Ekskluzīvi un intersanti! Par Atmodas laika simbolu dēvētā Ieva Akuratere atklāj Dziesmotās revolūcijas himnas vēsturi

1 komentārs
Ekskluzīvi un intersanti! Par Atmodas laika simbolu dēvētā Ieva Akuratere atklāj Dziesmotās revolūcijas himnas vēsturi
Foto: F64

Ikvienam par kādu piedzīvotu faktu, notikumu vai laika periodu raisās kādas asociācijas. Daudziem no paaudzes, kurai bija lemts piedzīvot mūsu tautas Trešo atmodu, ar Dziesmoto revolūciju asociējas dziedātāja Ieva Akuratere un viņas dziedātā, par Atmodas himnu sauktā, dziesma ”Manai tautai.”

Pirms koncerta Latvijas Spēka dziesmas Ieva Akuratere izstāstīja dziesmas  Manai tautai biogrāfiju, jo  jaunieši, kuri nav piedzīvojuši Atmodas laikus nezina un arī nevar izprast, kā šāda emocionāla dziesma, kura tiek dziedāts par elementārām lietām kā Dievs, tauta un dzimtene, kļuva tik populāra, bet dziedātāju, kura šo dziesmu dzied, pat sauc par Atmodas simbolu. Ieva Akuratere:

” Daudzi, kuri ir dzimuši pēc Trešās atmodas, nesaprot, ka toreiz tādas dziesmas nedziedāja. Nedrīkstēja dziedāt. Tēma par Latviju, Dievu, emigrācijā aizbraukušajiem tautiešiem un viņu saukšanu atpakaļ uz Latviju bija tabu tēma. ”

Dziesmu Ieva Akuratere iemācījās kādā slepenā pretvalstiskā disidentu sapulcē laikā, kad bija otro reizi aizliegts Pērkons pēc leģendārā koncerta Ogres estrādē.  Viņas labs paziņa laulājās ar kustības Brīvā Eiropa vadītāju Māru Strautmani. Ieva ar pirmo vīru bijuši vedēji. Jau toreiz, 1986.gadā viņi devušies nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa. Tajā laikā gar pieminekli vēl norisinājās intensīva transporta satiksme, un garāmgājēji šausmās uz drosmīgo četrinieku skatījušies, jo par kaut ko tādu tajos laikos neviens pat neiedomājās darīt.

Ieva Akuratere: ”Pēc šī skaistā pasākumā mēs aizgājām mājās un runājām par filozofiskām tēmām, par humānismu. Atbraukušie no ārzemēm disidetnti, bija ieveduši no Losandželosā radītu Ritmaņu ģimenes dziesmas “Manai tautai” ierakstu skaņu platē. Toreiz skaņuplates varēja ievest tikai slepus tādā veidā, ka to ielika vāciņos ar citu  nosaukumu, piemēram Mocarts, Vivaldi, jo uz robežas jau neviens nenoklausījās plates saturu.”

FOTO. Koncerts Latvijas Spēka dziesmas un Ieva Akuratere

Toreiz Ieva bija izdzirdējusi šo dziesmu un uzreiz iemācījusies. Tad dažādas pretvalstiskās sapulcēs Ieva dziesmu ”Manai tautai” sākusi dziedāt. Viena no šīm reizēm bijusi Tijas Auziņas rīkotajos pasākumos Anglikāņu baznīcā. Tija bieži pat uz ceļiem lūgusies, lai Ieva nedzied balādi par Staburagu, jo šie pasākumi notika zem čekas lupas un Tija bažījusies, ka dēļ dziesmas par Staburagu, kuru arī var pieskaitīt pie dziesmām ar toreiz pretvalstisku saturu, viņas rīkotos pasākumus aizliegs. Vienā no Tijas Auziņas rīkotajiem Ievas koncertiem pašā priekšā uz grīdas bija ieņēmis vietu Ievas pirmais vīrs Sergejs. Tajā laikā viņu kā disidentu ne reizi vien sauca uz VDK, un viņš jau zināja, ka viņam draud apcietinājums un droša bojāeja, jo toreiz stingrākās pārliecības disidentus sūtīja likvidēt Černobiļas AES katastrofas sekas. Pēc šīs ”darba nometnes” bija skaidrs, ka nāve ir neizbēgama. Tādēļ Sergejs dzīvoja ar apziņu, ka katra diena var būt viņa pēdējā kopā ar mīļajiem savā dzimtenē. Tādēļ viņš bija lūdzis Ievu, lai viņa nodzied Sergejam kaut ko ”priekš sirds un dvēseles”. Ieva ātrumā bija ”pārlapojusi” savu pretvalstisko dziesmu repertuāru un nolēmusi, ka jādzied ”Manai tautai”:

”Kad es tiku līdz otrajam pantiņam, es sapratu, ka esmu izvēlējusies vispretvalstiskāko dziesmu no visām pretvalstiskākajām, kāda vien var būt, jo koncerta rīkotāja Tija tajā brīdī esot nobālējusi, saprotot, ka balāde par Staburagu nav nekas salīdzinot ar šo dziesmu, kurā runāts par Brīvību. Latviju. Dievu.” Tagad šī dziesma mums šķiet skaista, mazliet skumja dziesma, bet vēlāk Ievai tie cilvēki, kuri toreiz bija pārstāvējuši valdošo komunistu pusi sapratuši, cik spēcīga ir šī dziesma, kas iezīmēja režīma beigu sākumu. Tādēļ latvieši šo dziesmu toreiz ir uzņēmuši ar mīlestību un kā Dieva sūtību.

 

Skaties video:

1 komentārs