Kas ir pelējums, un kā to novērst?

0 Komentāru
Kas ir pelējums, un kā to novērst?
Foto: Flickr.com/Kristopha Hohn

Vecās mūra un paneļu mājās mitrums mēdz būt tik izteikts, ka nepazūd, arī sākoties apkures sezonai, – veļa nežūst, logi noraso, istabas augi nav pat jālaista, jo mitrums no puķupoda neizgaro. Ko darīt, ja pastāvīga mitruma ietekmē mājā sāk parādīties pelējums?

Kas ir pelējums?

To veido mikroskopiskas sēnītes, kas izplatās ar sporām. Tām patīk telpas, kur ilgstoši ir mitrs gaiss. Pelējums visvairāk attīstās uz vēsākajām telpas sienām, proti, ārsienām. Tam patīk arī vietās, kur grūti piekļūt gaisam – uz sienām, pie kurām cieši piebīdītas mēbeles, telpu stūros. Vēl pelējums labprāt iemitinās aiz biezām tapetēm, jo aiz tām sienai nepiekļūst gaiss. Taču arī krāsojums pelējumam ir pa prātam. Jo īpaši, ja izmantotas eļļas krāsas, tāpēc ar tām nevajadzētu krāsot sienas mitrās telpās.

Kā tas rodas?

Pelējums rodas galvenokārt tāpēc, ka telpās nenotiek gaisa apmaiņa. Telpās gaisa mitrumam nevajadzētu pārsniegt 60%. Ja mitruma līmenis ir augstāks, gaiss ir drēgns un mitrs, bet uz aukstākajām telpas virsmām – logiem, ārsienām – kondensējas ūdens pilieni. Daudzās mājās pelējums visbiežāk uzrodas vai pastiprinās pēc tam, kad vecos koka logus nomaina pret jauniem. Protams, jaunie logi ekonomē siltumu un ir nepieciešami, taču, logus mainot, vajag padomāt arī par gaisa ventilāciju. Koka mājās pelējuma cēlonis visbiežāk ir nekvalitatīva siltumizolācija. Nedrīkst sienu vienkārši apsist ar plēvi, jo māja vairs neelpos. Siltumizolācijai jāizvēlas dažāda veida elpojošās difūzās plēves.

Zini!

Lai telpā nerastos pelējums, jāatceras trīs vārdi: vēdināšana, vēdināšana un vēlreiz vēdināšana. Otrs svarīgākais likums – likvidēt mitrumu!

 Jāatrod un jānovērš cēlonis

Nav nekādas jēgas ar dažādiem ķīmiskiem līdzekļiem apstrādāt pelējumu, no jauna kaut ko špaktelēt un piekrāsot, ja netiek novērsts pelējuma cēlonis. Nevajag ticēt reklāmai, ka kāda krāsa, ķīmisks līdzeklis vai aerosols var apturēt pelējumu vai to iznīcināt. Nenovēršot cēloni, kāpēc rodas pelējums, jebkādai virsmas apstrādei būs tikai īslaicīgs efekts, jo pelējums pēc laika atgriezīsies. Tātad vispirms jānosaka pelējuma cēlonis un jānovērš! Iespējams, vainojami logi, kurus nevar atvērt vēdināšanas režīmā (netiek nodrošināta gaisa cirkulācija!). Īpaši pelējumu veicina logi, kas ir nekvalitatīvi ielikti, proti, nav pareizi veikta loga rāmja siltināšana, tāpēc loga ailas iekšpusē ap loga rāmi veidojas kondensāts. Nepietiekami vēdinot, laika gaitā var parādīties pelējums. Lai logus, kas nenodrošina gaisa cirkulāciju, nevajadzētu mainīt pret jauniem, alumīnija, plastmasas vai koka rāmī var iemontēt dabisko gaisa pieplūdes vārstu. Tas sastāv no āra restes, kas neļauj lietum iekļūt telpā, un regulējoša vārsta. Pamācībā norādītajās vietās loga rāmī jāizurbj caurumi un jāpiestiprina ierīce. Labāk darbu uzticēt meistaram. Ir ražotāji, kas šādus komplektus piedāvā iegādāties kopā ar jaunajiem logiem. Cits, biežāk izmantots risinājums – problēmas ar ventilāciju novērš, fasādes sienā iebūvējot gaisa pieplūdes vārstu, kas nodrošina nepārtrauktu gaisa plūsmu. Parasti tos izbūvē izstieptas rokas augstumā fasādē virs logiem, jo šajā vietā telpā gaiss ir siltāks, tāpēc aukstā gaisa pieplūde nav pat īpaši jūtama, jo aukstais gaiss, ieplūstot telpā, sajaucas ar silto gaisu.

