Kas ir bezglutēna diēta, un kāpēc tā nepieciešama?

Komentāri
Kas ir bezglutēna diēta, un kāpēc tā nepieciešama?
Foto: Flickr.com/Cassidy

Pasaulē savu uzvaras gājienu sākusi bezglutēna diēta, kuras nepieciešamību kultivē veselīga dzīvesveida piekritēji. Kas tad īsti ir šis glutēns, ko aizvien vairāk cilvēku mēģina izskaust no savas ikdienas ēdienkartes? Konsultē Ieva Smilga uztura speciāliste Guna Rijkure

Glutēns, ko latviskotajā variantā pazīstam kā lipekli, ir pilnībā dabīga viela, kas visvairāk sastopama kviešos, rudzos, miežos un tritikālē (kviešu un rudzu krustojums). Tā ir olbaltumviela, kas atrodama gan pašos graudos, gan šo graudu izstrādājumos, piemēram, miltos, līdz ar to visi produkti, kas gatavoti no miltiem vai miltu izstrādājumiem, satur glutēnu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Stāsts par celiakiju

Vadoties pēc tautas parunas viss kas dabīgs, nav kaitīgs, šķiet, ka ar šo stāsts par glutēnu itin mierīgi varētu beigties. Tomēr tik vienkārši tas nav. Mūsdienās aizvien biežāk cilvēkus piemeklē slimība, kas pirms vairākiem simtiem gadu bija milzīgs retums – glutēna nepanesība jeb celiakija. Uztura speciālisti skaidro, ka tā ir ģenētiska, gastroenteroloģiska slimība, kad glutēns zarnās netiek sašķelts un organisms pret to izstrādā imūnvielas. Šā sarežģītā procesa laikā tiek bojāta slimnieka zarnu gļotāda. Celiakija ir neārstējama slimība, kas var parādītes gan agrā bērnībā, gan jau pieaugušam cilvēkam. Tā var gadiem ilgi slēpties un parādīties dzīves posmā, kad esam visvairāk nogurdināti vai stresa pārņemti, un no šā brīža tā vairs nekur nepazudīs, bet atgādinās par sevi pēc katras reizes, kad uzturā tiks uzņemti graudaugi vai citi glutēnu saturoši produkti. Pirmie mēģinājumi dziļāk pētīt celiakiju sākušies 19. gadsimta beigās, un jau tad tika atklāts, ka vienīgais efektīvais veids, kā pacientiem likt justies labāk, ir stingra diēta. Līdz mūsdienām nekas daudz nav mainījies un bezglutēna diēta ir efektīvākais veids, kā mazināt slimības izraisītās sekas, kas katram slimības skartajam var izpausties citādāk – vienam tas būs uzpūties vēders vai aizcietējumi, svara zudums vai anēmija, citam – izsitumi, čūlas. Vēl kādam – neauglība vai vēzis, bet tipiskākā pazīme – hronisks nogurums, kad ķermenis nespēj pilnvēr­tīgi funkcionēt, jo netiek uzsūktas visas barības vielas.

Glutēns – ne labs, ne slikts

Tieši celiakijas dēļ varētu šķist, ka glutēns ir slikts un ka no tā nepieciešams izvairīties. Tomēr tā nav. Uztura speciālisti atzīst, ka, ja ar veselību viss kārtībā, glutēns neko sliktu nodarīt nevar, un šādā gadījumā diēta bez glutēna ir visai nepraktiska – ierobežojumi ir vērā ņemami. Lai atbrīvotos no dažiem kilogramiem un mazinātu celulītu, nav jāatsakās no glutēna – pietiek vien no ēdienkartes izsvītrot rauga maizi, balto miltu izstrādājumus, bulciņas un lieku reizi aiziet pasportot. Savukārt, ja nolemsi pilnībā atteikties no glutēna, arī tas neko sliktu organismam nenodarīs. Bet ar noteikumu, ja pietiekamā daudzumā uzturā lietosi gaļu un dažādas zivis. Pats par sevi glutēns nav bīstams un nav arī brīnumlīdzeklis, kas būtu izdalāms no konkrētā produkta un lietojams kā vitamīns vai pārtikas piedeva. Organisms nepieciešamās vielas iegūst, lietojot nevis pašu glutēnu, bet konkrētus glutēnu saturošos produktus – kviešus, rudzus, miežus, kuros galvenokārt ir saliktie ogļhidrāti, šķiedrvielas, B grupas vitamīni, kas mūs nodrošina ar enerģiju visas dienas garumā.

Kas liecina par celiakiju

Slimība var izpausties ļoti dažādi – regulāri uzpūties vēders, aizcietējumi, caureja, krampji, sāpes zarnās, izsitumi, čūlas, svara zudums. Vistipiskākā pazīme – hronisks nogurums. Ja tev ir aizdomas par glutēna nepanesību, pamēģini 7–10 dienas ievērot diētu bez glutēna (meklē nākamajā lappusē). Ja pašsajūta uzlabojas un simptomi pēkšņi pazūd, iespējams, tev ir celiakija. Lai par to pārliecinātos, dodies pie gastroenterologa uz smalkākām pārbaudēm.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl