Jūras veltes veselībai

Komentāri
Jūras veltes veselībai

Speciālisti apgalvo, ka jūras produktu mī­ļotāji retāk pakļauti dažādām saslimšanām, jo šīs delikateses nodrošina organismu ar vi­sām nepieciešamajām uzturvielām. Jūras ūdens pats par sevi ir bagāts ar minerāl­vielām, tāpēc dzīvnieki, kas tur mīt, uz­ņem se­vī visas šīs bagātības un tālāk tās nes mūsu galdā. Pierādīts, ka barības vielas, ko satur jū­ras veltes, veicina izdziedinā­šanos no dau­dzām slimībām un pat novērš to raša­nos.

Jūras velšu vērtība ir viegli izmantojamās olbaltumvielās, mikroe­lementos un taukskābēs. Salīdzinājumā ar gaļu, jūras veltes ir baro­jo­šākas, bet figūras uzturēšanai tās ir nepiecieša­mas, jo neļauj taukiem un ogļhidrātiem uz­krā­ties tur, kur tas nav vajadzīgs.

Ja jūs iekļausiet jūras veltes savā ikdienas uzturā, tās palīdzēs uzturēt normālu sirds darbību, jo sirdij nepieciešamas poline­pie­sātinātās taukskābes, ko satur jūras produkti.

Kalmāri 

Šis ir īsts pilnvērtīgu ol­bal­tum­vielu, neaizvietojamu aminoskābju avots. Tie satur B grupas, C, E, PP vitamīnus, minerāl­vielas: jodu, dzelzi, kobaltu, varu, niķeli, man­gānu un labo holesterīnu. Kalmāru lietoša­na veicina gremošanas sulu aktīvu izdal­īšanos.

Garneles

Garneles satur pilnvērtīgas olbaltum­vie­las, omega-3 taukskābes, B gru­pas, A, E, D vitamīnus, kalciju, jodu, tiamīnu, riboflavīnu, nātriju, kāliju, magniju, fosforu, dzelzi, man­gānu utt. Ļoti zemais tauku saturs un tas, ka tās nesatur cukuru, garneles padara par di­ētisku produktu. Garneles satur arī B12 vita­mīnu, kas veicina hemoglobīna izstrādi un ir nepieciešams nervu sistēmas darbībai.

Lašu dzimtas zivju sarkanie ikri

Tie ir bagātīgs vitamīnu A, D, E, F, kā arī dažādu minerālvielu avots. Sarkanie ikri satur omega-3 taukskābes, kas tik nepieciešamas pie smadzeņu veidošanās augļa attīstības sākumstadijā, bērnu un pusaudžu attīstībai, kā arī pieaugušajiem. Tie veicina holesterīna lī­meņa samazināšanos asinīs un mazina risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām.

Storu dzimtas zivju melnie ikri

Tie ir ba­gāti ar olbaltumvielām, vitamīniem A, E, D un citiem organiskiem savienojumiem, kas nepieciešami organisma un ādas šūnu nor­mā­lai attīstībai un asins­spiediena normali­zēšanai. Satur fosforu, sēru, silīciju, kāliju, kalciju, magniju, cinku, dzelzi, jodu, man­gā­nu, kā arī omega-3 taukskābes.

Krabji

Krabju gaļa satur ap 20% olbal­tumvielu, kā arī ir vitamīnu E, B12, cinka, fosfora, kālija, kalcija, dzelzs, lecitīna avots. Krabju lietošana uzturā stiprina imunitāti, bet polinepie­sātinātās taukskābes ma­zina ris­ku saslimt ar sirds un asinsvadu slimī­bām. Daudzi jo­pro­jām naivi do­mā, ka no krabju gaļas ir gata­votas tik populārās krabju nūji­ņas, bet tas nebūt tā nav. Šis produkts ir tikai krabju gaļas imi­tācija, kas sastāv no speciāli pārstrādātas zivju gaļas.

Mīdijas

Šīs jūras veltes bagātas ar E vitamīnu, kas vei­ci­na veselīgu sejas krāsu. Mī­dijas satur daudz cinka, tāpēc daudzi speciālisti uzskata, ka tās var uzskatīt par dabīgu “viagru”. Mīdijas uzlabo vielmaiņu, stipri­na imunitāti, tās iesaka ēst pie daudzām asins slimībām. Tajās ir vairāk olbaltumvielas kā liello­pu gaļā un zivīs. Tās satur D, E un B grupas vitamīnus, fosforu, dzelzi, minerālsāļus, polinepie­sā­ti­nā­tās taukskābes. Beļģijā at­rodas pasaulē vienīgā “mīdiju birža”, kur katru gadu augusta beigās notiek Mīdiju diena.

