es?”, “Ja es esmu tāds, ko man tagad darīt? Es taču cerēju, ka tas mainīsies, pāries…”, u.t.t.

Seminārs ir kā draudzīga saruna, kurā es pasviežu kādu apgalvojumu, izskaidroju, ko tas dzīvē nozīmē, un tad cilvēks to sev piemēra, ierauga, ka darbojas un beigās sajūtas ļoti atvieglots, ka viņš ir pilnīgi normāls cilvēks, ka viņam nemaz citādi nevar būt.

Ja par attiecību tēmām – kāds ir ideālais pāris pēc cilvēku tipiem? Ar kādiem cilvēkiem nevajadzētu pīties/draudzēties?

Te arī ir vesela nodarbība.

Saderīgs ir tas, kurš ir tev pretējs un papildinošs.

Tipam ir tikai 2 citi tipi, kas viņam der. Ar visiem pārējiem attiecības būs tādas, kas agri vai vēlu kļūs nepatīkamas.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Kādas ir populārākās kļūdas attiecībās?

  1. Cenšanās otru pārtaisīt;
  2. Cenšanās pārtaisīt sevi, pielāgoties. Bet tā tikai sevi var salauzt;
  3. Veidojot, uzsākot attiecības, cilvēks paļaujas uz simpātijām, kaisli, taureņiem, bet nedomā ar galvu. Izvēlas cilvēku, kas patīk, nevis to, kas der;
  4. Gaida to, ko otrs nekad nespēs iedot;
  5. Idealizē attiecības, gaida no tām putna pienu;
  6. Samierinās ar mazumiņu, necer ne uz ko labu, tāpēc uzskata, ka labas attiecības nemaz nav iespējamas.

 

Video

Vairāk par cilvēku tipiem un tuvākajiem socionikas semināriem uzzini, klikšķinot šeit!