Kā pareizi saglabāt atmiņas fotogrāfiju veidolā?

0 Komentāru
Kā pareizi saglabāt atmiņas fotogrāfiju veidolā?
Foto: Flickr.com/Kevin Dooley

Stāsts ir par mīļām fotogrāfijām, kurās fiksēti gan senču senči, gan nozīmīgi šodienas dzīves mirkļi. Arī par atmiņām video un filmu ierakstos, ko gribētos nodot nākamajām paaudzēm. Kā to visu pareizi glabāt un saglabāt?

Konsultē:

Oksana Oša, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva Audio un foto nodaļas vadītāja un Marina Gevorgjana, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva Filmu nodaļas vecākā eksperte

Sausums, vēsums, tumsiņa

Jā, tie ir trīs vaļi, uz kuriem balstās pareiza svarīgu dokumentu, fotogrāfiju, negatīvu, diapozitīvu, kino un video ierakstu glabāšanas taktika. Pirmajā brīdī sausums, vēsums un tumsa šķiet īpaši apstākļi, kurus iespējams nodrošināt vienīgi speciāli iekārtotā telpā, tomēr nav tik traki. Proti, sausums nozīmē pietiekami sausu, drošu vietu, kaut vai grāmatu skapi, kur dokumentiem nevar piekļūt mitrums. Un šāda vieta noteikti atrodama katrā mājā, ja vien nav problēmu ar kādu nopietnu ēkas bojājumu – mitrumu, kas nāk no pamatiem un sienām, pelējuma sēni vai ko tamlīdzīgu –, tad jādomā citi risinājumi. Mitruma ietekmē dokumenti var deformēties vai kā citādi bojāties. Piemēram, ja fotogrāfijas ir sakrautas kaudzē un tām tiek klāt mitrums, bildes var salipt kopā, un nereti salipšanas process ir neatgriezenisks – citu no citas fotogrāfijas iespējams atdalīt, vienīgi tās sabojājot. Vēsums arī jāsaprot nosacīti – tas nenozīmē auksto skapi vai ko tamlīdzīgu, drīzāk to, ka dokumentus nevajag glabāt tuvu siltuma avotiem. Piemēram, skapītī, kas novietots tuvu radiatoriem, fotogrāfijas ar laiku var sākt deformēties, savukārt filmiņas var pārlieku izžūt. Tāpat tumsa ir nosacīts jēdziens, tikpat labi var teikt, ka dokumentus nevajag glabāt gaismā un – pilnīgi noteikti – vietā, kur tiem tiek klāt tieši saules stari. Gaismas ietekme nav vēlama ne foto, video un kino dokumentiem, ne pozitīviem, ne negatīviem.

Kuri fotoalbumi labāki?

Ja fotogrāfijas glabā albumos, tad kuri ir piemērotākie? Pieredze liecina, ka vecie albumi ar stingra kartona lapām un zīdpapīra starplapām fotogrāfijām ir saudzīgāki, salīdzinot ar mūsdienās biežāk lietotajām polietilēna kabatiņām. Tās elektrizējas, piesaistot putekļus, deformējas, radot negludu virsmu, turklāt fotogrāfijas pie tām mēdz pielipt. Šiem albumiem ar plastmasas kabatiņām mēdz būt arī diezgan zema kvalitāte, ko nevar teikt par vecā parauga albumiem. Tiesa, arī papīra lapu albumiem ir savi mīnusi – kaut vai fakts, ka fotogrāfijas tajos vai nu jāielīmē vai jāiestiprina speciāli izgrieztos vai pielīmētos stūrīšos. Ja bildes līmē, tas jādara uzmanīgi, izmantojot papīram piemērotu līmi, nevis, piemēram, celtniecības darbiem domāto. Turklāt, līmējot fotogrāfiju albumā, jārēķinās, ka to vairs tik vienkārši nevarēs izņemt, tāpēc bilžu likšana stūrīšos ir racionālāka rīcība.

Melnbalts ir noturīgāks

Jā, tas ir tiesa, ka melnbaltiedokumenti – gan filmas, ganfotogrāfijas – ir izturīgāki pret ārējās vides faktoru ietekmi nekā krāsainie. Melnbaltās fotogrāfijas ir ilgmūžīgākas, bet arī ar tām laika gaitā var notikt izmaiņas – piemēram, nekvalitatīva attīstīšanas procesa rezultātā ar laiku no veco laiku melnbaltās fotogrāfijas izdalās sudraba sāļi. Tie bojā fotogrāfiju, tāpēc, ja kas tāds pamanīts, labāk laikus bildei uztaisīt kopiju. Runājot par krāsu nenoturību, tas attiecas arī uz rakstīto vārdu. Piemēram, uz fotogrāfijām otrā pusē vislabāk rakstīt ar parasto zīmuli. Ir novērots, ka krāsainās tintes (zilā, sarkanā, zaļā un citas) izbalo ātrāk.

Ko nevajag darīt

  • Ja fotogrāfijas vai citus dokumentus glabā aploksnē, jāskatās, lai aploksne nebūtu aprakstīta, – ja atgadīsies kas nelāgs (piemēram, tiks klāt ūdens), tinte var izplūst, izspiesties aploksnei cauri un atstāt nevēlamus nospiedumus uz dokumentiem.
  • Nevajag pie fotogrāfijām lietot saspraudes! Cilvēki tā bieži mēdz darīt, vai nu saspraužot kopā vairākas bildes, vai arī piespraužot pie fotogrāfijas lapiņu ar kādu informāciju. Taču saspraude ar laiku var sākt rūsēt un bojāt fotogrāfiju, atstājot nospiedumus un saskrāpējot krāsas slāni.
  • Fotogrāfijas un svarīgus dokumentus nevajag līmēt ar līmlenti, ja vien tā nav speciāli šim nolūkam paredzēta.
0 Komentāru