Ko lietot mēnešreižu laikā? Alternatīva ierastajām paketēm un tamponiem

Evita Bandere

Autors: Evita Bandere

4 komentāri
Ko lietot mēnešreižu laikā? Alternatīva ierastajām paketēm un tamponiem
Andis Arnicāns

Izpētīts, ka katra sieviete mēnešreižu laikā saražo līdz pat 150 kilogramiem atkritumu. Turklāt higiēniskās paketes ir atkritumi, kas nesadalās pat gadu desmitiem. Lai arī dzīvojam informācijas laikmetā, tomēr tikai retā no mums zina par alternatīvu ierastajām paketēm un tamponiem. Šis ir Lauras stāsts par ”rozā draudzeni” – menstruālo piltuvi.

26 gadus vecā uzņēmēja, bloga ”Seek the simple” jeb ”Meklēt vienkāršo” autore un Zero Waste jeb bezatkritumu mājsaimniecības popularizētāja Laura Arnicāne sarunā ar portālu Skaties.lv akcentē, ka sievietes par to, kā sevi aprūpēt mēnešreižu laikā, īpaši daudz nedomā: ”Kā uzņemam to kursu padsmit gados, tā arī pie tā paliekam, neizsverot iespējamās alternatīvas. Mums skolā pastāsta, kā lietot paketes un tamponus, bet neviens neizstāsta, kādas ķermenim nevēlamas un nevajadzīgas vielas tie satur.

Domājot gan par šo tēmu, gan kontracepciju, kas mūsu pasaulē ir diezgan nesenas, mēs nezinām, kādas būs sekas. To, kā tas viss atsaucas uz sievietes veselību, mēs uzzināsim pēc daudziem, daudziem gadiem.”

Pārliecību par menstruālās piltuves lietošanu ikdienā Laura guvusi pēc kādiem kursiem, kur runāts par sievietes veselību, kā mēs izturamies pret savu ķermeni, kā mēs uzturam dabiskos procesus mūsu dzīvēs, un par mēnešreizēm.

Sāc gatavot kosmētiku pati un ietaupi kaudzi naudas! Lauras stāsts par apņemšanos dzīvot zaļāk

”Sabiedrības uztvere pret mēnešreizēm – patiesībā pilnīgi normālu lietu – ir diezgan saasināta – mēnešreizes tiek uztvertas kā kaut kas pretīgs un nepatīkams.

To, ka vispār pastāv tāda menstruālā piltuve, es uzzināju kursos. Es uzreiz sapratu, ka man tā noteikti jāpamēģina un tad jau redzēs. Kad izmēģināju, sapratu, kāpēc piltuve tiek ieteikta. Tam ir dažādi iemesli – gan samazināt atkritumu daudzumu, ko sieviete mēnešreižu laikā rada, gan arī veselības ziņā, jo piltuve ir daudz maigāka un saudzīgāka alternatīva higiēniskajām paketēm un tamponiem,” stāsta blogere.

Vieni no kritērijiem, kas Lauru uzrunāja dot priekšroku menstruālajai piltuvei, ir fakts, ka tā ir diezgan ekonomiska. ”Iegādājies vienu reizi un lieto daudzus, daudzus gadus.

Tāpat man ļoti patika ideja, ka īpašo dienu laikā nekad neko neaizmirsti mājās, jo, sākoties mēnešreizēm, piltuve vienmēr ir līdzi,” menstruālās piltuves plusus uzskata Laura.

Foto: Lauras “rozā draudzene”

Kopš Laura sākusi lietot piltuvi, secinājusi vēl ko: ”Piltuves lietošana liek apzināties, ka mēnešreizes – tas ir normāli, un tā tas notiek katru mēnesi, un neviena nevaram no tām paslēpties vai izlikties, ka tas nenotiek, bet uz šo procesu paskatīties cieņpilni un priecāties, ka tas notiek. Mūsu ķermenis patiesībā dara brīnišķīgu darbu, un mums par to ir jābūt pateicīgām.”

Menstruālās piltuves tiek ražotas no īpaša silikona, un ļoti atšķirīga ir to formas, izmēri, biezums, kā arī pastāv iespēja to izvēlēties atbilstoši savam dzīvesveidam. Izvēloties piltuvi, jāņem vērā arī sievietes vecums un tas, vai viņa ir dzemdējusi.

Laura priecājas, ka viņa sev piemērotāko piltuvi ”notrāpījusi” jau ar pirmo reizi, taču viņa brīdina, ka var gadīties īstās piltuves iegādei veltīt vairāk laika un arī naudas līdzekļu.

”Tas ir ļoti privāti, un sievietei pašai jāsaprot, cik liela ir maksts un attiecīgi, kāds būs ideālās piltuves izmērs,” norāda Laura.

Kas jāzina par menstruālās piltuves lietošanu?

”Pirmais lietošanas knifiņš saistāms ar to, kā sieviete zinās, kad pienācis laiks piltuvi iztukšot. Sākumā paiet viens mēnesis, kamēr tu saproti, kurās dienās, cik intensīva un kāda ir asiņošana.

