Kad sporta zālei pietrūkst laika jeb veselības formula vienmēr steidzīgajiem

Komentāri
Kad sporta zālei pietrūkst laika jeb veselības formula vienmēr steidzīgajiem
Foto: publicitātes foto

Aktīvajā ikdienā nereti pietrūkst laika ne vien aktuālo darbu paveikšanai un kopā būšanai ar ģimeni, bet otrā plānā tiek novirzītas arī rūpes par veselīgu un aktīvu dzīvesveidu. Pusdienas steigā, sātīgas vakariņas, pārēšanās un našķošanās starp ēdienreizēm – šie ir tikai daži no ”grēkiem”, kuriem saskaņā ar Rimi ēšanas un veselīga uztura paradumu pētījumu Kā ēd Latvijā? ļaujas iedzīvotāji. Kā gudri plānot ēdienkarti un uzturēt sevi formā, ja sporta zāles apmeklējums jau kuro reizi tiek atlikts, skaidro Rimi gardēde un uztura speciāliste Inga Pūce, kā arī fitnesa treneris Kārlis Birmanis.

Maltītes kā rūpīgi plānots process

Noteikumi ir būtiski it visās dzīves jomās. Arī domājot par uzturu, jāpievērš uzmanība ne tikai tam, ko ēdam, bet arī – kā ēdam. Svarīgi ievērot intervālus starp ēdienreizēm, bet sātīgākās maltītes ieturēt pa dienu nevis vakarā. Uztura speciāliste Inga Pūce novērojusi, ka īpaša uzmanība veselīgam un sabalansētam uzturam tiek pievērsta tad, ja ģimenē aug mazulis. Taču arī tad par prioritāti tiek izvirzīta bērna, ne visas ģimenes ēdienkarte. Tomēr jāatceras, ka visbiežāk tieši sieviete ir tā, kura gatavo maltīti visai ģimenei un tiešā veidā rūpējas par tās veselību. Tas, cik daudz sāls vai cukura uzņems bērni, no kādiem produktiem tiks gatavotas maltītes, cik bieži tiks ieturētas siltas ēdienreizes, būtiski ietekmēs katra veselību. Tāpēc zināšanām par veselīgu uzturu un interesei par sabalansētām maltītēm ģimenes pavarda turētājai ir jāpievērš īpaša uzmanība.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Brokastis – dienas nozīmīgākā ēdienreize

No rīta jāpaspēj laicīgi uz darbu, tāpēc brokastīm neatliek laika, pusdienās ieplānota tikšanās, tāpēc tās tiek ieturētas turpat pie datora. Bet garās dienas beigās neilgi pirms gulētiešanas tiek ēstas sātīgas vakariņas. Uztura speciāliste Inga Pūce vērš uzmanību uz nepareizi plānotām ēdienreizēm, kas sagādā raizes un arī liekā svara problēmas lielai daļai Latvijas iedzīvotāju. Eksperte mudina par vienu no dienas nozīmīgākajām ēdienreizēm padarīt brokastis un rūpēties, lai tajās tiktu uzņemts galvenais enerģijas avots – saliktie ogļhidrāti – maizes, putras un citu cieti saturošu produktu veidā.

Saki ”nē” sātīgām vakariņām

Ja pusdienas ir ieturētas steigā vai nav ēstas vispār, nav jābrīnās, ka vakariņās vēlamies ko sātīgu. Tāpēc nereti vakara ēdienreize izvēršas par īstiem ”svētkiem”, galdā ceļot sātīgus gaļas ēdienus. Uztura speciāliste Inga Pūce norāda, ka vakariņās vēlams uzņemt šim diennakts laikam piemērotākos produktus, jo šajā posmā cilvēka ķermenī pārtikas sagremošanas potenciāls ir salīdzinoši zems. Vakarpusē jāēd graudaugi, dārzeņi un piena produkti. Savukārt dzīvnieku un augu valsts olbaltumvielu produktus vēlams atstāt pusdienu reizei, jo organismam nepieciešams ilgāks laiks, lai tos sagremotu.

Reizi nedēļā našķojies pēc sirds patikas

Saldumi garšo visiem – kā lieliem tā maziem. Tomēr tiem nevajadzētu kļūt par ikdienas uztura sastāvdaļu. Inga Pūce aicina kontrolēt našķu un ātro uzkodu daudzumu. Viltīgs veids, kā samazināt uzņemto kārumu apjomu, ir izvēlēties vienu konkrētu nedēļas dienu, piemēram, brīvdienu, kad ne tik veselīgos gardumus  ēst ”cik vien vēderā lien”. Savukārt pārējās nedēļas dienas no našķiem starp ēdienreizēm atturēties. Vienā piegājienā noteikti iespējams apēst daudz mazāku neveselīgo produktu apjomu, nekā uzņemot tos visas nedēļas garumā.

Veido sezonālu ēdienkarti; ziemā biežāk izvēlies siltus ēdienus

Plānoti pirkumi un nepieciešamo produktu saraksts ļaus ietaupīt ne tikai laiku, bet arī naudu. Savukārt pārdomāta ēdienkarte ļaus uzlabot visas ģimenes veselību. Plānojot maltītes vēlams ievērot sezonalitāti arī pārtikas produktu izvēlē. Rudens un ziemas maltītēs labāk iekļauj siltus un nedaudz treknākus ēdienus nekā vasarā vai pavasarī. Neaizmirsti arī par dažādām saknēm, kas lieliski garšos zupās, sautējumos, kā arī ceptā vai grilētā veidā. Papildu siltumu radīs arī ēdienam pievienotas asās garšvielas – ķiploki, mārrutki, sinepes, pipari, kanēlis, ingvers un citas. Savukārt ziemā tik nepieciešamo šķidrumu uzņem silta ūdens un tēju veidā, protams, kontrolējot cukura daudzumu.

Izkustini ne tikai prātu, bet arī ķermeni

Foto: publicitātes foto

Foto: publicitātes foto

Lai arī ikdienas ritms prasa nemitīgu koncentrēšanos, skrējienu starp darbu un mājām, un šķietami visu laiku esam kustībā, nereti lielu daļu dienas tomēr pavadām sēžot pie datora vai kādā no transportiem. Tāpēc fitnesa treneris Kārlis Birmanis mudina ik dienu sekot līdzi tam, lai ar ēdinu uzņemtās kalorijas tiktu lietderīgi liktas lietā. Lielisks palīgs aktivitāšu kontrolēšanā ir mūsdienu tehnoloģijas – īpašas aplikācijas, kas seko līdzi ikdienas aktivitāšu līmenim, brīdina, ja pārāk ilgi esam bijuši mazkustīgi, skaita aptuveno enerģijas patēriņu un sniedz rekomendācijas, kā uzturēt sevi pēc iespējas labākā formā. Tāpat treneris mudina pēc iespējas biežāk iet kājām un izkustēties pēc katras ēdienreizes – kaut vai izvedot pastaigā suni vai sagrābjot lapas pagalmā.

Visus uztura speciālistes un fitnesa trenera padomus uz savas ādas apņēmušās izbaudīt trīs sabiedrībā zināmas ģimenes. Līdz pat 23. oktobrim Armanda Simsona, Ingas Akmentiņas–Smildziņas un Jevgenijas Šafranekas ģimenes pieņēmušas Rimi izaicinājumu ēst un dzīvot veselīgi. Nedēļas garumā ģimenes īpašu uzmanību pievērš savam uzturam, analizē ēšanas un sportošanas paradumus, lai kopīgi ar ekspertiem atrastu savas ģimenes ”veselības formulu”.

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl