Eksperti iesaka: neaizliedziet bērniem Ziemassvētkos saldumus!

Komentāri
Eksperti iesaka: neaizliedziet bērniem Ziemassvētkos saldumus!
Publicitātes foto

Tuvojoties Ziemassvētku pasākumiem bērnudārzos un skolās, aktualizējas jautājums – ko nest cienastā, lai svētku galds būtu gan svinīgs, gan veselīgs. Par gardumu izvēli bērniem stāsta pediatre Sanita Mitenberga, pavārs Normunds Baranovskis, kā arī uztura speciāliste Inga Pūce.

Ja bērns kopumā ir veselīgs un ikdienā ēd sabalansēti, viena Ziemassvētku nedēļa, kurā tiek uzņemts vairāk cukura nekā parasti nopietnas ilgtermiņa veselības problēmas neradīs, norāda speciālisti. Turpretim, ja bērns ir slimīgs vai šobrīd ir kāds pārmaiņu periods, piemēram, nesen uzsāktas bērnudārza gaitas vai nesen ģimenē ienācis brālītis vai māsiņa, tad palielināts saldumu daudzums var atsaukties uz bērna veselību.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Bērnam saldumi ir nepieciešami!

”Tas ir dabiski, ka bērnam kārojas saldumus, un mazos daudzumos saldā garša bērnam ir jāsaņem regulāri,” stāsta uztura speciāliste Inga Pūce.

”Pēdējā laikā esmu novērojusi, ka vairāki vecāki bērniem līdz divu gadu vecumam saldumus nedod vispār – tas nav pareizi. Pat daba iekārtojusi tā, ka mātes piens ir saldens, jo saldā garša nomierina, samazina emociju frekvenci. Tā kā mazi bērni spilgti reaģē uz notikumiem, tad emocijas ir daudz un lielas, līdz ar to nedaudz saldumus vajag katru dienu. Vecāku uzdevums ir sekot, kādā veidā cukurs tiek uzņemts, un lai tas nebūtu par daudz.”

Speciāliste skaidro, ka cukuru var uzņemt ar augļiem, medu un ievārījumu, bet saldas garšas sajūtu rada arī virkne citu produktu, piemēram, piens, gaļa, pākšaugi un arī graudaugi.

Lielu ļaunumu veselībai nodara tie našķi, kam pievienotas krāsvielas, garšas pastiprinātāji un citas ķīmiskās piedevas, tādēļ no tiem gan ir vēlams izvairīties.

Pediatre Sanita Mitenberga stāsta: ”Ja ikdienā bērns uzņem pārāk daudz cukura, tas var radīt dažādas saslimšanas – sākot ar izsitumiem, vēdera sāpēm, uzpūšanos, aizcietējumiem un beidzot ar sirds un asinsvadu saslimšanām, kā arī ķermeņa aptaukošanos.”

Viņa atgādina, ka vecāku ēšanas paradumi būtiski ietekmē to, vai un ko izvēlas ēst bērns.

”Ja paši vecāki ikdienā dzer pietiekami daudz ūdens un ēd veselīgi, sabalansēti, šādu uzturu nodrošinot arī bērnam, tad bērnam pastiprināti pat nekārosies ne saldināti dzērieni, ne saldumi,” teic Sanita Mitenberga. Arī pediatre piekrīt, ka saldumus no bērna ēdienkartes pilnībā izslēgt nedrīkst.

Foto: neēd šos produktus pirms miega

Idejas svētku groziņam

Ja gatavošanai laika nav, eksperti no nopērkamiem gardumiem iesaka izvēlēties, piemēram, marmelādi no dabiskām izejvielām, riekstus šokolādē, augļu čipsus, zefīru, augļu sukādes, dzērvenes pūdercukurā, žāvētu augļu un riekstu konfektes.

Tāpat speciālisti atgādina, ka parasti arī no bērnu svētku galdiem pirmie pazūd sāļie ēdieni, tāpēc ātri pagatavojamas ir dažādas maizītes, piemēram, sausmaizītes vai krekeri ar svaigo sieru un gurķa šķēli vai franču maizītes ar svaigo sieru un bumbiera šķēli. Tāpat var sagatavot dārzeņu plati.

Pavārs Normunds Baranovskis, plānojot cienastu svētkiem, vecākus aicina atlicināt laiku, lai to pagatavotu kopā ar bērnu. ”Saprotu, ka ātrāk un vieglāk ir nopirkt ko gatavu, tomēr arī cienasta gatavošana kopīgiem spēkiem rada svētku sajūtu,” saka Normunds Baranovskis.

Speciālisti uzsver – pat, ja uz svētku galda, pie kura pulcējaties, atrodas arī neveselīgi saldumi un našķi, šajā brīdī bērnu nevajag ierobežot. ”Tāpēc tas ir svētku galds, lai pie tā nevienu neaudzinātu un nemoralizētu par veselīgumu,” rosina atcerēties uztura speciāliste.

Foto: uzzini cidonijas labās īpašības

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl