Cik liela nozīme Tavā dzīvē ir sirdsdraudzenei?

Komentāri
Cik liela nozīme Tavā dzīvē ir sirdsdraudzenei?
Foto: Flickr.com/Elizabeth Albert

Vai var būt tā, ka divas sievietes – draudzenes – ir kā viens vesels un saprot viena otru bez vārdiem? Es varu droši teikt – jā.

Konsultē psihoterapeite Aina Poiša

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kā satiekas draudzenes?

Arī psihoterapeite Aina Poiša mūsu sarunu sāk ar vārdiem, ka divas draudzenes – tas ir kā pāris, jo tāda īsta draudzība iespējama vien tad, kad abiem cilvēkiem ir vienots skatījums par globāliem jautājumiem, vienāda izpratne par dzīves vērtībām. Tas nekas, ka vienai varbūt patīk sportot, bet otra labprātāk lasa grāmatas. Kā mēs satiekam savu īsto draudzeni? Psihoterapeite atklāj, ka attiecības mēs veidojam divējādi. “Pirmais ir sirds ceļš, kad tu skaidri zini, jūti, ka tas otrs cilvēks ir tavs atspulgs. Viņš tev iedod zināmu jēgu dzīvei, jo tu zini, ka šis otrs ir vienmēr kopā ar tevi. Tam ne vienmēr jābūt ģeogrāfiski saprotamam jēdzienam, bet primāri garīgā nozīmē. Tas ir daudz dziļāks līmenis draudzībai. Tāpēc ir cilvēki, kuri saka – mēs varam nesatikties, bet tā sajūta sirdī ir noenkurota un es zinu, ka jebkurā brīdī, lai kur arī atrastos, iedomājoties vien par savu draudzeni, jūtu pieplūstam siltumu. Šis otrs cilvēks domā par tevi, viņš ir spējīgs dot bez atlikuma, un tā ir spēcīga mijiedarbība. Tiesa gan, šādai pašatdevei jābūt abpusējai.” Par otru draudzības veidošanas ceļu Aina Poiša teic, ka tā vairāk ir sociālā vajadzība būt kompānijā, lai nejustos norobežota, lai justu, ka dzīve mutuļo, un visus šos labumus tu izbaudi kopā ar cilvēkiem, ar kuriem esi uz vienas frekvences. Jums nav jāstrīdas par sīkumiem, jūs vienkārši kopā baudāt laiku. Taču ir kāds “bet”, ko vajadzētu likt aiz auss, – sociālās vajadzības nosaka arī to, ka novilkt striktu līniju starp draugiem un paziņām nav iespējams. Būs grūti izšķirt, vai konkrētais cilvēks ir tava īstā otrā pusīte – draudzene uz mūžu – vai draugs tikai šajā konkrētajā dzīves posmā, jo kādu iemeslu dēļ esat iekāpušas vienā vilcienā. Taču nesabīsties, jo arī šādas draudzenes ir vajadzīgas tev un tu – viņām, citādi jūs vienkārši nesatiktos.