Ja pelējums ir tikai vannasistabā

Bieži gadās, ka nekur citur mājā pelējums nav atrodams, bet vannasistabā tas ir. Īpaši tam patīk veidoties ap silikonu, ar ko aiztaisītas šķirbas. Pelējuma likvidēšanai var izmanto kādu no ķīmiskajiem līdzekļiem, kas paredzēti īpaši šiem nolūkiem – piemēram, HG speciālo pelējuma noņēmēju. Līdzeklis jāuzpūš uz pelējuma skartās vietas, kur tas vienā mirklī it kā iznīcina pelējumu. Šā raksta konsultants būvuzņēmējs Edijs Grunsbergs gan uzsver, ka ar to vien nepietiks, – lai arī pēc ķīmiskā pretpelējuma līdzekļa lietošanas rodas iespaids, ka pelējuma vairs nav, pēc laika tas atgriezīsies. Efektīvāks risinājums ir šāds: silikonu, ko skāris pelējums, izgriež, spraugu iztīra, dezinficē, apstrādā ar pretpelējuma līdzekli un tad atkal aiztaisa. Un jāpatur prātā, ka arī vannasistabā, tāpat kā citviet mājā, vispirms jānovērš pelējuma cēlonis un tikai tad jālikvidē sekas. Lai vannasistabā gaiss kaut cik apmainītos, svarīgi, lai telpā būtu atstāta vismaz viena ventilācijas sprauga. “Esmu redzējis pat vannasistabas, kur visapkārt durvju kārbai iestrādāta blīve – gluži kā ārdurvīm,” stāsta meistars Edijs. “Tad pret mitrumu neko nepalīdzēs arī ventilatori. Vislabāk, ja starp durvīm un grīdu ir atstāta aptuveni 1 cm liela sprauga. Cits risinājums – vannasistabai izvēlēties durvis, kurām apakšdaļā iestrādātas restītes gaisa apmaiņai.”

Ko darīt, lai pelējums telpās neveidotos

  1. Ja vecos koka logus nomaina pret plastmasas vai moderniem koka logiem, jāparedz dabiskā gaisa ventilācija – to var iemontēt gan pašos logos, gan fasādē virs logiem.
  2. Telpas regulāri jāvēdina, vislabāk tās caurvējot. Īpaši kārtīgi jāizvēdina no rīta, jo pa nakti cilvēks ar elpu vien izdala 300 mg mitruma. Atceries: jo vēsāka telpa, jo vairāk tajā kondensējas mitrums un biežāk tā jāvedina.
  3. Sākoties vēsākam laikam, telpas jāsilda.
  4. Jānovērš jebkāda iespēja noplūst mitrumam – vannasistabā, virtuvē.
  5. Mēbeles nevajag novietot pie ārsienām un stūros, jo tad sienām nepiekļūs siltais gaiss.
  6. Ja telpās žāvē veļu, tās vairāk jāvēdina.
  7. Ja telpās mitrums ir tikai īslaicīgi – pirms apkures sezonas sākšanās vai tūlīt pēc tās beigām –, izmantojams kāds jaudīgāks elektriskais gaisa sausinātājs.
0 Komentāru