Ieskaties Latvijas “Pēdējās raganas” pierakstos!

Komentāri
Ieskaties Latvijas “Pēdējās raganas” pierakstos!
Foto: Skaties.lv

Kādā intervijā ar akadēmiķi Jāni Stradiņu tika minēts, ka pie viņa tēva, profesora Paula Stradiņa, ir strādājusi kundze Marija Fērliņa, kura tikusi mīļi dēvēta par Latvijas ”Pēdējo raganu”. Skaties.lv rokās ir nonākuši unikāli Marijas Fērliņas apkopoti materiāli, kuros Tev piedāvājam iespēju nedaudz ielūkoties.

Marijas kundze nodarbojās ar senās tautas dziedniecības izpēti. Viņa pati ļoti labi pārzināja, kad un kādas zālītes jāvāc, un kuras tējas jālieto konkrētu slimību gadījumos. Fērliņa devās izbraukumos pa dažādiem Latvijas pagastiem, aptaujāja jau ļoti cienījama vecuma cilvēkus, kuri savā pagastā un tā apkārtnē izslavēti kā dziednieki un vārdotāji. Marija pierakstīja viņu stāstīto, uzzināja vēl nekur neizpaustas tautas dziedniecības metodes, un kādas zāļu tējas der katrai slimībai. Par katru, kurš piekrita ar Mariju runāt, viņa vispirms ievāca ziņas par pašu runātāju. Mūsdienās šīs ”pazīmes” var izraisīt nelielu smaidu, taču toreiz – raksturojot pašu dziednieku, tās bija ļoti zīmīgas. Fērliņas pieraksti datēti ar 1947. gadu.  Lūk, pāris dziednieču portreti.

Margarieta un Ieva

foto: Skaties.lv

foto: Skaties.lv

Margarieta Veldums (92 gadi)

Redz labi. Dzird labi. Veci zobi, tikai nodiluši. Dzimusi Priekules pagastā. Precējusies 22 gadu vecumā. Divu dēlu māte. Nav slimojusi.

Margarietas stāsts

Ziedus lasījām ap Jāņiem, lapas – pavasarī un rudenī. Ziedus un lapas žāvējām pavēnī, saknes un ogas saulītē. Zāļu tējas nedrīkst vārīt. tik uzlej verdošu ūdeni un noliek siltumā ievilkties. Zāles ieliek pudelē un uzlej špirktu, pudeli aizprapē un noliek saulītē. Tā jāļauj ievilkties kādu mēnesi. Stipras zāles skaitījās pa deviņi kopā.

Margarietas stiprās zāles

Deviņvīru spēks

Ozola lapas

Melnās kadiķu ogas

Vilka būkas (mežrožu augļi)

Bulduriņa sakne

Meža pipars

Ķimenes

Vērmeles

Pīlādžu ogas
Visas zāles jāņem vienādā daudzumā, uzlej špirktu, aizprapē un noliek saulē. Kad uznāk nelabumi, iedzer pa šņabja glāzītei.

 

Foto: Skaties.lv

Foto: Skaties.lv

Ieva Upeniece (89 gadi)

Dzird labi, redz slikti. Nav neviena bojāta zoba. Zobi nodiluši. Precējusies, 6 bērni.

Ievas Upenieces stāsts

Neesmu ne ar kādu kaiti sirgusi (slimojusi). Vienu reizi gan rudenī iekritu purvā, un tad iemetās plēsējs (reimatisms) vienā kājā. Ak tu žēlīgais mūžiņš, tās sāpes, ne no vietas, tik balsī kliedzu.
Dakteru jau nebija, un, ja būtu – nebija rocības (naudas), ko maksāt. Tepat kaimiņos slavena vārdotāja dzīvoja, aizeju turp, viņa mani pamācīja, kā darīt, un pēc nedēļas bija labi. Varēju arī cietiem plēsēju noņemt. Māku arī citas kaites ārstēt – priekš caurejas ir labi vērmeles un zirgu skābeņu ziedi. Ja vēl pieliek ozolu lapas, tad apturot, kaut jau asinis nāk.

 

Seno dziednieku gudrības

Foto: Skaties.lv

Foto: Skaties.lv

Kad kakls aizsmok jeb aizkrīt, ņem bērnu pie deniņiem un jāceļ uz augšu vairākas reizes (pierakstīts Atašienē).

Ja kakls sāp, tad kreisās kājas zeķe jāpieber ar pelniem un jāpiesien pie kakla. Kamdēļ jāsien taisni kreisās kājas zeķe – jauni ļaudis saka, ka māņticība. Bet tā nemaz nav. Kreisās kājas zeķe ar vienu mazāk novalkāta, jo esam pieraduši sākt iet ar labo kāju. Kreisās kājas zeķe ir veselāka un pelnu siltumu ilgāk satur (pierakstīts Ozolniekos).

Lai apturētu asinis, tad paņem ogli un to smalki saberž. Tad uzber uz rētas (pierakstīts Dricēnos).

Ja pārgriež roku, tad, lai apturētu asinis, aptin zirnekļa tīklus ap pārgriezto roku (pierakstīts Rīgā).

Kārpām. Kārpas jāsmērē ar logu sviedriem, priekš saules un pēc saules noiešanas (pierakstīts Garozā).

Kārpas nodzen, kad uzliek sienāzi uz kārpas. Tas uzlaiž pilienu zaļas sulas un nokož pašu kārpu (pierakstīts Valmieras apkārtnē).

Rudzos aug zilas puķītes ar piesi galā. Tā tēja ir ļoti laba pret dūrieniem sānos (pierakstīts Smiltenē).

Kad sabīstas, tad trīs reizes jānospļaujas, ja nenospļaujas, tad piemetās roze (pierakstīts Skaistkalnē).

Lasi vēl