Būsim piesardzīgas! Zika vīruss: pazīmes un bīstamība

Komentāri
Būsim piesardzīgas! Zika vīruss: pazīmes un bīstamība

Pēdējā laikā mediji ir pievērsuši pastiprinātu uzmanību Zika vīrusam un tā izplatībai. Šis vīrus ir īpaši bīstams grūtniecēm, kas būtiski var ietekmēt augļa attīstību. Sarāvušās galvas, skarti smadzeņu attīstības centri – šādas ir vienas no Zika vīrusa pazīmēm.

Sabiedrībā ir izveidojusies paranoja, tāpēc, ja esi ieplānojusi doties atpūsties uz siltajām zemēm tuvāk Dienvidamerikai, tad labāk uz to pusi nedodies. Apkopojām informāciju, kas tev ir jāzina par Zika vīrusu un tā izplatību.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kas ir Zika vīrus?

Pirmkārt, Zika vīrus ir Aedes albopictus un Aedes aegypti odu pārnēsāts vīrus, kas ir kļuvis par epidēmiju Brazīlijā un citās centrālās Dienvidamerikas valstīs. Ar to inficēties var pēc moskīta koduma. Pirmais Zika vīrus tika konstatēts 1947. gadā Ugandā. Līdz 2015. gadam uzliesmojumi pārsvarā notika Āfrikā, Dienvidaustrumu Āzijā un pie Klusā okeāna salām. 2015. gada maijā pirmo uzliesmojumu apstiprināja Brazīlijā. Tiek lēsts, ka nākamajā gadā Amerikā ar Zika vīrsu varētu inficēties 3 – 4 miljonu cilvēku.

Foto

Kāpēc uzsvars tiek likts uz grūtniecēm?

Zika epidēmija Brazīlijā sakrīt ar tikko dzimušu bērnu pieaugumu, kuri ir piedzimuši ar dažādiem defektiem, ko sabiedrībā sāk dēvēt par ”sarāvušās galvas defekts”. Ir bijis satraucoši liels skaits bērnu, kas dzimuši ar smadzeņu bojājumiem, kas saistīti ar mikrocefāliju Brazīlijā. Retos gadījumos Zika infekcija var izplatīties no mātes uz jaundzimušo dzemdību laikā.

Kas ir mikrocefālija?

Mikrocefālija ir stāvoklis, kad mazuļa galva ir nedabīgi maza. Bērna galvas apkārtmērs ir vairāk nekā divas standartnovirzes zem vidējā lieluma. Galva ir nesamērīgi un proporcionāli maza salīdzinājumā ar visu bērniņa ķermeni.

Mikrocefālijai var būt virkne postošu ietekmju uz veselību, atkarībā no tā, cik smagi ir bojātas smadzenes. Mikrocefālija izraisa kognitīvos un intelektuālos traucējumus, un rezultātā var rasties invaliditāte vai rasties ievērojami traucējumi attīstībai un to aizkavēt. Mikrocefālija var izraisīt arī krampjus un maņu bojājumus, piemēram, redzes un dzirdes zudumu. Tādēļ būsim uzmanīgas un rūpīgi izvēlamies savas atpūtas galamērķi.

Lasi vēl