Kā pasargāt sevi un bērnu no encefalīta

Komentāri

Ērces ir viena no tām dabas radībām, kas var sagādāt pamatīgas nepatikšanas, tāpēc būtu svarīgi laikus sevi pasargāt no encefalīta, ko pārnēsā šis kukainis.

”Encefalīts būtībā ir neiroinfekcija. Kā zināms, tās ierosinātājs ir ērču pārnēsāts vīruss, kas rada izmaiņas galvas un muguras smadzenēs,” skaidro Bērnu slimnīcas infektoloģe Dace Zavadska, “tai ir raksturīgas divas fāzes jeb viļņi. Parasti pirmajā vilnī ir tikai temperatūra vai drudzis un gripai līdzīgi simptomi. Parasti, ja neesam redzējuši piesūkušos ērci, neiedomājamies, ka tas varētu būt encefalīts. Pēc nedēļas vai divām seko otrais vilnis, kad parādās temperatūra un neiroloģiskie simptomi. Tas var būt meningīts, encefalīts, arī meningoencefalīts. Tās var būt arī dažādas perifēras neiropātijas – kustību traucējumi, ēšanas traucējumi, daudz un dažādas ļoti nepatīkamas neiroloģiskas izmaiņas, kas var būt paliekošas.”

“Lai pasargātos no slimības, rekomendējam vakcināciju. Turklāt to var darīt visu gadu. Kādreiz to ieteica darīt gada aukstajos mēnešos, taču zinātne un prakse ir pierādījusi, ka to var un vajag darīt visu gadu. Tiem pacientiem, tostarp bērniem, kas līdz šim nav saņēmuši nevienu vakcīnas devu pret encefalītu, tomēr rekomendējam veikt vakcināciju līdz brīdim, kad ērces ir sastopamas dabā,” skaidro Dace Zavadska. Dodoties dabā, maza bērna ķermeņa atklātas vietas var iesmērēt, piemēram, ar krustnagliņu eļļu, kas ir dabīga un nekaitēs mazam bērnam.

Vakcinācija bērniem ir ieteicama no gada vecuma. “Uzsākot vakcināciju, nepieciešamas trīs devas. Viena deva – četru nedēļu intervāls, tad seko otra deva. Tad 9-10 mēnešu intervāls, un tad jāsaņem trešā deva. Pēc tam nākamā deva jāsaņem pēc trim gadiem, un tad ik pēc pieciem gadiem nepieciešams vakcinēties līdz 65 gadu vecumam. Tomēr zinātne ir secinājusi, ka cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma antivielu daudzums strauji sarūk, tāpēc ieteicams pāriet uz trīs gadu vakcinācijas periodu,” skaidro Dace Zavadska.

Latvijā 25 novados, kur ērču aktivitāte un inficētība ir visaugstākā, bērniem vakcinācija pret ērču encefalītu šogad ir par brīvu – to apmaksā valsts. Lai saņemtu vakcīnu, bērna dzīves vietai ir jābūt deklarētai kādā no šiem novadiem. Pašu vakcināciju iespējams veikt novada vakcinācijas nodaļā, konsultējoties ar ģimenes ārstu. Tomēr neatkarīgi no tā, būtu svarīgi ērci pēc iespējas ātrāk noņemt no ķermeņa. Turklāt izdarīt to pareizi. “Ērce būtu jānoņem vesela, pēc iespējas ātrāk. Nevajadzētu ērcei neko virsū pilināt, nelikt sviestu, spirtotus šķidrumus, norāda Dace Zavadska.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl