Kāpēc mēs draudzējamies ar bijušajiem?

Komentāri
Kāpēc mēs  draudzējamies ar bijušajiem?
Foto: Flickr.com/Roxanna Salceda

Mēs jau sen vairs neesam pāris, tomēr reizēm sazvanāmies vai satiekamies. Kādēļ mēs uzturam šīs attiecības, un vai ir labi draudzēties ar bijušajiem? 

Konsultē psihoterapeite Ginta Ratniece.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Šķiroties mēs šķiramies gan no otra cilvēka, gan arī no visām saistībām, kas piemīt kopdzīvei. Ne velti, esot šķirtas, bez partnera, nereti jūtamies ievērojami labākas, sev tīkamākas nekā pārī. Mums nav vairs, ar ko cīkstēties, sacensties, no kā pieprasīt, uz ko dusmoties un apvainoties. Tomēr, kad paiet laiks un šķiršanās pieredze pārstāj būt sāpīga, mēs pat varam otrā no jauna ieraudzīt to, kādēļ šis cilvēks tik ļoti patika, kādēļ bijām kopā. Ja attiecībām reiz piemita emocionāla un garīga tuvība, ja mums bija kopīgas intereses, visticamāk, ir iespēja saglabāt draudzību. “Šīm attiecībām vairs nav fiziskās tuvības aspekta, bet, manuprāt, spēja saglabāt draudzību ar bijušajiem partneriem ir vērtība un liecina par emocionālo inteliģenci,” uzskata Ginta Ratniece. Ja pret bijušajiem partneriem joprojām jūtam riebumu, nepatiku vai aizvainojumu, ir vērts pakāpeniski tomēr tikt ar šīm jūtām skaidrībā, iespējams, pēc laika aprunājoties ar bijušo partneri, lai šo jūtu smagums netraucētu esošajām attiecībām un mums pašām.

Parasti attiecību sākumposmu saista ar pārlieku idealizēšanu, tomēr mēs mēdzam otru ieraudzīt ļoti rožainā gaismā arī pēc šķiršanās. Ginta Ratniece to saista ar mūsu psihes spēju izgaismot informāciju, kas mums tobrīd ir būtiskāka. “Tas ir veids, kā psihe cenšas mūs pasargāt no grūtām emocijām,” saka psihoterapeite. “Ir cilvēki, kuri pēc šķiršanās saskata bijušajā partnerī tikai slikto, ignorējot visu labo, kas nenoliedzami arī bijis. Kad iestājas nožēlas posms, tiek izcelts viss labais un ignorēts sliktais. Tomēr arī tā ir realitātes sagrozīšana. Vienmēr vērts paturēt prātā, ka cilvēki šķiras, jo tam ir bijis nopietns iemesls,” saka Ginta Ratniece.

Pagātne pamostas jaunās attiecībās

Katrās jaunās attiecībās, kas mums ir pēc šķiršanās, pēc pirmā iemīlēšanās posma mēs ienesam visu to bagāžu un pieredzi, kas uzkrāta iepriekšējās attiecībās – visus neatrisinātos konfliktus, greizsirdību, ja tāda bijusi. “Zinu, ka viņš mani nekrāpj, bet es bieži pārbaudu viņa telefonu, jo iepriekšējās attiecībās tiku vairākkārt krāpta,” par savu pieredzi stāsta trīs bērnu mamma Zane (32). Viss neatrisinātais no jauna tiek izspēlēts jaunās attiecībās. Tāpēc var teikt, ka attiecības un to ietekme turpinās arī pēc šķiršanās, kad vairs neesam pārī. Viens no nebūt ne vienkāršākajiem pārbaudījumiem ir attiecības starp šķirtiem bērnu vecākiem. Pat ja viņi savas tuvības laikā nekad nav bijuši draugi un viņiem nav nekā kopīga, pat ja viņi izšķīrušies ar naidu, attiecības turpinās mūža garumā. Arī tad, ja vecāki nekad vairs netiekas un neredzas ar saviem bērniem, mūsos vienmēr paliek attieksme un emocijas pret otru un viņa rīcību.

Nepareizi tulkota aizrautība ar dzīvi

Everita (35), kurai nav bērnu, ar savu bijušo draugu apspriež visus jauno attiecību emocionālos sīkumus, kopā pavada laiku un apmeklē pasākumus. “Esot attiecībās, mums bija daudz strīdu. Pēc visa, kas kopā pārdzīvots, esam kļuvuši labākie draugi,” apgalvo Everita. Ginta Ratniece ir pārliecināta, ka draudzība starp vīrieti un sievieti ir iespējama un šajās attiecībās var nebūt nekā seksuāla. “Eross – tā nav tikai seksualitā- te,” norāda Ratniece. “Eross ir aizrautīga interese par dzīvi, par dzīvošanu. Par jebko šajā dzīvē. Arī saruna var tā saviļņot, ka pēc tās vēl ilgi jūtamies piepildītas, uzlādētas. Lai saprastu, kas ar mums īsti notiek, liela nozīme cilvēka emocionālai inteliģencei. Jo tā zemāka, jo vairāk cilvēks šo dzīves enerģiju interpretē kā seksuālu interesi, seksualizējot attiecības, kurās patiesībā nav nekā erotiska,” saka psihoterapeite. Tieši mūsu maz izkoptā un neapzinātā spēja nošķirt erosa enerģijas nianses liek iedomāties, ka esam iemīlējušās savā priekšniekā, autoinstruktorā vai kolēģī, ar kuru ir interesanti sarunāties. “Ir vērts paturēt prātā, ka interese un aizrautība bieži vien nav ne iemīlēšanās, ne seksuāla vilkme. Tā ir pārāk vienkāršoti tulkota aizrautība ar dzīvi,” saka Ginta Ratniece.

