Dermatologa ieteikumi, lai tu nepārvērstos par tomātu vai vēzi

Pievienot komentāru
Dermatologa ieteikumi, lai tu nepārvērstos par tomātu vai vēzi

Lai arī šogad vasara sasniedza Latviju vien augustā, tev joprojām ir mērķis iegūt skaisto šokolādes iedegumu. Kā pareizi uzsākt vasaras sauļošanās kūri, nenodarot pāri ādai, Skaties/Sievietei jautāja padomu Veselības centra 4 dermatoloģei Lindai Kapteinei.

Par sauļošanos ir jāuzskata jebkura atrašanās saulē. Priekšstats, ka sauļošanās ir tikai gulēšana pludmalē, ir ļoti maldīgs. Darbs dārzā, gan pastaigas, gan sporta spēles – ja visas šīs darbības noris saulainā laikā, tā ir sauļošanās. Turklāt cilvēki visbiežāk tieši šādā veidā arī gūst saules apdegumus – ravējot dārzu, spēlējot bumbu vai vienkārši pastaigājoties.

Sauļojies pamazām

Lai arī mēs kā ”ziemeļu rase” esam ļoti noilgojušies pēc saulītes un pēc iespējas ātrāk vēlamies nomest visas drēbes un atgūt ziemas saules deficītu, ir jāievēro mērenība. Lietojot saules aizsargkrēmu, pirmajā reizē nevajadzētu sauļoties ilgāk par 20 minūtēm. Pēc tam ieturēt pauzi, bet vēlāk parādīt sevi saulītei atkal. Turklāt skaists, veselīgs iedegums veidojas pamazām. Vispareizāk – sauļoties katru dienu 20-30 minūtes. Visnepareizāk – sauļoties brīvdienā nepārtraukti.

Piemērots aizsargkrēms

Mūsdienās ir pieejami ļoti daudz dažādi aizsargkrēmi, losjoni un izsmidzināmie losjoni. Ieteicamākie ir tie, kuri nopērkami aptiekās. Aptiekās pieejamajiem sauļošanās aizsarglīdzekļiem ir labāka kvalitāte, un līdz ar to arī labāki rezultāti. Iegādājoties līdzekli, ieteicams noskaidrot – vai tas nodrošina aizsardzību pret UVB stariem vai UVA stariem. UVA stari atbild par fotonovecošanos un ātrāku grumbu rašanos. Tādēļ vērtīgāk izvēlēties otro. Ieteicamais aizsarglīdzekļa stiprums Latvijas apstākļos, sākot no SPF +30.

Aizsarglīdzekļa lietošana

Aizsarglīdzeklis pret saules apdegumiem jālieto ne tikai pludmalē vai uzturoties brīvā dabā peldkostīmā. Īpaši pirmajās saulainajās nedēļās ar aizsargkrēmu ir jāieziež gan deguns, gan ausu ļipiņas, gan kakls – visas tās vietas, kas nav ”apģērbtas”. Turklāt jāņem vērā, ja nupat ir veiktas lāzerprocedūras vai lietoti medikamenti (antibiotikas, pretsāpju līdzekļi), tad pirmajās nedēļās jāizvēlas aizsarglīdzekļi ar stiprāku iedarbību.

Pēc sauļošanās

Arī pēc sauļošanās ieteicams lietot speciālos līdzekļus, atkarībā no ādas tipa. Ja ādu ieziedīsi ar parasto krēmu, tas tikai mīkstinās ādu.

Ja ir ”pāršauts pār strīpu”

Ja tomēr tev gadījies nedaudz pārsauļoties, nekādā gadījumā nevajadzētu smērēt tautas līdzekli – krējumu. Vislabāk lietot aptiekās nopērkamos medikamentus apdegumiem. Jārēķinās, ka āda saules pārcepinātajā vietā nolobīsies, un turpmāk arī ātrāk apdegs. Turpmākajā vasaras laikā pārsauļoto vietu būs grūti parādīt saulei. Tādēļ būs jālieto stiprākas iedarbības aizsargkrēmi.

Foto: tu noteikti negribi pieļaut ŠO!