Draudzene jālaista kā puķīte

Ja tev dzīvē viss nokārtojas un iet patiešām labi, ļoti iespējams, ka ar kādu no šķietamajām draudzenēm tavi ceļi pašķirsies. Skaudības dēļ. Arī Aina Poiša norāda, ka draudzība iet roku rokā ar vārdiem gods un saudzējošs režīms. Tas nozīmē to, ka šīs attiecības ir jākopj un jālolo gluži tāpat kā mīlestība, jo, kā saka Aina Poiša: “Arī jebkurā mīlestībā ir draudzība un draudzībā – mīlestība. Ne jau ar visiem, ko mīlam, mums ir intīmas attiecības. Draudzībā ir būtisks īstums. Man tavā priekšā nav jāizliekas, nav jādomā, ko drīkstu teikt un ko ne. Katram nepieciešams cilvēks, kuram var izstāstīt jebko un kurš tevi nemācīs dzīvot, un neizmantos tavu uzticēšanos pret tevi. Bet vēlreiz uzsvēršu – tādas attiecības ir ļoti jāsaudzē no abām pusēm. Tāpat kā mīlestība. Ar to nevar  spēlēties. Var rasties bažas par to, vai tu neapgrūtini otru, ja vairāk tiecies pie šā cilvēka, nekā viņš pie tevis. Bažas var rasties arī brīdī, kad vienai no draudzenēm parādās citas intereses, piemēram, veidojas attiecības ar vīrieti, un viss pārējais, arī draudzenes, uz kādu laiku tā kā tiek pabīdītas otrā plānā, jo visa enerģija tiek ieguldīta uzplaukušajā mīlestībā. Īsta draudzene neapvainosies un noteikti sapratīs, ja kādu brīdi viņai atlicinās mazāk laika, lai gan, protams, tas var sāpēt. Var būt rūgtums – kā tad tā. Visu laiku es biju pirmajā vietā, bet tagad… Ja šāds rūgtums rodas, galvenais neļaut tam krāties. Piezvani savai draudzenei un izstāsti, kā jūties. Noteikti pēc izrunāšanās viss nostāsies savās vietās,” iesaka psihoterapeite.  Taču vienmēr kāds būs aktīvāks un kāds – pasīvāks attiecībās. Ja cilvēki viens otru pazīst, tad rēķinās ar to. Piemēram, viena draudzene regulāri kavē sarunāto tikšanos, bet otra dusmojas. Tas ne pie kā laba nenovedīs. Jāsāk ar sarunu, taču, visticamāk, tai otrai draudzenei nāksies pieņemt pirmās kavēšanos. Lielākais, ko no kavētājas var prasīt, lai viņa vismaz informē, ka nebūs laikus uz norunāto tikšanos, jo nevajadzētu šo savu īpašību uztvert kā pašsaprotamu,” norāda Aina. Citiem vārdiem sakot, īsta draudzība nozīmē arī otra vājību pieņemšanu. Jā, savā ziņā tu būsi cietēja, taču, lai nerastos šāda sajūta, izrunājiet sāpīgos punktus attiecībās un vienojieties par noteikumiem – ja viena kavē, tad otrai par to paziņo, nevis liek gaidīt neziņā. “Draudzība ir rēķināšanās ar otru, lai neuzkrājas aizvainojums, neapmierinātība un pretenzijas, jo agrāk vai vēlāk vadzis lūzīs,” teic psihoterapeite.

Laulības jaucēja vai glābēja?

Laiku pa laikam mani mēdz tirdīt vēl kāds liels jautājums – vai nevar būt tā, ka patiesībā draudzene un viņas ģimene cilvēkam vajadzīgi tikai tāpēc, lai kompensētu savas ģimenes neesamību? Tā teikt, kad būs pašai sava ligzdiņa novīta, nevajadzēs arī vairs šīs draudzīgās attiecības, bet tagad man ir ērti, silti, par mani kāds parūpējas… Aina Poiša teic, ka tas ir robežas jautājums. Jo patiesi – draudzene var būt arī kā resursu zagle. Iespējams, viņai dzīvē nav viss gājis tik gludi, kā gribētos, viņa nav saņēmusi ģimenes siltumu, mīlestību, un tagad to atradusi tavā ģimenē. Patiesībā tas nav nekas slikts, ja vien viņa jūt mēru un nesāk iedzīvoties uz jūsu iekšējo resursu rēķina. Kas par daudz, tas par skādi. “Ja tu savu draudzeni ielaid intīmajā zonā par daudz, tad vienā brīdī nebrīnies, ka pēkšņi tavam vīram ar viņu sāk veidoties attiecības vai arī viņš kļūst pikts par to, ka tev vairs nav spēka veltīt uzmanību viņam, jo šī draudzene ir kā ķīlis starp jums. Runājot par vīriešiem, jāteic, dažkārt ir tā, ka draudzenei varu izstāstīt krietni vairāk nekā savam mīļajam vīram. Ne jau tāpēc, ka man būtu kauns vai noslēpumi vai es nevarētu ar vīru pārrunāt kādas lietas, taču man vienkārši patīk papļāpāt ar savu draudzeni. Arī šoreiz mana sarunas biedre teic, ka tas ir gluži normāli: “Vīrietis dara lietas pavisam citādi. Ir vīrieši, kuriem sievišķā daļa ir ļoti attīstīta. Tas gan nenozīmē, ka viņi ir mīkstie, vienkārši viņiem ir tāds skatījums uz lietām. Savukārt citi ir ar izteiktu veču domāšanu, un viņiem ir grūti veltīt uzmanību ikdienas sīkumiem tik lielā mērā, kā nepieciešams sievietei. Šie vīrieši parasti jūtas laimīgi, ka viņa mīļotajai ir draudzene, kas kompensē to. Un patiesībā tā ir liela vērtība jūsu attiecībās, jo draudzenes esamība ir kā glābiņš jūsu laulībai. Tu neliec savam vīrietim iesaistīties lietās, kuras viņam nav līdz galam saprotamas. Un tas ir normāli. Viņš tev var iedot tikai to, ko spēj,” saka psihoterapeite piebilstot, ka tādā veidā tavs vīrietis laika gaitā pamazām pietuvosies arī tavai pasaulei, bet – darot to brīvi, dabiski, nevis piespiedu kārtā.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl