Latvijas pēdējā ragana: mēnessērdzīgajam pie gultas jāliek baļļa ūdens

1 komentārs
Latvijas pēdējā ragana: mēnessērdzīgajam pie gultas jāliek baļļa ūdens
FOTO:Rachel Kramer, Flickr.com

Turpinām tevi iepazīstināt ar Marijas Fērliņas jeb “Latvijas pēdējās raganas” pierakstiem. Marijas kundze pagājušā gadsimta vidū strādāja pie profesora Paula Stradiņa, kā arī Medicīnas vēstures muzeja Tautas ārstniecības nodaļā. Viņa bija devusies vairākās ekspedīcijās pa Latviju, vākdama liecības un informāciju no toreiz tautā izslavētiem dziedniekiem un zāļu sieviņām. Šoreiz iepazīsties ar  dziednieku stāstījumiem, kas pierakstīti Rīgā un Krāslavā. Stāsts ir par teiksmām un noslēpumiem apvītu slimību – mēnessērdzību. Mūsdienās mediķi šai slimībai kā iemeslus min lielo stresu, nervozitāti un pārslodzi. Pirms daudziem gadu desmitiem tautas dziednieki domāja citādāk.

Mēnessērdzības pazīmes

Mēnessērdzīgais, kad tas guļ, var staigāt pa naglām, akas svirksteņiem, jumtu korēm. Var iziet pa aizslēgtām durvīm, paņemt un atrast no otra noliktas lietas utt. Tas viss var notikt tikai, mēnesim spīdot, tad slimais nu sāk rīkoties. Līdz ko piemin mēnessērdzīgā vārdu, tas apguļas īsti un nokrīt zemē. Tad tas guļ kā jau visi cilvēki. Līdz paiet laiks, un mēness spīd tam virsū, tas ceļas atkal augšām un sāk krāmēties no jauna. Viņš grābj karstas ogles no krāsns, ņem krāsns rakājamo kruķi pie rokas, attaisa istabas durvis un iet ārā pastaigāties pa jumtiem. Ja neviens viņa vārdu nepiemin, tas zemē nekrīt. Bet, līdz ko tā vārdu piemin, krīt zemē un nositās. Tādēļ, ja ierauga mēnessērdzīgu pastaigājamies pa augstumiem, vajag atminēt nesaukt mēnessērdzīgā vārdu, jo tas var krist.

Aplūko galeriju! Marija Fērliņa un viņas unikālie pierasti

Ko veci ļaudis stāsta (stāsts pierakstīts 1947. gadā)

Mēnessērdzība (nakts pamašas) senatnē esot bijusi vairāk izplatīta nekā tagad. Vecie ļaudis mēnessērdzīgos turēja no kādas ļaunas varas apsēstus un no tiem baidījās. Veci ļaudis stāsta, ka tāds slimnieks varējis neskarts iziet caur uguni, staigāt pa ūdens virsu, pa jumtiem, gar bezdibeni. Ja neviens to nav traucējis, tas pēc laiciņa atgriezies savā guļas vietā un gulējis mierīgi tālāk. No rīta par savām nakts gaitām tas nekā nav zinājis. Ja tas saukts vārdā vai uzrunāts, tas uzmodies. Ja bijis kaut kur uz jumta, kritis zemē un nosities. To visi zinājuši. Tāpēc neviens tādu staigātāju nav aizticis. Staigāšana arvienu notikusi gaišās mēness naktīs.

Līdzekļi pret mēnessērdzību

Pret mēnessērdzību lietotas dažādas kvēpināšanas. Slimnieks, gaišām mēness naktīm tuvojoties, vests uz pirti. Pirtī dedzināti kadiķi, sērmūkšļi, pīlādži, vaivariņi, dievkociņi. Slimniekus ārstējuši, tos spēji sabaidot. Gaišā mēness naktī slimnieks uzmanīts. Kad tas cēlies no gultas, lai ietu staigāt, tam uzkliegts vai apliets ar ledus aukstu ūdeni. Šādiem līdzekļiem bijuši panākumi, jo slimais, celdamies uz staigāšanu, pats no bailēm uzmodies. Dažu ārstējuši šādi: vakarā pie mēnessērdzīgā gultas noliek ūdens baļļu. Kad naktī mēnessērdzīgais ceļas no gultas, viņš iekrīt ūdens baļļā un nāvīgi pārbīstas. No lielām bailēm mēnessērdzīgais atmostas un paliek vesels no mēness sērgas.