Omāri

Omārus ieteicams ēst ziemā un vēlā rudenī, lai uz­mun­drinātu imunitāti pirms sa­auk­stēšanās epidēmijas un vīrusu infekcijām, bet gada siltākajos mēnešos tie ir lielisks anti­ok­si­dan­tu avots, kas neļauj jūsu organismam novecot pirms laika. Omāri bagāti ar ol­bal­tum­vielām un tādiem mikroele­mentiem kā varš, kālijs, cinks.

Mencu aknas

Kad cilvēki vēl neko ne­­zināja par vitamīniem, senie ārsti izmantoja mencu aknas, lai ārstētu daudzas slimības. Mencu aknu vērtību savos traktātos pieminēja jau senais zinātnieks Avicenna. Viņš tās ieteica ēst cilvēkiem, kuriem zuda redzes asums, kas sakrīt ar mūsdienu medicīnas viedokli. Men­cu aknas satur daudz A vitamīna, kas pa­līdz saglabāt normālu redzi. Tas pats vitamīns palīdz saglabāt arī stiprus zobus, kuplus matus un gludu ādu.

Ārsti ievēroja, kad ar reimatismu un dažā­dām artrozēm slimie cilvēki uzturā lieto mencu aknas, tad viņu stāvoklis uzlabojas, jo tajās atrodas vielas, kas stiprina locītavas un liek šķēršļus to deformācijām. Arī lūzumi cilvēkiem, kuri uzturā lieto mencu aknas, sadzīst ātrāk. Tas notiek tāpēc, ka mencu aknas satur daudz kalcija un D vitamīna.

Mencu aknas ieteicamas arī cilvēkiem, kuri cieš no osteoporozes. Tās iesaka lietot uzturā visiem, kuriem ir liela fiziska slodze, sportistiem. Ja bērns ātri aug, mencu aknas pa­līdz izvairīties no kalcija trūkuma.

Mencu aknas satur arī cinku, fosforu, nātriju, magniju, kāliju, jodu, varu un dzelzi. Varš palīdz organismam cīnīties ar iekaisuma procesiem, dzelzs nepieciešams hemoglobīna līmeņa paaugstināšani.

Vitamīnu trūkumu organismam pilnībā kompensē 30-40 g mencu aknu dienā. Mencu aknas satur arī heparīnu, kas lielu labumu dod cilvēkiem, kas cieš no pastiprinātas asins recēšanas, jo normalizē šo procesu.

Vecāka gadagājuma cilvēkiem mencu aknas būtu jālieto Alchei­mera slimības pro­filaksei un cilvēkiem, kas cieš no sirds arit­mijas, jo tajās ir daudz omega-3 taukskābju.

Turklāt visas šīs vērtīgās īpašības mencu aknas saglabā arī pie konservēšanas.

Jūras kāposti

Pirmie, kuri ievēroja jū­ras kāpostu vērtīgās īpašības, ir Senās Ķīnas iedzīvotāji — viņi veiksmīgi izmantoja to uni­kālās īpašības, lai atgūtu spēkus pēc smagām slimībām, kā arī lai palielinātu or­ganisma darba spējas. Cilvēkiem, kuri vēlas atbrīvoties no liekā svara, ieteicams iekļaut jūras kāpostus ikdienas uzturā.

Āzijā un Tālajos Austrumos jūras kāpostus izmantoja, lai ārstētu augšējo elpošanas ceļu saslimšanas; kaltēti jūras kāposti spēja aizstāt sāpes mazinošus preparātus, bet cilvēkiem, kuri cieš no sirds išēmiskās slimības un vai­rogdziedzera darbības traucējumiem, tie ir lielisks profilaktisks līdzeklis.

Lai papildinātu pieauguša cilvēka vaja­dzības pēc joda, pilnīgi pietiek ar 30 g dien­­naktī. Turklāt jūras kāposti spēj samazināt arī holesterīna līmeni asinīs, tāpēc laminārijas ieteicamas cilvēkiem, kas cieš no atero­skle­rozes, hipertonijas, sirds išēmiskās slimības.

Par laminārijām nevajag aizmirst arī cilvē­kiem, kuri strādā kaitīgos darba apstākļos. Tās palīdz attīrīt organismu no radionuklīdiem, izvada no organisma kaitīgās vielas, smago metālu sāļus un toksīnus.

Cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar regu­lā­ru zarnu trakta iztukšošanu, jūras kāposti ieteicami kā viegls caurejas līdzeklis. Tie ir bagāti ar dažādiem vitamīniem, tāpēc ietei­cami imunitātes uzturēšanai gripas epidēmijas un citu vīrusu slimību epidēmijas laikā.

Lasi vēl