Attīstībai ir nepieciešama brīvība

“Mums ar bijušo draudze- ni ir ļoti labas attiecības – mēs sazvanāmies, dažkārt aizejam pusdienās. Man ir interesanti būt ar viņu kopā. Bet es apzinos, ka manai esošajai draudzenei šīs attiecības nepatīk un šķiet apdraudošas. Rezultātā es tās slēpju,” saka Rihards (37), tēvs diviem bērniem, kas dzimuši esošajās attiecībās. Ir dzirdēta citu cilvēku pieredze, kur esošais partneris pieprasa pārtraukt draudzīgas attiecības ar bijušajiem partneriem.  Viena partnera ilgstoša neapmierinātība ar otra rīcību agri vai vēlu beigsies ar pārmaiņām.
“Pārī problēma nekad neattiecas tikai uz vienu no tās locekļiem. Tā ir abu problēma,” uzsver Ginta Ratniece. Viņa piemin Vācijas kolēģu izstrādātu pāru diagnosticēšanas instrumentu, kas uzskatāmi parāda riska zonas divu cilvēku savienībā. “Uzvelciet apli ar četrām bultām, kuras iet katra uz savu debespusi. Pieņemsim, ka ziemeļos ir autonomija, dienvidos – atkarība, rietumos – pieņemšana, mīļums, austrumos – agresivitāte, dusmas. Jebkurš cilvēks šajā aplī var atrast vietu. Bieži vien cilvēku koordinātas pārī ir ļoti atšķirīgas. Ja vienam ir izteiktāka vajadzība pēc neatkarības, bet otram pēc ciešas tuvības un atkarības, tas iezīmē konfliktu, kas pārim būs jārisina. Ja abiem ir līdzīga vajadzība pēc pieskārieniem un pieņemšanas, viņi veiksmīgāk spēs to risināt nekā tie, starp kuriem dominēs cīņa par varu, agresivitāte un kontrolēšana,” norāda psihoterapeite. Un uzsver – cilvēku attīstībai ir nepieciešama brīvība un viens cilvēks nekad nevarēs apmierināt visas otra vēlmes, fantāzijas un vajadzības.

Draugus vieno līdzīgs DNS

“Vairākus mēnešus esot jaunās un labās attiecībās, es vēl ilgi un bieži naktīs redzēju savu bijušo draugu. Sapņos bijām emocionāli tik tuvi! Meklēju izskaidrojumu šiem sapņiem un neko prātīgāku nevarēju secināt, vien ļoti ezoteriski – droši vien esam dvēseles radinieki. Pagājuši daudzi gadi, kopš mēs neesam kopā, sapņos es viņu vairs neredzu, bet mēs joprojām esam draugi un, manuprāt, arī dvēseles radinieki,” saka Laila. Amerikāņu zinātnieki atklājuši, ka draugiem patiesi piemīt zināma radniecība, jo to DNS ir gandrīz tādas pašas kā ceturtās pakāpes brālēniem un māsīcām. Tomēr Ginta Ratniece aicina netulkot sapņus burtiski. Dažkārt, kad šķiršanos vērtējam kā sliktu, mēs sapnī varam redzēt, ka esam kopā labās, tuvās attiecībās vai ka izšķiramies cieņpilni un spējam sarunāties. Tā psihe cenšas līdzsvarot negatīvo pieredzi, ko esam ieguvušas realitātē. Dažkārt sapņi par bijušajiem draugiem ietver sevī simbolu, ar ko šīs attiecības mums asociējas. Bet dažkārt psihe uzvedas kā veca ome, kas dzīvo savās jaunības dienu atmiņās un atceras reiz bijušo kā nupat notikušu. “Lai gan apkārtējā vide un apstākļi jau labu laiku ir mainījušies, mūsu psihe mēdz vēl kavēties vakardienā,” saka psiholoģe. Dažkārt bijušie partneri, piedzīvodami bagātinošu draudzības fāzi attiecībās, no jauna sanāk kopā, lai veidotu pāri, bet tas jau atkal ir jauns un cits stāsts, kur draugi uzņemas daudz plašāku pienākumu loku par kopīgu interešu dalīšanu.

Lasi vēl