Es zinu, ka mēnešreižu pirmajās dienās piltuve ir jātukšo biežāk. Iesācējām pirmajās dienās es ieteiktu piltuvīti patīrīt ik pēc dažām stundām,” rekomendē Laura. Uz mēnešreižu beigām intervāls palielinās un piltuvi var iztukšot divas līdz trīs reizes dienā.

Otra svarīgā lieta, ko viņa aicina ņemt vērā, ir piltuves galā esošais puļķītis, ko tomēr neiesaka saīsināt, vismaz ne sākumā, kamēr sieviete apgūst to, kā piltuve ”strādā”.

”Es pusi no puļķīša nogriezu nost, bet iesaku tā nedarīt, jo, kad puļķītis ir maziņš, piltuvi ir grūti saņemt.

Ja es piltuvi pirktu vēl vienu reizi, es izvēlētos tādu, kurai puļķīša galā ir bumbiņa, kas vēl vairāk palīdz piltuvīti izņemt ārā lēnām un prātīgi,” pieredzē dalās Laura.

Dāmas un jaunkundzes viņa brīdina, ka pirmajā reizē piltuves izņemšana var būt ilgāka un sarežģītāka, bet nekādā gadījumā nevajag satraukties, ka tā varētu palikt makstī, jo, līdzko piltuves iekšienē iekļūst gaiss, process kļūst vieglāks.

Pēc katrām mēnešreizēm piltuve ir jānovāra. ”Es sapratu, ka higiēniski un lai labākas sajūtas, patīk viņu novārīt arī mēnešreizēm pa vidu. Kaut vai apliet ar karstu ūdeni un mazliet paturēt tajā,” padomu sniedz Laura.

Laura Arnicāne
Bloga ”Seek the simple” autore

”Ar menstruālās piltuves ienākšanu manā dzīvē, man ir mainījusies attieksme pret savu ķermeni. Zīmīgi, ka, pateicoties piltuvei, ļoti labi var redzēt un vērot savu izdalījumu krāsu un nokrāsu un pamanīt, ja kaut kas nav kārtībā.

Vēl man ir liels prieks, ka esmu atteikusies no jebkādām ķīmiskajām vielām savā ķermenī. Izrādās, paiet gadu desmiti, kamēr ķermenis attīrās no tām ķimikālijām, kas ir salipušas mūsu maksts sienās. Turklāt atšķirībā no tampona piltuve nesausina maksts vidi,” akcentē Laura.

Četru dažādu pakešu vietā viena piltuve

”Ar piltuvi esmu gan peldējusi, gan sportojusi, gan gulējusi. Nav bijis nekādu misēkļu un problēmu. Tas rada sajūtu, ka patiesībā piltuve ir ļoti universāla. Vairs nevajag nakts paketes, dienas paketes un trešajā vai ceturtajā dienā atkal citas paketes. Patiesībā pietiek ar vienu produktu. Vienreiz iegādājies un ar to pietiek,” stāsta sieviete.

Menstruālās piltuves var iegādāties lielajās ”Mēness aptiekās” un veikalā ”SexyStyle”, kā arī pasūtīt internetā. Vidēji piltuves cena ir 15 līdz 20 eiro.

Vairāk par menstruālās piltuves lietošanu uzzināsi arī šajā video.

Video: īsa pamācība piltuves lietošanā

Mēs vairs nelietosim miskasti! Lauras pieredze dzīvot pēc Zero Waste “likumiem”.

Vairāk par Zero Waste lasi Lauras blogā seekthesimple.com!

Foto: Laura un Andris Arnicāni ceļā uz dzīvi bez atkritumiem

TOP komentāri

 • Mmm
  +3 +3 0

  Mmm

  Daļa noteikti neiegādāsies,jo jānovāra,jāiztukšo utt.paketi ieliec,noņem un izmet.neaizdomāsies par atkritumu kalnu,vai ignorēs info ieraduma un sava ērtuma dēļ.es nopirktu,jo ilgtermiņā tas sanāk lētāk,jo man rūp saražotie atkritumi.Paketes un tamponi viennozīmīgi ietekmē mikrofloru.vai silikona piltuve to nedara, 100% pārliecības man nav.silikons arī ir ķīmija.ietekmi mēs jutīsim tieši kā ar paketēm un visu citu, pēc vairākiem gadiem.uz savu bērnu ādas.
 • k
  +1 +1 0

  k

  Tur ir tikai divi izmēri - pirms un pēc dzemdībām. Pats silikona ražojums ir mīksts un pielāgojas ķermenim.
 • Gita
  +2 +1 -1

  Gita

  Es tiešām nesaprotu, kā TUR var iebāzt tamponu, kas npēc savas būtības nevar būt neķīmisks?!??? Pati lietoju tikai paketes, bet ir doma pamēģint ko citu. Tikai kā lai notāpa īsto piltuves izmērēru?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl